Rozwijające zabawki naszych czasów – jakie wybrać?

Dzieciństwo to niesamowity okres w życiu każdego człowieka. Delikatne i łatwe w formowaniu ciało i charakter czułe są na każdy bodziec, który stanowi istotny element późniejszego życia. Dlatego tak ważne jest świadome rodzicielstwo i dostarczanie bodźców. Wykorzystaj zatem najlepszą metodę nauki – zabawę, która ma ogromny wpływ na rozwój dziecka!

 

Niezależnie od tego, czy dziecko ma parę miesięcy, czy kilka lat, zabawa towarzyszy mu na każdym kroku. Spraw, aby ta zabawa niosła za sobą coś więcej! Zobacz, jak za pomocą zabawek możesz wpłynąć na prawidłowy rozwój Twojej pociechy!

 

Czy wszystkie zabawki rozwijają tak samo?

Każda zabawka wnosi nowy kolor do życia malucha. Niektóre jednak wnoszą całą gamę intensywnych barw, które w zawrotnym tempie uczą i rozwijają dziecięce zdolności.

Współczesne półki sklepowe uginają się pod ciężarem zabawek. Czy to dobrze dla naszych dzieci? Nieszczególnie. Nadmiar zabawek zabiera przestrzeń wyobraźni.

Chcesz czerwony samochodzik z ognistą naklejką, i to najlepiej taki, żeby sam jeździł? Nie ma problemu! A może lalkę ubraną na jogging z pieskiem w różowej obroży? Znajdzie się!

Dawniej wykonany przez dziadka drewniany  „samochód” z krzywymi kółkami mógł mieć kolor i wzory, jakie tylko sobie wymyśliłeś, i jeździł bez ograniczeń — bo nieograniczona jest dziecięca wyobraźnia. A szmaciana lalka raz była elegancką panią na przyjęciu, a za chwilę zwariowaną dziewczynką skaczącą po kałużach. I każdy był zadowolony.

Rozwijanie wyobraźni i dostarczanie bodźców wbrew pozorom jest teraz trudniejsze. Dlatego warto zapewnić swojemu dziecku zabawki, które edukują, rozwijają i pomagają radzić sobie coraz lepiej. Możliwe, że część z nich masz już w swoim domu — sprawdź, jak „wycisnąć” z nich jeszcze więcej rozwoju!

 

Uczę się i rozumiem

Najważniejszy obszar rozwoju Twojego dziecka — mózg. Odpowiedzialny za całe ciało rozwijany jest tak naprawdę podczas każdej czynności. Jednak niektóre z nich skupiają się na tym zadaniu szczególnie.

 

Maty edukacyjne

Już od najmłodszych…miesięcy warto pobudzać mózg. Maty edukacyjne, na których możesz położyć swoje maleństwo, będą angażować struktury mózgu przez intensywne kolory, nowe kształty, tekstury i dźwięk.

 

Chodzik edukacyjny

Gdy maluch stanie już na nogi, w jego pierwszych wyprawach po domu pomoże chodzik. Jednak wybierz ten, który poza wiernym towarzyszem przechadzek stanie się elementem edukacyjnym. Interaktywne chodziki wyposażone są w łatwe do wciskania i ruchome panele, które wydają z siebie dźwięki. Obecność grzechotek i różnorodnych atrakcji nie dość, że rozwinie mózg malucha, to jeszcze zachęci go do częstszych spacerów!

 

Gry planszowe

Edukacyjne zabawki dla starszych dzieci dają jeszcze większe pole do popisu. Jednak te, które pomagają łączyć pokolenia i spotykać w zabawie dzieci i dorosłych to uwielbiane gry planszowe! Wspólne spędzanie czasu motywuje do odkrywania zasad, zdrowego współzawodnictwa i pracy w zespole. Przy okazji dzieci uczą się przydatnych informacji z różnych dziedzin oraz rozwijają nowe taktyki i sposoby myślenia.

 

Dotykam i czuję

Bodźce odbierane drogą dotyku stymulują mózg i wpływają na jego rozwój. Poznawanie świata przez dotyk to bardzo ważna sfera prawidłowego wzrostu małego człowieka. Co może mu w tym pomóc?

 

Tablice dotykowe

Tablice dotykowe składają się z wielu elementów, których tekstury zadziwiają małych odkrywców. Zachęcają do dotykania, obracania w paluszkach, ciągania i przesuwania.

Stopień skomplikowania elementów i pełnionych przez nich funkcji można podnosić, tak aby zabawka rozwijała także starsze dzieci!

Nie musisz kupować, możesz wykonać tablicę dotykową samodzielnie! Zadbaj o różnorodność materiałów i upewnij się, że wszystkie elementy są stabilne i nie zagrażają Twojemu dziecku!

 

Karty i klocki do zgadywania tekstury

Dotyk „trenować” można również dzięki specjalnym kartom oraz klockom, których powierzchnia różni się od siebie i jest co najmniej nietypowa. Dodatkowo stymulujące okazuje się zasłonięcie oczu. Wyostrzenie się zmysłu dotyku i jednoczesne zgadywanie badanej powierzchni to świetna zabawa! Spróbuj, Tobie też się spodoba!

 

Słucham i gram!

Muzyka rozwija w każdym wieku! Stymulowanie narządu słuchu już od najmłodszych lat dba o późniejszą lekkość w śpiewie, tańcu i samodzielnym tworzeniu dźwięków. Zabawa z dźwiękami to naturalny instynkt, który warto pobudzać.

 

Od grzechotek po małe instrumenty

Samodzielnie wybijanie rytmu zdaje się początkowo być losowym uderzaniem grzechotki, jednak to od tego momentu zaczyna się rozwój słuchu muzycznego. Pozwalanie i pomaganie w tworzeniu dźwięków skutkuje późniejszą łatwością w nauce gry na prawdziwych instrumentach!

Szeroki wybór dźwięcznych zabawek znajdziesz w Kik gazetka i Pepco.

 

Ruszam się i idę naprzód!

Pełnowymiarowy rozwój to także ten, który pozwala Twojemu dziecku iść naprzód — i to dosłownie! Dodatkowo jest zdrowiem dla kręgosłupa i zapobieganiem otyłości już od najmłodszych lat!

 

Ruchome konstrukcje i trening równowagi

Przestrzenne zabawki pozwalające zaangażować całe ciało to okazja do rozwoju fizycznego, psychoruchowego oraz zużycia niewyczerpalnej dziecięcej energii. Im więcej zabaw wymagających utrzymania równowagi, podskoków, wygibasów, przesuwania i przenoszenia — tym lepiej!

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments