Rozszerzony program Maluch +. Rząd zapowiada 100 tys. więcej miejsc w żłobkach

W 2023 roku żłobki oraz placówki opieki nad dziećmi otrzymają dofinansowanie w ramach rozszerzonego programu Maluch+. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, polityka społeczna i polityka rodzinna jest solidnym fundamentem Polski.

 

Celem rządowego programu Maluch jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, czyli żłobków, klubów dziecięcych oraz tak zwanych dziennych opiekunów. Dzięki temu zwiększa się dostępność terytorialna i finansowa dla wszystkich dzieci w takich miejscach, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz takich, które wymagają szczególnej opieki.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosili, że w 2023 roku powstanie 100 tys. dodatkowych miejsc w żłobkach, a także zwiększy się prawie dwukrotnie budżet programu, z kwoty 2,54 mld zł do 5,5 mld zł w latach 2022 – 2029.

 

– Łączny budżet nowej edycji programu MaluchPlus to 5,5 mld złotych, planujemy utworzyć 100 tys. nowych miejsc opieki – mówił minister.

Podział środków będzie uzależniony od skali potrzeb gminnych.

– 2013 czy 2014 rok to poniżej 80 tys. miejsc w żłobkach. Na koniec tego roku będzie to powyżej 230 tys. miejsc w żłobkach. To oznacza trójskok w przyszłość. Potrojenie miejsc w żłobkach daje realną możliwość podjęcia pracy przez mamy – dodał premier Mateusz Morawiecki.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments