Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w przasnyskich szkołach podstawowych [FOTO]

W poniedziałek, 4 września na ulicach Przasnysza zaroiło się od ubranych na galowo uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych odbyły się uroczyste apele oficjalnie rozpoczynające nowy rok szkolny.

 

W czasie uroczystych gal w szkołach podstawowych z terenu Przasnysza uczestniczyli nie tylko uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i społeczność szkolna, ale także przedstawiciele władz samorządowych. Nie brakowało przemówień, życzeń i ciepłych słów.

Na dzieci w roku szkolnym czeka wiele zmian.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel. mLegitymacja szkolna nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia. Szkoły będą zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji szkolnej także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja szkolna będzie wydawana pełnoletniemu uczniowi, a uczniowi niepełnoletniemu – jeżeli rodzice tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.

 

W ramach zmian podstawy programowej kształcenia ogólnego wprowadzone zostały sprawdziany fizyczne.

Na sprawdzian złożyć mają się:

  • bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo – siłowo – koordynacyjnych,
  • beep-test (20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu,
  • podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo – wytrzymałościowych całego ciała,
  • skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

Czwartoklasiści z kolei otrzymają laptopy.

– Sprzęt, który trafi do uczniów, będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników. Sprzęt zostanie objęty 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
20 dni temu

Dzieci pięknie ubrane, nauczycielki -niestosowanie, w sandalkach nie wypada!

przasnyszanka
przasnyszanka
20 dni temu
Reply to  Anna

Cóż za stylistka się wypowiedziała typu Janachowska lub Sablewska …No no …

Jarosław
Jarosław
20 dni temu

Duże zmiany w oświecie ale czy to będzie dobry rok

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
20 dni temu
Reply to  Jarosław

Oświecie? Czarnek to idiota, więc jak to może być dobry rok?