Rowerzysto! Na chodniku jesteś tylko gościem.

Przypominamy – po chodniku jeździć rowerem nie wolno, poza trzema wyjątkami, a są to: gdy dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 50 km/h, a chodnik szerszy niż 2 metry i nie ma wydzielonego pasa i drogi dla rowerów, gdy pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) zagraża bezpieczeństwu na jezdni oraz, gdy opiekujemy się dzieckiem, jadącym obok nas na rowerze.

Wciąż też musimy pamiętać o tym, że absolutne pierwszeństwo na chodniku ma pieszy. Pamiętajmy też, że słoneczne -3°C to nie jest ekstremalna pogoda, a ignorowanie pieszych jest ogromnym błędem. Warto przypomnieć, że przejścia dla pieszych nie można pokonywać jadąc. Trzeba się zatrzymać i przeprowadzić rower. Jechać możemy tylko wtedy gdy przy pasach jest przejazd rowerowy. Rowerzyści nierzadko łamią zasady nawet na ścieżkach rowerowych. Nie sygnalizują zmiany kierunku, nie rozglądają się skręcając w lewo, bywa, że nie wiedzą, że na ścieżce, tak jak na ulicy, obowiązuje ruch prawostronny i jadą środkiem trasy. Często jeżdżą ze słuchawkami na uszach, narażając tym samym siebie i innych.

Jeśli natomiast zdecydujecie się na jazdę razem z samochodami, bezwzględnie powstrzymajcie się od agresywnych i nieprzewidywalnych zachowań (typu nagła zmiana pasa, wjeżdżanie na skrzyżowanie na granicy zmiany świateł sygnalizatora, przeciskanie się między samochodami i ryzykowne egzekwowanie pierwszeństwa) – to, co udaje się latem, zimą może skończyć się fatalnie. Przepisy mówią, że kierujący pojazdem powinien jechać możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni. Zimą oznacza to często jazdę środkiem pasa gdzie jesteście dobrze widoczni. Czasami bezpieczniej jest jechać, zajmując cały pas – po pierwsze – blisko krawężnika z reguły leży najbardziej miękki i najbardziej nieprzewidywalny śnieg, po drugie, bliżej środka jest twardo, po trzecie uniemożliwiacie samochodom wyprzedzenie Was bez zachowania odpowiedniego dystansu. A na zaśnieżonej drodze zbyt mały dystans łatwo i szybko może zamienić się w zerowy dystans. Należy także uważać na samochody wyjeżdżające z bocznych ulic i bram.

Aby Wasz wybór komunikacyjny, jakim na początku zimy jest rower był wyborem jeszcze bardziej rozsądnym ciechanowska policja apeluje o zastosowanie się do powyższych przepisów oraz zasad szanujących innych uczestników dróg.


Źródło KPP Mława
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments