Rośnie popyt na drewno w Nadleśnictwie Przasnysz. Czy może go zabraknąć?

Wysokie ceny surowców energetycznych sprawiły, że Polacy tłumnie ruszyli po zakup drewna. Lasy Państwowe podały, że do końca lipca sprzedano 80 proc. tegorocznego planu sprzedaży drewna opałowego, a niektóre nadleśnictwa wprowadziły ograniczenia. Choć zwiększone zapotrzebowanie odnotowano także w Nadleśnictwie Przasnysz, nie zdecydowano się tu na wprowadzenie limitów, a zapasy drewna, choć ograniczone, nadal są dostępne.

 

Tegoroczny plan Lasów Państwowych zakładał sprzedaż drewna opałowego na poziomie 2,5 mln m3 oraz drewna małowymiarowego na poziomie 700 tys. m3. Pod koniec lipca z tej puli Lasy Państwowe sprzedały już 2 mln m3 drewna i 400 tys. m3 drewna małowymiarowego. Oznacza to, że sprzedano już 4/5 rocznego planu. Drewno dla nabywców indywidualnych przygotowuje również Nadleśnictwo Przasnysz.

– W ostatnim okresie obserwujemy zwiększone zainteresowanie zakupem drewna do celów opałowych. Rzeczywisty rozmiar zakupów będzie można określić po zakończeniu roku. Największym zainteresowaniem nabywców cieszy się drewno opałowe (S4) gatunków liściastych takich jak: dąb, grab i brzoza. Możliwości sprzedaży są oczywiście ograniczone, jednak nie wprowadzamy limitów. Dostawy surowca dla przemysłu są realizowane zgodnie z podpisanymi umowami. Jest to jednak w znakomitej większości surowiec o innych parametrach, nieprzeznaczony do spalania. Tradycyjnie, odbiorcy indywidualni mają pierwszeństwo w zakupie drewna do celów opałowych – informuje Danuta Szydlik zastępczyni nadleśniczego w Nadleśnictwie Przasnysz.

 

Ceny drewna opałowego oferowanego do sprzedaży detalicznej różnią się między poszczególnymi nadleśnictwami. Wynika to przede wszystkim z wielkości popytu (bliskość ośrodków miejskich, tradycyjne źródła opalania). Cenniki na drewno znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw oraz na tablicach informacyjnych przy nadleśnictwach i w kancelariach leśnictw.

Jakie ceny w Nadleśnictwie Przasnysz?

W Nadleśnictwie Przasnysz ceny drewna opałowego (S4) wybranych gatunków przedstawiają się następująco:

  • sosna – 156,21 zł/m3 (101,54 zł/mp),
  • buk, grab – 194,34 zł/m3 (126,32 zł/mp)
  • dąb, brzoza – 180,81 zł/m3 (117,53 zł/mp),
  • olsza – 170,97 zł/m3 (111,13 zł/mp).

 

Ponadto Nadleśnictwo Przasnysz oferuje do sprzedaży drobnicę opałową (M2) w cenie 54,12 zł/m3 (13,53 zł/mp). Jest to surowiec do samodzielnego pozyskania z pozostawionych w lesie gałęzi po ścince drzew.

W odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na drewno opałowe Lasy Państwowe planują powiększenie dostępnej puli detalicznej poprzez przekierowanie na nią dodatkowego drewna pozyskanego z cięć sanitarnych oraz terenów poklęskowych.

W celu łagodzenia wysokich cen surowców energetycznych, do sejmu skierowano projekt ustawy, przewidujący 1 tys. zł dodatek dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ciepła jest drewno kawałkowe, co może spotęgować i tak duże zapotrzebowanie.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
1 rok temu

Do wiosny nie będzie lasów w Polsce

Sidewinder
Sidewinder
1 rok temu
Reply to  Alina

kto chcial sprzedac lasy ? juz nie pamietasz ?

Miałeś chamie złoty róg
Miałeś chamie złoty róg
1 rok temu
Reply to  Sidewinder

Dziwne myslenie masz, co z tego ze PO chcialo sprzedać lasy ale nie udało im się zrobić tego przekrętu, natomiast teraz wzrost sprzedaży drzewa za granicę wyniósł ponad 3000%, następuje sprzedaż wydłużona w czasie a efekt końcowy będzie taki sam.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Sidewinder

Lasy Panstwowe gospodarują na powierzchni ok 30% Polski. Zarządzają naszym wspólnym majątkiem. Ale przeciętny obywatel nie ma z tego żadnej korzyści finansowej, ponieważ LP tną lasy na potęgę i wszystko przejadają.

Kefas
Kefas
1 rok temu

Mi wystarczy, że te 30% powierzchni Polski jest nadal polskie i mogę sobie po nich swobodnie biegać, zbierać grzyby i oddychać świeżym powietrzem. To jest dla mnie większy zysk niż jakiekolwiek pieniądze. Zawsze będę bronił własności polskiej o strategicznym znaczeniu a grunty czy to leśne czy rolne, czy każde inne, w ogóle nie powinny być sprzedawane bo stanowią po prostu część Polski.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Kefas

Do lasu prywatnego też masz prawo wejść. Inna sprawa, że to prawo jest często bezprawnie ograniczane przez właścicieli. Ale to już kwestia kartonowego Państwa.

Janek wpz
Janek wpz
1 rok temu

Czy to prawda ze będą przerwy w dostawach prądu?

Miałeś chamie złoty róg
Miałeś chamie złoty róg
1 rok temu
Reply to  Janek wpz

Na 100% będą. Ludzie zmieniajcie samochody na elektryki buhaaa

michał
michał
1 rok temu

Pod tymi rządami wszystkiego zabraknie! Najgorsze dopiero przed nami. Tylko w TVP Polska jest krainą mlekiem i miodem płynącą.