Rośnie pensja minimalna.

Przyjęte we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje, że w 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2,8 tys. zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 18,30 zł.

 

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęto rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r.

Zgodnie z rozporządzeniem w 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2,8 tys. zł brutto. Oznacza to wzrost o 200 zł w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w 2020 r. (2,6 tys. zł). Obecnie w Polsce stawkę minimalną otrzymuje ok. 1,7 mln osób.

 

W komunikacie zwrócono uwagę, że w rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego na 2021 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o 7,7 proc. w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w roku obecnym.

Z kolei minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych w 2021 r. wyniesie 18,30 zł. Oznacza to wzrost o 1,30 zł w stosunku do 2020 r., kiedy minimalna stawka wynosiła 17 zł.

„Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie. W 2021 r. minimalna pensja wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1050 zł” – czytamy w komunikacie CIR.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelin
Ewelin
2 lat temu

Nie ma się z czego cieszyć. Rosną koszty pracy, więc ceny idą w górę i mimo podwyżki kwoty minimalnej kupimy za nią mniej produktów niż przed podwyżką. Co za logika…

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Ewelin

W tej całej podwyżce są nowe ukryte podatki. Ale to już niebawem 🙂

Buba
Buba
2 lat temu
Reply to  Ewelin

dokładnie, za to podatki cukrowe, i inne ukryte w cenie produktu by żyło się lepiej. zaraz w górę tradycyjnie prąd i gaz od nowego roku. a kto spłaci 100mld pożyczek Covidowych? no przecież MY Naród!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

„Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie”

A ja głupi cały czas myślałem, że wynagrodzenie płacą pracodawcy…