Rolnicy ponownie wyjadą na drogi powiatu przasnyskiego. Protest nie wygasa.

W ubiegłym tygodniu środowiska rolnicze z naszego regionu powiedziały “nie” rozwiązaniom w tzw. piątki dla zwierząt. Choć nowe prawo zmodyfikowano w Senacie, prace nad jego uchwaleniem nadal trwają, z czym przedstawiciele branży rolnej nie chcą się pogodzić. Dadzą temu wyraz w kolejnym proteście, który ponownie obejmie m.in. drogi powiatu przasnyskiego i makowskiego. Oto szczegóły.

 

Przypomnijmy, że w środę, 7 października, grupa około 80 maszyn rolniczych wyruszyła ze strefy gospodarczej w Przasnyszu i w geście protestu przejechała do Ciechanowa. Podobnie liczna reprezentacja wyjechała z Makowa Mazowieckiego. Rolnicy chcieli zwrócić uwagę na przyszłe problemy, które dotkną polskich gospodarzy wraz z wprowadzeniem tzw. piątki Kaczyńskiego. Strajk był legalny; nad jego bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze z okolicznych komend policji.

Jak udało nam się dowiedzieć, niewiele brakowało, aby problem miał również przedstawiciel PiS na naszym terenie, starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski. Rolnicy zarzucają mu, że choć stoi na czele słynącego z rolnictwa powiatu, nie zabrał głosu w sprawie nowelizacji prawa. Lokalni gospodarze mieli zamiar “uprzyjemnić” mu otwarcie mostu na Orzycu (16 października), wyrzucając gnój. Zaniechali tych działań, ponieważ o uroczystości dowiedzieli się w ostatniej chwili.

Wiadomość o otwarciu mostu dotarła z opóźnieniem także do lokalnych mediów. Zaproszenie na uroczystość otrzymaliśmy od powiatu 15 października, ale widniała tam informacja, że swoją obecność powinniśmy potwierdzić do 12 października, a więc jeszcze przed otrzymaniem zaproszenia.

Choć senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rekomendowała odrzucenie ustawy w całości, z poprawkami zyskała ona poparcie wyższej izby parlamentu. Wśród wprowadzonych zmian jest m.in. ograniczenie zakazu uboju rytualnego tylko do bydła, wyłączając drób.

 

Wątek dotyczący Cedrobu

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił, o co chodzi z poprawką czyniącą wyjątek dla drobiu. Zdaniem Ardanowskiego, miało za nią stać silne biznesowe lobby: “Pan Goździkowski, który powoływał się zawsze na swoje zasługi dla PiS i znajomości w partii, jak „lisek chytrusek” załatwił ubój dla drobiu, bo to jego interes, ale już bagatelizuje zakaz uboju rytualnego bydła, każąc wysyłać żywe zwierzęta do krajów, gdzie jest zapotrzebowanie na mięso halal” – czytamy w oświadczeniu byłego ministra,  które ukazało się na stronie internetowego wydania “Radia Maryja”. Andrzej Goździkowski jest właścicielem największego w Polsce koncernu drobiarskiego Cedrob, będącego potentatem w hodowli drobiu, produkcji pasz, uboju i eksporcie mięsa.

Metody nacisków na senatorów w sprawie głosowania skomentował z kolei senator PiS z naszego okręgu Jan Maria Jackowski, który wyjaśnił, że żonie jednego z senatorów PiS grożono wyrzuceniem z pracy, jeśli jej mąż zagłosuje w sprawie “piątki dla zwierząt” inaczej niż chce kierownictwo partii: “Jeśli ten senator zagłosuje niezgodnie z oczekiwaniami kierownictwa PiS-u, to ta osoba straci pracę. A jest to rodzina w trudnej sytuacji materialnej. Te metody pozostawiam bez komentarza”- powiedział senator Jan Maria Jackowski, cytowany przez Onet.

Z uwagi na fakt, że Senat zgłosił do przyjętej przez Sejm noweli szereg poprawek, ustawą ponownie zajmą się posłowie. Trudno się dziwić, że klimat procedowania ustawy, w dalszym ciągu oderwany od opiniowania przez środowiska wiejskie i samych rolników jest dla nich nieakceptowalny. Stąd kolejny protest, który odbędzie się w środę 21 października.

Jego uczestnikami będą również rolnicy z powiatów przasnyskiego i makowskiego, którzy ponownie wyjadą na drogi krajowe. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu w strajku organizowanym przez NSZZ Solidarność RI, będą uczestniczyły dwie grupy: makowska oraz przasnyska. Protest będzie polegał na przejeździe ciągników oraz samochodów osobowych z polskimi flagami trasą z lotniska do Chorzel. Spotkanie rolników z Przasnysza i okolic będzie miało miejsce w strefie gospodarczej w Sierakowie, przed godziną 10.00. O tej samej godzinie wyruszy grupa makowska, która spotka się na stacji paliw BP w Makowie Mazowieckim i uda się do Różana.

“Prosimy wszystkich o jak największe zaangażowanie się. Cel jest wspólny. Liczy się naprawdę każda osoba, siła jest w jedności, a my musimy pokazać swoją siłę, pokazać wszystkim Posłom zasiadającym w Sejmie – że Polski Rolnik mówi NIE – dla piątki dla zwierząt! Muszą zacząć liczyć się z nami i wysłuchać głosu Polskiego Chłopa!!!” – apeluje NSZZ Solidarność RI Makowa Mazowieckiego.

Organizatorzy proszą rolników, aby po przyjeździe na miejsce nie wysiadali z ciągników, co ma związek z restrykcjami wprowadzonymi w czerwonej strefie, która objęła m.in. powiaty przasnyski i makowski. Przejazd będzie się odbywał – podobnie jak ostatnio – w grupach po 5 ciągników, które będą jechać w odstępach 180-200 m z prędkością 10-15 km/h.

 

M. Jabłońska


 

guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marzena
Marzena
6 miesięcy temu

Szkoda mi rolników. Zaufali partii rządzącej i się zawiedli, ja zawsze zresztą. Nie przejmujcie się, przed wyborami znowu sobie o Was przypomną. Taka to partia!

Ja znajoma
Ja znajoma
6 miesięcy temu
odpowiada  Marzena

A mi nie szkoda wszystkie dotacje dostają jeżdżą super ciagnikami i autami,a inni ciężko pracują aby coś mieć. A do tego dzieci rolników mają pokupowane piękne mieszkania w mieście i jeszcze im źle

mix
mix
6 miesięcy temu
odpowiada  Ja znajoma

Masz wielką rację. Biorą kasę z czego się tylko da… Znam człowieka który za same suszowe dostał 60000zł i się śmieje, że u niego w ogóle nie widać strat, ale jak dają to się bierze. Jeszcze towar sprzeda i kasa od ziemi. To wychodzi 3x kasa za to samo… i co roku nowe mieszkanie za gotówkę co raz to w innym mieście..

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu

Głosowaliście na tę bandę nieudaczników to teraz podkulić ogony i siedzieć cicho!

Last edited 6 miesięcy temu by Marek (prawdziwy)
Jaki
Jaki
6 miesięcy temu

Ty z podkulonym ogonem siedzisz . Trutniu beznadziejny i piszesz co nic nìe rozumiesz a się wypowiadasz na wszystkie tematy beznadziejo

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu
odpowiada  Jaki

Chapaj dzidę nieuku. Słownik sobie kup, bo tego bełkotu nie da się czytać.

Last edited 6 miesięcy temu by Marek (prawdziwy)
Ja znajoma
Ja znajoma
6 miesięcy temu

Szanowny Panie, trochę kultury i na forum

Oldman
Oldman
6 miesięcy temu

Ja rozumiem rozgoryczenie, złość, protesty itd. Ale czemu protestujecie na lokalnych drogach? Można powiedzieć że na własnych podwórkach. Komu chcecie pokazać że się sprzeciwiacie? Sąsiadowi? On już to wie z mediów, że się nie zgadzacie, nie musicie dodatkowo utrudniać ludziom życia. Paliwa wam nie szkoda? Czasu za dużo macie? Zbieżcie się do kupy jedzcie, pod sejm, tam zróbcie protest jakiego Polska nie widziała. I nie pierd…cie że czasu nie macie bo trzeba krowy doić, zwierzęta nakarmić, do ch..a sami na tych gospodarkach nie jesteście. Jak trzeba mordę zachlać na weselu czy innej rodzinnej imprezie to znajdzie się zastępstwo, ale jak… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
6 miesięcy temu

W pełni popieram protest i jutro tam
będę

Ewe
Ewe
6 miesięcy temu
odpowiada  Tomasz

Publicznie przyznajesz się do biedy umysłowej?

Tubylec
Tubylec
6 miesięcy temu

Każdy temat dobry, żeby przyczepić się do starosty, to już przestaje być zabawne. Przecież starosta nie jest posłem. Jego poglądy nie mają wpływu na decyzję, jaką podejmie sejm i senat. A partia lekko mówiąc się rozlamala w opinii na ten temat.

Last edited 6 miesięcy temu by Tubylec
Romek
Romek
6 miesięcy temu

Marzy mi się auto kosztujące 1/4 ceny takiego ciągnika.

Nie wiem czemu wszyscy boją się rolników i górników. Skarbusie pieszczeni przez rządzących. Mam nadzieją, że z taką samą determinacją rząd rozpędzi nielegalne blokady i demonstracje tych grup, tak jak likwidował zgromadzenia opozycji, środowisk LGBT, KOD-u.

Z. Stonoga powiedział, że COVID był dla PIS-u jak ziarno dla ślepej kury. Nie miał racji. W ogólnym rozrachunku PIS przegra kolejne wybory. Żadna partia nie udźwignie takiego załamania gospodarki i służby zdrowia, jakie nas czeka. Niestety następcom nie będzie łatwiej.

Oldman
Oldman
6 miesięcy temu
odpowiada  Romek

Nie jedna osoba Ci zarzuci, żebyś nie zapominał że, te ciągniki to na kredyt. To ja im odpowiem, że ja chętnie taki kredyt, na takich warunkach przygarnę. Nawet dwa razy.

prezes
prezes
6 miesięcy temu
odpowiada  Oldman

to daj namiary a ja ci odstąpię swój kredyt, jestem ciekaw czy tylko w mordzie mocny czy jednak w czynach i ten namiar dasz.

Oldman
Oldman
6 miesięcy temu
odpowiada  prezes

Jak taki jesteś mocarz to mogłeś nie czekać na mnie tylko zostawić namiar do siebie. Może chcesz też zamienić krus na zus a może wymienimy się też podatkiem od gruntu?
Ale przyznaję się do błędu i przepraszam każdego rolnika który poczuł się urażony moim wpisem, kredyt to nic fajnego, niezależnie od tego czy jest na 2% czy na 10%. Spłacić trzeba a każdy jest mądry póki ma zdrowie i jakoś to wszystko funkcjonuje. Życzę wam i każdemu by nigdy kredytu nie potrzebował a obecne niech się szybko spłacą.

Paweł
Paweł
6 miesięcy temu

większość z was, którzy piszą takie bzdury w internecie powinna utracić do niego dostęp. banda idiotów, która nie ma pojęcia o tej pracy, z iloma wyrzeczeniami muszą zmierzyć się rolnicy i jak ciężka to jest praca. prujecie się o te duże ciągniki jakby to był szczyt spełnienia ludzkiego i największe co człowiek może osiągnąć. PRAKTYCZNIE NIKT nie kupuje tych ciągników za gótówkę tylko ma je w kredycie, który musi spłacać dnami i nocami prez długie lata. przeważnie kto ma taki ciągnik, po obrobieniu swojego pola, swój czas wolny spędza na polach innych ludzi, by móc zarobić pieniądze na spłatę kredytu.… Czytaj więcej »

kulas
kulas
6 miesięcy temu

Rolnik ma kupe kasy, a robota jak wszedzie ciezka… ciekawe jak im doplaty zabiora to bedzie wojna… bo za darmo pieniadze brac sie nauczyli… przeciez za mleko co drugi po 20-40 tys zl misiecznie bierze bez podatkow, wiec to jest problem, opodatkowac wszystkich jak kazdy ze swojej pensji podatek placi