Rok szkolny 2021/2022: sprawdziliśmy ile przasnyscy rodzice wydadzą na wyprawki

Sierpień to zazwyczaj czas na zakup książek i szkolnych wyprawek. O ile rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych nie muszą już od kilku lat martwić się o podręczniki, gdyż te rozdawane są w szkołach za darmo, tak dla rodziców uczniów szkół średnich wyprawka to nadal spory wydatek.

 

W 2019 roku, po reformie oświaty i wygaśnięciu gimnazjów zmianie uległy także podręczniki, które zostały dostosowane do potrzeb nowej podstawy programowej. Dziś nauczyciele sami mogą wybierać najlepsze dla siebie i młodzieży egzemplarze, spośród listy podręczników dopuszczonych do użytku. Powoduje to, że cena kompletu podręczników może się różnić o kilka czy kilkadziesiąt złotych.

Najpopularniejsze wydawnictwo to Nowa Era. Koszt tych podręczników wynosi od 30 do 50 złotych.

 

Przykładowo podręcznik do języka polskiego tego wydawnictwa to około 35 złotych, a książka do wiedzy o społeczeństwie – 46 złotych. Koszt może wzrosnąć, jeśli wymagane będą dodatkowe ćwiczenia.

Gorzej jest z nauką języków obcych. To właśnie te przedmioty sprawiają, że rodzice dostają „ostro po kieszeni”. Ceny podręczników wahają się od 50 do nawet 160 złotych. Cena jest uzależniona od tak zwanej strategii wydawcy, który proponuje do nich zestawy ćwiczeń.

Ile zatem wynosi komplet książek do szkoły średniej? Zapytaliśmy o to Wojciecha Witkowskiego, kierownika księgarni „Pegaz” w Przasnyszu.

– Komplet podręczników do klasy pierwszej może wynieść nawet do 1000 złotych. Tańsze są podręczniki do klas starszych. Cena jednostkowa podręczników to koszt od 40 do 50 złotych, w zależności czy jest to poziom podstawowy, czy rozszerzony. Najdroższe są książki do języków obcych. Komplet do nauki języka angielskiego to 150 złotych. Tańsze są książki do nauki języka rosyjskiego i niemieckiego – informuje.

Wysokie ceny podręczników potwierdzają też uczniowie i rodzice.

– Komplet podręczników do pierwszej klasy szkoły średniej w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Przasnyszu wyniósł mnie 830 złotych. Mam nadzieję, że nie będę musiała dokupować jeszcze jakiś dodatkowych ćwiczeń. Do tego kupiłam zeszyty, piórnik z wyposażeniem oraz plecak szkolny. To koszt około 250 złotych – mówi Katarzyna, jedna z przyszłych uczennic.

– Komplet podręczników dla syna w tamtym roku kosztował mnie ok. 600 złotych, w tym 200 złotych kosztowały książki używane. Dzięki nim koszt wyprawki jest jednak nieco mniejszy. W tym roku ceny poszły w górę, więc spodziewam się, że zapłacę więcej – mówi nam z kolei pani Magdalena, mama Łukasza. – W Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu jest zawsze organizowany kiermasz książek używanych, więc chętnie z niego korzystamy – dodaje.

 

Kiermasze książek są dość popularne. Na różnych stronach sprzedażowych pojawiają się ogłoszenia o sprzedaży książek. Ich ceny zaczynają się od 10 do 50 złotych za sztukę. Uczniowie bardzo chętnie się ich pozbywają, gdyż zarobione pieniądze zmniejszają koszt kupowania nowej wyprawki.

Podręczniki to niestety nie jedyny koszt, jaki muszą ponieść rodzice ucznia. Trzeba doliczyć cenę wyprawki szkolnej, czyli uczniowskiego wyposażenia. Rodzicom pomaga rząd przeznaczając pieniądze w kwocie 300 złotych na osobę. Wydaje się jednak, że w przypadku ucznia szkoły średniej jest to tak zwana kropla w morzu wydatków.

 

j.b.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments