Rok funkcjonowania mazowieckiej grupy „SPEED”.

Mając na względzie ciągłą potrzebę podnoszenia stanu bezpieczeństwa na drogach, która wynika z realizacji jednego z fundamentalnych zadań Policji, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w zakresie ujawniania kierujących dopuszczających się agresywnych lub szczególnie niebezpiecznych zachowań w dniu 19 lipca 2019 r. została powołana na Mazowszu grupa „SPEED”.

 

W trakcie rocznej działalności patroli SPEED policjanci ujawnili 28158 wykroczeń w ruchu drogowym z czego 68% stanowią naruszenia związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Co 20 kierujący przekroczył prędkość jazdy o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Konsekwencją prawną takich wykroczeń jest zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Cechą charakterystyczną patroli SPEED jest dynamiczna kontrola prędkości z pominięciem granic administracyjnych własnych jednostek. Patrole SPEED mogą pojawić się na każdej drodze na Mazowszu. Policjanci z grupy SPEED to doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z 12 jednostek garnizonu mazowieckiego, mający do dyspozycji radiowozy wyposażone w system rejestracji wykroczeń drogowych. Wykorzystują również ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu.

Policjanci z grupy SPEED w ciągu ostatniego roku ujawnili: 208 kierujących, którzy prowadzili pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, 63 kierujących, którzy nie zastosowali się do orzeczonych przez sąd środków karnych,
22 kierujących, którzy prowadzili pojazd mechaniczny po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami oraz 10 kierujących, którzy nie wykonali polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego. Funkcjonariusze grupy SPEED zatrzymali 1666 dowodów rejestracyjnych.

Grupa SPEED działa także na rzecz ograniczania agresji drogowej, policjanci reagują na rażące naruszenia w ruchu drogowym jak m.in. wywierania presji jednych kierujących na drugi podczas zbyt bliskiego podjeżdżania jazda w tak zwany „zderzak w zderzak”, używanie świateł drogowych niezgodnie z przeznaczeniem „mruganie światłami” itp. Grupa SPEED zwraca uwagę oczywiście na inne naruszenia mogące zaistnieć na drogach Mazowsza.

Po roku działania policjantów w grupie SPEED liczymy na to, że negatywne zachowania niektórych kierujących na drogach zostaną wyeliminowane. Policjanci mazowieckiej grupy SPEED wyjeżdżają na drogi Mazowsza każdego dnia dla dobra i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.


 

Źródło KWP zs. w Radomiu
Sprawdź również
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Mateuszek już dawno obiecał zmiany w kodeksie drogowym? No i co się z nimi stało? Ile jeszcze ludzi musi zginąć na drogach, żeby coś się zmieniło w przepisach?

Strefy wolne od LGBT czy inne tego typu pierdoły ważniejsze? A może kampania prezydencka tak go absorbowała?

booster
booster
1 rok temu

dla Ciebie Pan Premier

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  booster

Pan??? Nie rozśmieszaj mnie. Jedna z bezwolnych pacynek i notoryczny klamca.

Pan Prezes. Tu się muszę zgodzić. Bo Prezes trzyma wszystko w garści. Cała reszta to klakierzy, którzy tylko patrzą, żeby skubnąć coś dla siebie.

pan winko
pan winko
1 rok temu

jednak Twoja choroba umysłowa nabiera tępa