Rodziny Zamordowanych Żołnierzy ZWZ-AK apelują o zmiany na miejscu pamięci w Przasnyszu

To dalszy ciąg długiej historii miejsca upamiętniającego bojowników powieszonych przy przasnyskim rynku. W ostatnich dniach rodziny ofiar wystosowały do władz miasta pismo, w którym proszą o zmianę napisów na pamiątkowej tablicy, ponieważ treść pamięta czasy PRL i zawiera błędy. Chcą także, aby w miejscu kaźni pojawił się krzyż. Samorząd na razie nie przewiduje zmian, ponawia jednak obietnicę dotyczącą umieszczenia tam polskiej flagi.

 

Przypomnijmy: wraz z nastaniem kadencji burmistrza Łukasza Chrostowskiego pojawiły się plany, że w 2022 r. – w 80. rocznicę niemieckiej zbrodni – w sąsiedztwie rynku stanie nowy pomnik. Droga do tego celu nie była jednak prosta, ponieważ monument upamiętniający mord znajdował się prywatnej działce.

Samorząd miejski podjął więc skuteczne starania o uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości i ustanowienie miejsca pamięci. Plany obejmowały także budowę nowego pomnika. Przestrzeń wokół niego miały okalać betonowe, szlifowane płyty, na których miał widnieć mural z postaciami pomordowanych. Projekt powstał przy współpracy rodzin ofiar, ale nie został zrealizowany, ponieważ w trzykrotnie ogłaszanym przetargu nie było chętnych na realizację robót. W czwartym przetargu zgłosił się jeden oferent, ale zaproponowana cena (wynosząca blisko 390 tys. zł) przekroczyła zaplanowany budżet i spotkała się z krytyką mieszkańców, którzy sprzeciwili się kosztownym wydatkom ponoszonym na betonowanie kolejnych połaci miasta.

 

W konsekwencji zrealizowano koncepcję znacznie tańszą, bez betonowych podestów i słupów, bez dodatkowych tablic, ale za to z nasadzeniami. Jej koszt był wręcz symboliczny – wynoszący ok 12 tys. zł. Jednak wymagała ona pozostawienia pomnika w niezmienionym kształcie i właśnie ten fakt skłonił rodziny zamordowanych do zwrócenia się do władz miasta.

Pismo zostało skierowane do Rady Miejskiej w Przasnyszu i zawierało postulat wymiany istniejącej od lat 60-tych tablicy, a także umieszczenie na pomniku krzyża, będącego wyrazem wiary wszystkich straconych.

 

Decyzja jest odmowna. Przynajmniej na razie

– Miasto Przasnysz już na etapie pierwotnego projektu zagospodarowania tego terenu, zaplanowało wymianę tablicy w celu korekty jej treści. Wówczas po konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej należało poprawnie umieścić imiona Zamordowanych, a także zamienić słowo „hitlerowskich oprawców” na „niemieckich oprawców” – wyjaśnił wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

Dodał także, że z przeprowadzonego w 2022 r. rozeznania cenowego wynikało, że koszt wykonania tablicy z mosiądzu (a takiej domagał się konserwator zabytków) wynosi około 80 tys. zł.

– Dlatego też Miasto, z uwagi na cenę tego elementu, odstąpiło od realizacji całego projektu. Aktualne rozwiązanie tj. zagospodarowanie terenu kosztowało 1/8 ceny samej tablicy i jest bardziej akceptowalne społecznie niż pierwotny projekt – odparł wiceburmistrz, dając do zrozumienia, że na kolejne inwestycje w miejscu pamięci nie ma najmniejszych szans.

Na pocieszenie dodał jednak, że miasto jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę masztu z flagą o wysokości nieprzekraczającej 5 metrów. Maszt zostanie umiejscowiony po lewej stronie pomnika, zgodnie z zasadami protokołu flagowego. Jego montaż będzie realizacją deklaracji burmistrza, złożonej rodzinom pomordowanych, podczas ubiegłorocznych obchodów 80-lecia wydarzeń z 17 grudnia 1942 roku.

 

Dlaczego trwa to tak długo?

– Aktualnie czekamy na zakończenie procedury administracyjnej; po jej zakończeniu tj. uzyskaniu pozwolenia na budowę, maszt zostanie niezwłocznie zainstalowany. Uzyskaliśmy już zgodę Konserwatora Zabytków. Jest to procedura czasochłonna, ze względu na nieprecyzyjność przepisów prawa budowlanego. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę tego typu masztów flagowych, niezależnie od tego czy jest to działka prywatna, czy publiczna  – wyjaśnił w odpowiedzi na nasze pytania.

Wiceburmistrz podkreślił także, że polska flaga podkreśla znaczenie tego miejsca dla rodzin i mieszkańców, a także nadaje mu doniosłości w wymiarze świeckim.

– Należy pamiętać, że jest to istotne miejsce dla naszej lokalnej historii, to właśnie przy tym pomniku odbywają się m.in. uroczystości samorządowe. Koszt flagi i masztu wraz z montażem to 2 tys. złotych. – podsumował.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu

Co do imion to zgoda, ale już zamiana hitlerowców na Niemców to już trochę bicie piany. A kim niby ci hitlerowcy byli? Marsjanami? Poza tym nie każdy Niemiec był hitlerowcem, a nie każdy hitlerowiec Niemcem…

By to ch..
By to ch..
3 miesięcy temu

A ze wschodu nie napadli na nas rosjanie , tylko bolszewicy a później komuniści ! Po co wspominać o rosjanach. Przecież to takie oczywiste!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu
Reply to  By to ch..

Nie wiem jak Ty ale ja chodziłem na historię i dla mnie jasne jest, skąd się ci hitlerowcy wzięli. No ale może ktoś wtedy był chory 🤔?

kasia
kasia
3 miesięcy temu

Ktoś im dał tę władzę, ile procent musiało ich poprzeć, ktoś był w tej rzeszy i to nie była garstka ludzi, to był ogrom ludzi mordujących i popierających te morderstwa. Przecież mieli misję wyniszczenia podludzi i to realizowali, tworzyli rasę panów. W wyniku drugiej wojny światowej zginęło ok 50 milionów ludzi i co nikt tego nie zauważył. Kto Pana uczył historii, trzeba jeszcze poczytać, te osoby i wiele innych oddali życie za nas, za naszą wolność, uważam, że prośby Rodzin są bardzo zasadne, a pieniądze wydajecie na różne działania niekoniecznie potrzebne, to tu jest obowiązek, tak jak dla Nich walczących… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu
Reply to  kasia

A jak jest teraz w Polsce? Też im ktoś dał tę władzę. Ludzi może nie mordują, ale robią co chcą. I ja nie chcę, żeby za 30 lat ktoś powiedział że Polacy w latach dwudziestych doprowadzili do samozaorania. Bo ja tej władzy nie popieram i brzydzę się tym co robią z tym krajem. Ale mam tylko jeden głos w wyborach. Większość wybiera jak wybiera.

kasia
kasia
3 miesięcy temu

Wasz przedstawiciel Seweryn sie wypowiedział ostatnio, to obrazuje kulturę, pomimo ,że nie wszystko mi się podoba u rządzących to z takimi ludzmi pewnie większości nie po drodze. Od Marka prawdziwego mozna było się spodziewać takiej odpowiedzi, zresztą następna jego wypowiedz, pełna kultura…….

myto
myto
3 miesięcy temu
Reply to  kasia

Tarczyński ,Janusz Kowalski to tylko przykład z twojej opcji , a można byłoby wymieniać i wymieniać.

By to ch..
By to ch..
3 miesięcy temu
Reply to  myto

Komorowski , nitras , niesiołowski to tylko przykłady twojej opcji !

By to ch..
By to ch..
3 miesięcy temu

Najwidoczniej byłeś na zwolnieniu , bo z kosmosu nie spadli!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu
Reply to  By to ch..

Sraczkę miałem. Zadowolony?

By to ch..
By to ch..
3 miesięcy temu

Z tego , że byłeś chory ? Nie mierz wszystkich swoją miarą !

Tolek
Tolek
3 miesięcy temu

Pań burmistrz dużo obiecywał, a mało się wywiązywał tak jest ze wszystkim,inni wlodarze potrafią robić dużo dla społeczeństwa, a u nas nic co nie zrobią to nie działa

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu
Reply to  Tolek

Akurat w dziedzinie upamiętniania zrobił wiele, w przeciwieństwie do poprzednika, któremu takie rzeczy zwisały kalafiorem.

Wolfsschanze
Wolfsschanze
3 miesięcy temu

Stiopa ma racje. Oczywiscie ze byli niemieccy antyhitlerowcy, antyfaszysci, czy antynazisci
Ta grupa szlachetnych Niemcow nawet by sie zmiescila w malym gabinecie -chodzi oczywiscie o zamachowcow
i zamach w Gierłoży-Wilczy szaniec-bunkry .-122 km od Praschnitz

Anka
Anka
3 miesięcy temu
Reply to  Wolfsschanze

Stafenberg i jego spiskowcy nie było szlachetnymi Niemcami,tylko chcieli obalić Hitlera i dorwać się do władzy,ich stosunek do Polaków i innych podbitych narodów był taki sam jak hitlera

Pasjonat
Pasjonat
3 miesięcy temu

Ten pan to niech skończy swój kabaret, który chce robić w tym mieście. Co do decyzji, to bardzo dobra decyzja ponieważ IPN chyba lepiej wie niż jakiś chłopek, który ma za dużo wolnego czasu…

Ayo
Ayo
3 miesięcy temu

A co jeśli część zamordowanych była skrycie niewierząca, albo nie była chrześcijanami?

Dość zagrabiania sobie miejsc pamięci historycznej przez jedno ugrupowanie.

Proponuję postawienie obok miejsca pamięci pomnika Kryszny jako oznakę szacunku dla wiary (Hinduistycznej dokładnie) potencjalnej części poległych.

kasia
kasia
3 miesięcy temu
Reply to  Ayo

żenada, taka jest własnie rola mącicieli, ale nie dajmy się sprowokować

Ayo
Ayo
3 miesięcy temu
Reply to  kasia

No nie proszę pani, żadnego mącenia tu nie ma. Co najwyżej wyrażam swoje zdanie i próbuję pokazać jakim absurdem jest wciskanie w publiczne miejsca pamięci utrzymywanie z pieniędzy nas wszystkich symboli, które w dzisiejszych czasach zdecydowanie nie są jednoczące dla wszystkich. Nie mam problemu z tym, aby rodziny zorganizowały sobie z własnych funduszy pamiątkowe pomniki na cmentarzu lub tablice na prywatnej posesji, w których będą krzyże. Oczywiście, proszę bardzo. Gdy jednak mówimy o miejscu publicznym i upamiętnieniu o takim samym charakterze, symbole religijne są nie na miejscu i należy ich unikać. Bo równie dobrze można byłoby się tam domagać figury… Czytaj więcej »

Anka
Anka
3 miesięcy temu
Reply to  Ayo

Gdyby Oni wiedzieli za kogo oddali życie, może doszli by do wniosku że nie było warto, przypomnę,że wszystko co najlepsze z siebie dla Polski w czasie wojny dawali ludzkie głęboko wierzący,

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu
Reply to  kasia

Ale jaka żenada. Skąd wiesz, że oni chcieli krzyż na swoim grobie?

Ayo
Ayo
3 miesięcy temu

Ot, takie dysponowanie sobie pamięcią o ludziach, którzy nie mogą zaprotestować

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu
Reply to  Ayo

No właśnie, skoro nie mogą zaprotestować to po coś zmieniać?

Anka
Anka
3 miesięcy temu

Czy twoje dzieci nie wiedzą jakiego jesteś wyznania?,jeśli potomkowie pomordowanych chcą krzyża,to znaczy,że ci ludzie byli wierzący, dziwię się,że krzyż tak przeszkadza,a może,to znak który jest wyrzutem sumienia,dla niektórych

myto
myto
3 miesięcy temu
Reply to  Anka

Wiele , wiele lat nie dopominali się tylko teraz jak miejsce pamięci zostało ładnie uporządkowane.

Anka
Anka
3 miesięcy temu
Reply to  myto

A co chciałabyś żeby dzieci powieszonych porządkowaly teren wokół pomnika i może jeszcze płacili za tablicę ,nie wiem co wy ludzie wyniesliscie z domów ,ja tego nie pojmuję,za komuny krzyż był nie do pomyślenia, widzę że niektórzy żyją dalej tak jakby nic się nie zmienilo

Ryba_CrucifixFish
Ryba_CrucifixFish
3 miesięcy temu

Jest tez ryba znak wczesnych chrzescijan.
W języku starogreckim, słowo „ichtys”-akronim oznaczało rybę. Wyraz ten składa się na dobrze znane chrześcijanom wyrażenie „lesus Christos, Theou Yios Soter”, czyli „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel”.
Ciekawostka
Istnieje tez ryba zwana ryba krzyzowa-Crucifix Fish
Szkielet tej rybki zwanej „Crucifix Fish” ryby krzyżowej/ ryba krucyfiksa/ rybaChrystusa spotykana w naturze na plazy.
treadingwatertiljesuscomes.com/2019/05/12/the-crucifix-fish/

Marta
Marta
3 miesięcy temu

niedługo będziemy stawiać pomniki tylko „dobrodziejowi” – Władimirowi Żeleńskiemu.

Mlodziezufka
Mlodziezufka
3 miesięcy temu
Reply to  Marta

Najpierw trzeba rozwiazac problem lokalnej socjalistycznej POlskiej „mlodziezufki” oplacanej przez somsiaduf odwiecznych wroguf kraju. Spontaniczny zjazd 'mlodziezy’ ok. 100tysiecy POolszewikow najechalo wsiawe Oj dlugo z tym radzieckim nasieniem bedziemy sie bujac w naszym kochanym kraju. KOdyfikacja + „wsciekle macice” w nowym wydaniu, czy tez nowym rozdaniu. A wszystko zgodnie z wytycznymi shuz tzu -sztuki wojennej, realizowanuymi przez sasiadow na narodzie polskim, by dokonac ostatecznego rozbioru i pozarcia „bekarta wersalskiego” PO wpuszczeniu lub relokacji prawnikow/lekarzy/inzynierow gora dwie dekady do ostatecznego rozwiazania kwesti kraju nad wisla . Naplywowi rosyjskojezyczni Ukraincy z azjatami zdominuja Polakow. Mlodzi dalej beda wyjzezdzac bo nie dadza rady… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu

nigdy w życiu 80 tysiaków za tablicę, którą postawili w latach sześdziesiatych. Niech jej nie zmieniają. tyle lat stała i ludziom nie przeszkadzała. jak urząd ładnie zagospodarował teren, to nagle tablicy im sie zachciało i krzyża

Amator
Amator
3 miesięcy temu
Reply to  Mariusz

Erratę dać. Błędne to błędne ale historyczne.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 miesięcy temu
Reply to  Mariusz

Tablicę z mosiądzu to trzeba będzie kamerami obstawić, bo zaraz zginie…

Edyta
Edyta
3 miesięcy temu
Reply to  Mariusz

Jakim cudem 80tys za tablicę?
Chyba pozłacaną na grubo złotem.

Wiecie, ile za to można kupić obiadów dla głodujących? Albo cokolwiek innego?
Ja bym się tak nie emocjonowała.
Trzeba 10 razy spojrzeć na to co wydajemy z publicznych/samorządowych, czyli tak naprawdę naszych pieniędzy, zanim wydamy takie kwoty.
Są inne sposoby, rodziny mogą założyć zbiórkę na nową tablicę, wiele osób dorzuci grosz, czy dwa.
Wilk syty i owca cała.

Nauczmy się łączyć, nie dzielić!
Zacznijmy żyć obok siebie jak sąsiedzi, nie jak wrogowie.
Zastanówmy się 10 razy zanim napiszemy głupi komentarz.

Pozdrawiam