Rodzinne w Niemczech- kto może uzyskać i jak się ubiegać?

Zasiłek Kindergeld to znacząca pomoc dla rodziców. Na temat zasiłku rodzinnego w Niemczech mówi się sporo, gdyż wiele w tej kwestii uległo zmianie. Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld i jakie są warunki jego uzyskania?

Zasiłek rodzinny w Niemczech

Niemiecki zasiłek rodzinny to tzw. Kindergeld. W roku 2023 wprowadzone zostały zmiany dotyczące warunków przyznawania zasiłku. Jeszcze w 2022 roku zasiłek przyznawany był na pierwsze i drugie dziecko w wysokości 219€, 225€ na trzecie, natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko 250€ miesięcznie. Od roku 2023 kwota zasiłku nie jest zależna od ilości dzieci. Na każde dziecko przysługuje 250€ zasiłku miesięcznie. Dotyczy to każdego dziecka do ukończenia 18 roku życia, a w przypadku kontynuowanie przez nie nauki w wymiarze minimum 10h tygodniowo, nawet do 25 roku życia.

Warunki uzyskania zasiłku rodzinnego w Niemczech

Aby otrzymać rodzinne w Niemczech, należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim, należy mieć legalne zatrudnienie u niemieckiego pracodawcy. Konieczne jest także odprowadzanie przez niego składek. Na zasiłek liczyć mogą także osoby, które posiadają niemiecką działalność gospodarczą. Poza tym, do wniosku o świadczenie rodzinne warto dołączyć potwierdzenie nieograniczonego obowiązku podatkowego oraz potwierdzenie aktualnego zameldowania na terenie Niemiec, jeżeli takowe posiadamy.

Rodzinne w Niemczech – kto nie może się ubiegać?

W styczniu 2023 roku nastąpił szereg zmian w zakresie przyznawania świadczenia rodzinnego w Niemczech. Od 2023 roku prawa do pobierania świadczenia rodzinnego nie mają pracownicy delegowani przez pracodawców Polskich do pracy w Niemczech na podstawie dokumentu A1. Chodzi tu o dzieci, na które w Polsce jest pobierane 500+ lub świadczenie rodzinne. Jeżeli jednak dzieci są pełnoletnie i nie mają prawa do pobierania świadczenia w Polsce, wówczas zasiłek rodzinny w Niemczech będzie przyznany i wypłacany w pełnej wysokości. Należy jednak pamiętać że pracownikom oddelegowanym Kindergeld przysługuje po przepracowaniu ciągiem (bez dłuższych przerw) na terenie Nimeiec minimum pół roku.

Kiedy można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia Kindergeld?

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego Kindergeld można złożyć w momencjie rozpoczęcia legalnej pracy na terenie Niemiec lub po 6 miesiącach jeżeli do pracy w Niemczech wysyła nas pracodawca polski. Warto też wiedzieć, że zasiłek może zostać wypłacony z datą wsteczną, do pół roku wstecz od daty otrzymania wniosku. Wniosek może złożyć osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem, a w niektórych przypadkach także same dzieci, jeżeli posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Wniosek można złożyć osobiście bądź drogą elektroniczną w postaci zaszyfrowanego formularza wysyłanego do kasy świadczeń rodzinnych.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments