Rocznica katastrofy smoleńskiej. Sąsiednie samorządy rezygnują z włączenia syren alarmowych

W celu upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w niedzielę, 10 kwietnia o godz. 8.41 na terenie całego kraju mają zostać włączone syreny alarmowe wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania. Samorządy protestują.

 

Jak przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w niedzielę uruchomiony zostanie ciągły dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. „W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie” – napisano.

Włodarze wielu miast zdecydowali dzisiaj, że nie uruchomią sygnałów. Swoją decyzję tłumaczą możliwą traumą uchodźców z Ukrainy.

 

Na obawy samorządowców odpowiedziało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: „Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej” – poinformowało na Twitterze MSWiA. „SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim” – wyjaśniono.

 

Prezydent Ciechanowa: Ciechanów nie zastosuje się do komunikatu

W naszym regionie decyzję o nieuruchomianiu sygnału jako pierwszy podjął prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. „W polskich gminach i miastach przebywa obecnie około dwóch milionów obywateli Ukrainy, dla których taki dźwięk jest jednoznacznie traumatyczny i niezwykle bolesny. Za naszą wschodnią granicą trwa brutalna wojna, dlatego także my Polacy mamy powody, aby po usłyszeniu trwożącego alarmu odczuć niepotrzebny, niczym nieuzasadniony lęk” – napisał i dodał:

„Apeluję do rządzących o wycofanie się z tego absurdalnego pomysłu i jednocześnie informuję, że Miasto Ciechanów NIE zastosuje się do włączenia syren alarmowych jutrzejszego poranka. Jest wiele bardziej godnych i przyzwoitych sposobów na uczczenie pamięci ofiar katastrofy lotniczej”.

 

Później podobną decyzję podjął m.in. prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i burmistrz Makowa Mazowieckiego, Tadeusz Ciak.

– Po wielu sygnałach od mieszkańców, a przede wszystkim od osób opiekujących się obywatelami Ukrainy, podjąłem decyzję, że w dniu jutrzejszym nie włączymy syren alarmowych. Rocznica katastrofy smoleńskiej to ważna i tragiczna rocznica w historii naszego kraju. Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, proszę Państwa o pamięć i wspomnienie tragicznych wydarzeń Katastrofy Smoleńskiej i jej Ofiar w ciszy a przede wszystkim w zadumie. Niech te myśli pozwolą nam wszystkim pozostać jednym Narodem, bo niczego bardziej nie potrzebujemy jak poczucia odpowiedzialności za naszą Ojczyznę – napisał Ciak.

Zapytaliśmy burmistrza Łukasza Chrostowskiego o to, czy jutro usłyszymy syreny w Przasnyszu?

– W związku z licznymi głosami samorządowców z całej Polski, liczę na refleksję i zmianę formuły upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej – odpowiedział. – Reprezentacja Władz Miasta Przasnysz – jak co roku, uczci rocznicę na Cmentarzu Komunalnym pod Karwaczem – dodał.

 

ren

Sprawdź również
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aspi
Aspi
8 miesięcy temu

👍👍👍

Monika
Monika
8 miesięcy temu

A naszemu wlodarzowi jak zawsze zabrakło klasy.

myto
myto
8 miesięcy temu
Reply to  Monika

Za to ty masz zapewne 7 klas i czepiasz się bezpodstawnie. Wyluzuj , za trochę ponad rok wybory , startuj to mieszkańcy pokażą jaką masz klasę.

Monika
Monika
8 miesięcy temu
Reply to  myto

Pokazał taką samą klasę w rocznicę powstania. Wtedy miasto nie włączyło syren, chyba jako jedyne w Polsce. Teraz rząd nakazuje czcić rocznicę smoleńską to proszę bardzo. Tak trochę na odwrót to wszystko.

Artur
Artur
8 miesięcy temu
Reply to  myto

Ale wiedza.. wybory samorządowe są za 2 i pół roku

myto
myto
7 miesięcy temu
Reply to  Artur

Jesteś w błędzie wybory za 1,5 roku.

Jbc ptina
Jbc ptina
8 miesięcy temu

Brawo Maków, Ostrołęka i Ciechanów. Zmarłych się honoruje minuta ciszy, a nie wyciem.
Przasnysz 👎👎👎

Boguś
Boguś
8 miesięcy temu

Armia Czerwona w 1945 r liczyła 11 milionów sołdatów, w tej armii służyło w sumie od 6-7 milionów Ukraińców, ale oni nie gwałcili, oni jak żołnierze z NRD strzelali w powietrze. A propos NRD, to w UPA służyło 35 tys, a do SS Galizien zgłosiło się 80 tys. Nasi bracia.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
8 miesięcy temu

Władze powiatowe w Przasnyszu mają trudny orzech do zgryzienia. Mam nadzieję, że nie usłyszę syren w moim mieście.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 miesięcy temu
Reply to  Przasnyszanka

A ja mam nadzieję że będą o 841 upamietniac

Daniel
Daniel
7 miesięcy temu

I co były te syreny, bo spałem i nie wiem?

miksererk
miksererk
7 miesięcy temu
Reply to  Daniel

w Przasnyszu były

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 miesięcy temu
Reply to  miksererk

Były syreny .Przasnysz może być wzorem dla Ostrołęki Ciechanowa Makowa

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
7 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Wzorem czego? Głupoty?

Abc
Abc
7 miesięcy temu

Niedługo to karetka na sygnale nie będzie mogła jechać do chorego bo Ukrainiec będzie miał traumę, a jeśli maków Ostrołęka nie włączyli z tego względu to na pożar też niech nie włączają. Paranoja, rząd głupotę wymyślił ale jeszcze głupsze tłumaczenia samorządów.

Maxx
Maxx
7 miesięcy temu
Reply to  Abc

Nie rozumiesz, że użycie konieczne a robienie sobie przez władzę zabawki z syren to co innego? Czy tylko udajesz?

Abc
Abc
7 miesięcy temu
Reply to  Maxx

Nie to ty nie rozumiesz. Żadna to jest różnica gdy ktoś odmawia włączenia syreny bo może ona wzbudzić negatywne emocje w uchodzcach z Ukrainy, równie dobrze może dyżurujy odmówić alarmu gdy zacznie palić się twój dom.
Nie popieram tego pomysłu, po tylu latach się obudzili z syrenami, bądźmy gościnni ale nie dajmy się zwariować.

darek
darek
7 miesięcy temu

Wielka tragedia, która od początku wykorzystywana jest do politycznej walki przez rządzących. Może ciszej nad tą trumną. Popieram decyzję burmistrza.