Robert Radzik odwiedził Gminną Bibliotekę Publiczną w Bogatem

W niedzielę, 16 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Józefa Narzymskiego w Bogatem odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Radzikiem, autorem książki „Walczyć jak nasi przodkowie. NZW na Mazowszu Północnym 1945 – 1954 w fotografiach i dokumentach”.

 

Na sali pojawiło się wielu mieszkańców gminy. Robert Radzik przybliżył uczestnikom spotkania temat działalności Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Północnym Mazowszu. W sposób szczególny wspominał poległych ze składu patrolu Edwarda Dobrzyńskiego „Orzyca”, którzy zostali zamordowani w Gostkowie przez służby bezpieczeństwa.

Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska dziękując za ciekawą prelekcję także przypominała o bohaterach powiatu przasnyskiego.

– Głos zabrał także Dariusz Jankowski, Przewodniczący Rady Gminy Przasnysz, który wspominał swojego dziadka, śp. Józefa Jankowskiego – Żołnierza Wyklętego, który w roku ubiegłym, po 70 – latach spoczął w grobie rodzinnym wraz ze swoją żoną. W listopadzie 2020 roku, w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu odnaleziono jego szczątki – dodaje gmina.

 

Na scenę weszła także Ewa Wenda, była radna Gminy Przasnysz, która postanowiła przypomnieć zebranym postać swojego zmarłego ojca – Bronisława Stefana Wdowińskiego ps. „Lew”.

– Przebywał w areszcie śledczym w Przasnyszu, a następnie przez kolejne lata w Warszawie na ul. Rakowieckiej, w Siemianowicach Śląskich, Rawiczu i Bronkach. Został skazany na 6 lat więzienia, ale po 5,5, roku objęła go amnestia. Przez ten czas był wielokrotnie torturowany i głodzony. Przy życiu trzymała go wiara. Modlił się różańcem wykonanym z kulek chlebowych – wspominała.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments