Rezonans magnetyczny w Przasnyszu „działa pełną parą”. Jaki czas oczekiwania?

Podczas ostatniej sesji powiatu przasnyskiego starosta Krzysztof Bieńkowski wspomniał, że usłyszał sporo głosów krytyki za 1,5-roczny brak dostępności badań rezonansem magnetycznym dla pacjentów ambulatoryjnych. Jak wyjaśnił, od niemal 6 miesięcy rezonans „działa od świtu do nocy”, czego nikt nie zechciał zauważyć. Sprostaliśmy prośbie starosty i przyjrzeliśmy się obecnej sytuacji w przasnyskiej pracowni rezonansu, która – faktycznie – działa o niebo lepiej.

 

Półtora roku musiało minąć od otwarcia pracowni rezonansu magnetycznego w przasnyskim szpitalu, aby badaniom mogli poddać się pacjenci ambulatoryjni. Choć funkcjonowanie pracowni generowało dla lecznicy znaczne koszty, badano wówczas jedynie niewielką liczbę pacjentów.

– Pracownia rezonansu magnetycznego funkcjonuje od 13.01.2020 r., jednak ze względu na stan epidemiczny w Polsce, NFZ wstrzymał ogłaszanie konkursów ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Z chwilą wznowienia ogłaszanych przez NFZ konkursów złożyliśmy ofertę i od 01.07.2021 r. mamy podpisaną umowę na wykonywanie badań rezonansu magnetycznego w trybie ambulatoryjnym – wyjaśnił dyrektor szpitala Grzegorz Magnuszewski.

Od chwili otwarcia pracowni rezonansu magnetycznego wykonano: w 2020 r. – 315 badań, zaś w I półroczu 2021 r. – 88 badań.

 

 

Ponad 1400 badań w 5 miesięcy

Dopiero podpisanie umowy z NFZ na specjalistyczne ambulatoryjne badania rezonansem sprawiło, że pracownia zaczęła działać pełną parą. W ciągu zaledwie 5 miesięcy (od 1 lipca do 30 listopada 2021 r.) wykonano 1387 badań ambulatoryjnych i 52 badania szpitalne, czyli przeszło 3,5 raza tyle, ile w ciągu wcześniejszego półtora roku.

Dzięki temu kolejka chętnych na badania została nieco skrócona. Wcześniej w naszym regionie na rezonans w publicznej ochronie zdrowia trzeba było czekać nawet kilka miesięcy.

– Czas oczekiwania na wykonanie badania wynosi od 17 dni w stanie pilnym, pacjent w stanie stabilnym poczeka na wykonanie badania 27 dni – wyjaśnia dyrektor SPZZOZ w Przasnyszu.

 

Czy jest możliwość skorzystania z rezonansu odpłatnie, podczas wizyty prywatnej?

Pracownia rezonansu magnetycznego obsługuje tylko badania finansowane przez NFZ; badania nie mogą być wykonywane „prywatnie”, za odpłatnością. Przyczyna jest prosta: aparat był dofinansowany z  budżetu państwa i współfinansowany ze środków publicznych, pochodzących od powiatu przasnyskiego.

Na koniec chcieliśmy wiedzieć, czy udało się już zbilansować koszty półtorarocznego funkcjonowania rezonansu, podczas którego pracownia działała w ograniczonym zakresie.

– Za wcześnie jest porównywać koszty, jakie ponosiliśmy w związku z funkcjonowaniem pracowni bez podpisanej umowy z NFZ (tj. 1,5 roku) do okresu, od kiedy jest podpisana umowa (tj. 5 miesięcy). Na pewno od czasu podpisanej umowy z NFZ pracownia rezonansu magnetycznego bilansuje się, a nawet wykazuje niewielki zysk. Jednak to zbyt krótki okres, żeby zbilansować stratę, jaką pracownia generowała, nie posiadając podpisanej umowy z NFZ – padła odpowiedź Grzegorza Magnuszewskiego.

Na koniec dodajmy, że obecnie rezonans wykonuje średnio 15 badań dziennie. Pracownia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00-20.00, w piątek od 8.00-18.00.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pacjentka
pacjentka
1 miesiąc temu

Bardzo fajnie, że jest u nas dostępne te badanie
nie trzeba jeździć po innych miastach. Jednak podejście do pacjenta poostawia wiele do życzenia zwłaszcza jeżeli chodzi o pewna mloda panią która uważa się niewiadomo za kogo i wylewa sobie wielkie żale na pacjentow.

Jan
Jan
1 miesiąc temu
Reply to  pacjentka

Pacjentko – zanim gdziekolwiek napiszesz jakikolwiek komentarz naucz się używać nie tylko interpunkcji ale przede wszystkim polskich znaków. Bo ważna jest czy robisz komuś „Łaskę” czy „laskę”. Jeśli badanie to TO a nie te 🙁 Ta młoda osoba nieco chyba musiała minąć się z powołaniem skoro sprawia wrażenie pracującej tam „za karę”…

pacjentka
pacjentka
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

Rzeczywiście, straszny błąd i tak bardzo nieporównywalny do przytoczonego przykładu 🙂