Resort zdrowia uruchamia aplikacje dla obywateli Ukrainy

Aplikacja LikarPL uruchamiana przez Ministerstwo Zdrowia ma pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy i polskim lekarzom w komunikowaniu się.

 

W czwartek, 31 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że została uruchomiona aplikacja o nazwie LikarPL. Ma ona na celu ułatwienie porad lekarskich dla obywateli Ukrainy. Dzięki niej będzie możliwa szybka diagnoza stanu zdrowia pacjenta oraz komunikacja pomiędzy pacjentem, a lekarzem, który nie posługuje się językiem ukraińskim.

 

– Aplikacja składa się z dwóch modułów – dla pacjenta i dla lekarza. W części dla pacjenta znajduje się specjalny formularz, do którego należy wpisać podstawowe dane o stanie zdrowia. Pozwoli to lekarzowi przygotować się do konsultacji medycznej. Ankietę można wypełnić na komputerze lub telefonie, dostępna jest w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim – dodaje ministerstwo.

Po wypełnieniu formularza warto zapamiętać przyznany indywidualny numer. Lekarz przed konsultacją medyczną zapyta o niego oraz o datę urodzenia. Na tej podstawie poprzez aplikację odnajdzie wypełniony formularz.  Będzie on dostępny w języku ukraińskim, polskim oraz angielskim.

 

Dzięki aplikacji w module dla lekarza w czasie konsultacji medycznej odnajdziemy tłumacza językowego.

– Gdy pacjent będzie mówił po ukraińsku, to lekarz otrzyma transkrypcję w języku polskim. Lekarz będzie wykorzystywać język polski, a pacjent otrzyma transkrypcję w języku ukraińskim. Moduł zapewnia sprawną komunikację pomiędzy lekarzem i pacjentem – dodaje resort zdrowia.

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments