Reprezentacja Gminy Przasnysz na II miejscu w XXII Regionalnym Konkursie Darcia Pierza w Rzeczycy

Trzyosobowy skład z Gminy Przasnysz wystartował po raz drugi w zawodach darcia pierza w Rzeczycy. Członkinie KGW Wielodróż zajęły II miejsce.

 

Ponad 40 osób z gminy Przasnysz w sobotę, 18 listopada wzięło udział w wyjeździe studyjnym do Rzeczycy, w województwie łódzkim. Po drodze zwiedzili dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Rodziny Brzozowskich w Sromowie, Kościół pw. Św. Idziego oraz zamek w Inowłodzu .

W Rzeczycy gminna reprezentacja wzięła udział w XXII Regionalnym Konkursie Darcia Pierza, który został objęty patronatem przez Grzegorza Schreibera, Marszałka Województwa Łódzkiego.

– Darcie Pierza, czyli przygotowanie gęsich piór poprzez oddzielenie puchu od ich twardych stosin służy do wypełnienia pierzyny oraz poduszek. Dawnej na polskiej wsi, w długie zimowe wieczory, kobiety gromadziły się w izbach, aby wspólnie wykonać prace, na które brakowało czasu latem. Jedną z takich czynności było właśnie „darcie pierza”. Był to rodzaj wzajemnej pomocy. W jednej chacie gromadziło się nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt i przez kolejne wieczory „darły” lub „skubały” pierze na poduchy i pierzyny. Tego rodzaju spotkania integrowały społeczność wiejską i były sposobem na „zabicie” zimowej nudy – wyjaśnia Gmina Przasnysz.

Pierza posłużą do wykonania poduchy, którą wójt gminy Rzeczyca obdaruje najwcześniej urodzonego mieszkańca gminy w 2024 roku.

W komisji konkursowej znalazł się także Dariusz Jankowski, Przewodniczący Rady Gminy Przasnysz, który oceniał uskubane przez zespoły pierze. Reprezentacja gminy Przasnysz stanęła na podium, zajmując II miejsce.

– Nasze kobiety zajęły II miejsce i tym samym wróciły z nagrodą i dyplomem. Dziękujemy Gminie Rzeczycy za zaproszenie i miłe przyjęcie – dodaje gmina.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Znajomy
Znajomy
9 dni temu

Teraz gmina panom niech sprawi ciekawy wyjazd.

Czarownica
Czarownica
9 dni temu

Czy gdzieś w Polsce skupowane jest obecnie pierze?