Remont ul. Zawodzie w Przasnyszu dopiero w 2022 r. Co z przebudową ul. Świerczewo?

Właśnie wyszło na jaw, że wbrew planom do końca obecnego roku nie uda się przebudować ul. Zawodzie. Rodzi to obawy o terminową realizację remontu ul. Świerczewo, która wbrew obietnicom składanym od kilku kadencji, nadal przypomina księżycowy krajobraz. Na co czeka przasnyski magistrat i co dzieje się w sprawie kluczowych dla kierowców inwestycji?

 

Remont wyboistej ulicy Zawodzie w Przasnyszu był planowany od lat i od lat jej stan się pogarszał. W 2020 r. ulica doczekała się prawomocnego pozwolenia na budowę. Problemem były jednak pieniądze, ale w kwietniu 2021 r. kłopot został rozwiązany, ponieważ miasto otrzymało promesę przyznania 1,7 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Inwestycja miała zostać zrealizowana do końca tego roku i wydawało się, że tym razem realizacji planów nic nie przeszkodzi. Tymczasem, choć mija połowa sierpnia o przebudowie Zawodzia nie mówi się nic. Błoga cisza zapadła także w sprawie remontu Świerczewa, co miało nastąpić w przyszłym roku.

 

W listopadzie 2019 r. Miasto Przasnysz zawarło umowę na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ulic Zawodzie i Świerczewo, a w roku następnym uzyskało pozwolenie na budowę pierwszej z nich. Fundusze na wartą około 2,5 mln złotych inwestycję na Zawodziu są zapewnione, ale miasto zwleka z rozpoczęciem prac, które zgodnie z zapowiedziami miały zakończyć się lada chwila.

Jak udało nam się dowiedzieć, magistrat nadal czeka na podpisanie umowy z Wojewodą Mazowieckim na dofinansowanie przebudowy ul. Zawodzie, co jest warunkiem umożliwiającym rozpisanie przetargu. Kolejnym problemem są zamierzenia Polskiej Spółki Gazownictwa, która planuje rozbudowę swojej sieci, co spycha remonty dziurawych jak szwajcarski ser ulic na dalszy plan.

 

Zawodzie dopiero w przyszłym roku

W przypadku przebudowy ul. Zawodzie, przetarg na inwestycję ma zostać ogłoszony we wrześniu 2021 r.  Niestety termin realizacji zadania został przesunięty na rok 2022. Czy oznacza to, że Świerczewo doczeka się przebudowy dopiero w roku 2023, czyli na sam koniec kadencji burmistrza Łukasza Chrostowskiego?

– Konieczność zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania w stosunku do zadeklarowanego wcześniej związana jest z intensywnym procesem gazyfikacji Miasta Przasnysz prowadzonym przez Polską Spółkę Gazownictwa S.A., która na jesieni tego roku obejmie budowę sieci gazowej w ulicy Zawodzie, a następnie w ul. Świerczewo, na odcinku przewidzianym do przebudowy. Po przeanalizowaniu danych, przekazanych Urzędowi Miasta Przasnysz w lipcu br., dotyczących przebiegu sieci gazowej i harmonogramu robót w pasie drogowym ul. Zawodzie, w celu zapewnienia prawidłowej realizacji inwestycji drogowej oraz budowy gazociągu, zachodzi konieczność koordynacji w/w prac i przesunięcia terminu zakończenia realizacji zadania na rok 2022 r. – powiedział naszej redakcji burmistrz Łukasz Chrostowski.

Czy opóźnienie w realizacji przebudowy Zawodzia zepchnie na dalszy plan remont ul. Świerczewo, która w przyszłym roku miała przejść gruntowną modernizację? Świerczewo w 2022 r. miało zyskać nową nawierzchnię, zatoki postojowe, miejsca parkingowe, chodniki i oświetlenie, ale ambitnych planów było więcej. Urząd Miasta planował ponadto wybudowanie ronda u zbiegu z ul. Ogrodową, a w miejscu zburzonego drewnianego domu, który straszył przy skrzyżowaniu z ul. Osiedlową miała powstać zatoka postojowa.

 

Czy roboty uda się zrealizować już w przyszłym roku? Jest na to nadzieja, ale w tym przypadku problemem są pieniądze. Na szeroko zakrojoną inwestycję potrzeba około 3,5 miliona złotych, co przekracza możliwości finansowe samorządu.

– W odniesieniu do rozbudowy ul. Świerczewo informuję, że złożony został wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Ponadto do 25 sierpnia 2021 r. zostanie złożony dodatkowo wniosek aplikacyjny na to zadanie inwestycyjne w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022 – powiedział włodarz.

Łukasz Chrostowski zapewnił także, że Urząd Miasta w Przasnyszu jest silnie zdeterminowany, aby remont ul. Świerczewo rozpoczął się w przyszłym roku.

 

 

 

M.Jabłońska

guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleks
Aleks
1 miesiąc temu

Gaz nie idzie asfaltem tylko wszędzie chodnikami. Więc czemu nie będzie nowej nawierzchni zgodnie z planem? Ściema, nic więcej!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Aleks

Dyzma w Ratuszu, Dyzma w Powiecie, mamy więc efekty. Setki zdjęć na fejsbuniu, występy w TV i niewiele więcej.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

BO TO SĄ CELEBRYCI😢

Expert
Expert
1 miesiąc temu

Jak zaczną uszkadzać zawieszenia w autach na dziurach i będą składane pozwy o odszkodowania to szybko znajdą się pieniądze na remont

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Expert

Postawią znak z info o dziurach i problem z głowy.

Anna
Anna
1 miesiąc temu

To wszystko było tylko kłamstwem już i przy moście ul szpitalnej zaczynają się robić następne wgłębienia .To parę lat temu też tylko naprawili.Tylko jak będzie jakiś wypadek to będą szukać winnych.Barierki też jak była nie naprawiona tak nadal jej nie ma.Szkoda tylko że jakieś dziecko by tam nie spadło . Wtedy to każdy by się tym Proszę chociaż tym się zainteresować.

stasiek
stasiek
1 miesiąc temu

burmistrz woli śpiewać jak zająsć miastem tylko szybko żeby jego kadencja sie skończła bo robiz siebie błazna a nie burmistrza

stasiek
stasiek
1 miesiąc temu

ale dziury załatał tylko ze piaskem żal

Nie myje rąk podaje nabiał
Nie myje rąk podaje nabiał
1 miesiąc temu

Jakie to szczęście w nieszczęściu, że to są ICH pierwsze i ostatnie kadencję

Krzysiek
Krzysiek
1 miesiąc temu

Starosty też?