Religia w polskich szkołach. Komisja Wychowania Katolickiego reaguje na negatywne opinie i komentarze

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Związane jest to z „pojawiającymi się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie lekcji”.

 

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w poniedziałek, 3 października wydała oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach w związku z „pojawiającymi się w przestrzeni publicznej negatywnymi postawami wobec nich”. Komisja Wychowania Katolickiego podkreśliła katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii.

– Lekcja religii w szkole to przede wszystkim wielka troska kościoła o wychowanie do wiary dzieci i młodzieży. Kościół zaprasza w ten sposób młodych ludzi do pogłębiania swojej więzi z Bogiem. Dzięki nauce religii uczniowie mają możliwość poznawania wiedzy o Bogu, kształtowania postaw wynikających z wyznawanej wiary i zostają przygotowani do głębszego przeżycia spotkania z Bogiem na modlitwie i w sakramentach świętych. Lekcja religii pomaga jednocześnie rodzicom w realizacji ich obowiązku katolickiego wychowywania swoich dzieci – czytamy w oświadczeniu.

 

„Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podano.

Podkreślono również znaczenie korzeni chrześcijańskich w historii i kulturze kraju.

– Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała naszą historię i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze karty historii. Trzeba widzieć dzieła i wiarę wielu wielkich i mądrych ludzi, naszych wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi kultury i sztuki. Nie wolno nam zapominać, że nasze dzieje są głęboko związane z wiarą w Boga – dodaje w imieniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Osial.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jonasz
Jonasz
2 miesięcy temu

 ,,Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała naszą historię,, Jak? Rozpasałość seksualna, inkwizycje i stosy, dziesięcina, zakaz dostępu ludowi do dóbr kultury i nauki, straszenie klątwami, mordowanie w imię Boga na krucjatach. To też historia kleru!

Joachim
Joachim
2 miesięcy temu
Reply to  Jonasz

Panie Jonaszu, przyznaję rację, w imię każdej wiary krzywdzono ludzi. Jak się to ma do dzisiejszego nauczania kościoła katolickiego? Każdy ma wolność, chce wierzyć lub był w tej danej wirze wychowany. To twój własny wybór. Dzisiaj nikt Polsce nie utnie ci głowy za to że jesteś chrześcijaninem lub innego wyznania. Myślę że większości chrześcijan naszym kraju chodzi o bardziej o dobre wychowanie, nie krzywdzenie drugiej osoby. Wg. chrześcijan trzeba miłować Boga i bliźniego jak to mówi przykazanie. Każda wiara wyrządziła na przestrzeni wieków bardzo dużo złego, bierzmy z niej tylko dobry przykład i szanujmy się na wzajem, nie narzucajmy innym… Czytaj więcej »

Mirek
Mirek
2 miesięcy temu

To czemu nie uczą tej religii za darmo w kościele, tylko biorą kasę w roku szkolnym i w wakacje

Joachim
Joachim
2 miesięcy temu
Reply to  Mirek

W obrządku kościelnym nie jesteś zmuszany do jakikolwiek opłat, jak ktoś cię zmusza do płacenia to zmień parafię z patologii na normalną. Pobieranie opłat za nauczanie wiary w szkole jest totalnie nie fair…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Joachim

Jasne. Raczej nikt mnie nie pyta, czy chcę płacić podatki. A z tych podatków kościół czerpie co roku grubą kasę.

Ducane
Ducane
2 miesięcy temu

Wprowadzić rozdział Państwa z klerem, bezwzględnie i na zawsze!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Ducane

Oficjalnie jest wprowadzony. No ale tylko oficjalnie…

Joachim
Joachim
2 miesięcy temu
Reply to  Ducane

Z jednej strony to bardzo słuszna decyzja, za duże wpływy kościoła mają negatywny wpływ na Państwo. Z drugiej strony Państwo bez Boga będzie się równało przewrotowi. Trzeba znaleźć półśrodek, ograniczenie wpływów kościoła na struktury państwa jest wskazane.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Joachim

Może miałeś na myśli Naród. Państwo beż Boga da sobie świetnie radę.

Kazio
Kazio
2 miesięcy temu

Oświadczenie jest jak najbardziej zasadne. Należy tylko przeczytać je całe i ze zrozumieniem. A do uczęszczania na lekcje religii nikt nikogo nie zmusza .

Bbb
Bbb
2 miesięcy temu
Reply to  Kazio

Dlatego sporo młodzieży rezygnuje.

Eugeniusz
Eugeniusz
2 miesięcy temu

Że coś z tym należy zrobić, to oczywista oczywistość.Jakiś zdrowy kompromis by się przydał, tylko że strona kościelna jest chora i dla tego nic z tego nie będzie. Ten marazm trwa i trwamać.