Relacja z promocji Katalogu Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Przasnyskiej

W dniu 21 listopada 2014 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja Katalogu Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Przasnyskiej. Katalog  jest wspólną pracą Piotra Kaszubowskiego, Mariusza Mocka i Mariusza Maciaszczyka.

Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu Agnieszka Brykner powitała gości zgromadzonych na sali przygotowanej do promocji. Głos zabrali autorzy Katalogu. Piotr Kaszubowski, Prezes TPZP i współautor pracy zapoznał zgromadzonych gości ze szczegółami powstawania Katalogu. Mariusz Maciaszczyk i Mariusz Mocek opowiadali jak wyglądała praca w „terenie”. W jaki sposób odnajdywano zapomniane miejsca, cmentarze z I wojny światowej czy mogiłki z różnych epok.

Katalog powstał równolegle z rocznicami w 2014 roku takimi jak: 100-lecie wybuchu I wojny światowej, 75.rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 25. rocznicy zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach z 4 czerwca 1989 r.

Katalog Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Przasnyskiej zawiera spis 95 miejsc sfotografowanych i opisanych każde z osobna. Miejsca zamieszczone w katalogu są z wszystkich konfliktów jakie miały miejsce na Ziemi Przasnyskiej. Uwzględniono w publikacji wydarzenia dziejowe, jak konferencja barska, insurekcja kościuszkowska, wojny napoleońskie, powstanie styczniowe, I wojna światowa, wojna polsko-sowiecka, II wojna światowa, działalność antykomunistycznego podziemia zbrojnego po II wojnie światowej, stan wojenny i jego następstwa oraz katastrofa smoleńska.

W dobie XXI wieku internet przewyższa publikacje książkowe, jednak czytelnik przesuwając palcami po papierze czuje większą satysfakcję niż po klawiaturze.

Autorzy:
Piotr Kaszubowski, Mariusz Mocek, Mariusz Maciaszczyk
Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej z kołem historycznym GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.
Redakcja: Piotr Kaszubowski
Sponsor: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Drukarnia: J.J. Maciejewscy
ISBN: 978-83-940757-1-2


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments