Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021. Znamy wyniki w powiecie przasnyskim

W poniedziałek 2 sierpnia zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Sprawdziliśmy jakie oddziały udało się utworzyć w szkołach powiatu przasnyskiego i które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem młodzieży.

 

Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, odbywa się zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez ministra edukacji i nauki. W latach poprzednich harmonogramy w poszczególnych województwach ustalali kuratorzy oświaty.

Jak rekrutacja przebiegała w szkołach powiatu przasnyskiego? – Niemal dokładnie tak jak zamierzaliśmy – mówi nam dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu, Radosław Waleszczak.

 

W liceum, zgodnie z planem zatwierdzonym przez powiat udało się w tym roku utworzyć cztery oddziały.

– Układ jest analogiczny jak w poprzednim roku, mamy klasę matematyczno – fizyczną, biologiczno – chemiczną, matematyczno – geograficzną, humanistyczno – prawną, średnio po ok. 30 uczniów w każdej – wyjaśnia nasz rozmówca i dodaje, że zainteresowanie uczniów poszczególnymi profilami rozkładało się mniej więcej po równo.

– Odrobinę większym zainteresowaniem cieszyły się klasy: biologiczno – chemiczna i humanistyczno – prawna, ale różnice nie są duże.

W sumie Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Przasnyszu przyjęło 120 kandydatów, złożonych podań było ok. 170. W liceum nie zabrakło chętnych z powiatów ościennych, głównie z makowskiego i mławskiego.
– Myślę, że liczba byłaby dużo większa, bo takie deklaracje były składane, jednak jest problem z dojazdami – dodaje nasz rozmówca.

 

Największa „walka” o miejsce w oddziale przygotowania wojskowego

W Zespole Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu udało się otworzyć wszystkie zaplanowane kierunki.

– Do większości klas mamy pełny nabór. Jeszcze w technikum rolniczym i technikum żywienia mamy wolne miejsca. Najbardziej liczne klasy to technikum logistyczne i technikum informatyczne, natomiast najbardziej zacięta walka toczyła się o miejsce w oddziale przygotowania wojskowego (oddział utworzony pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej – red.) – informuje wicedyrektor ZSP Magdalena Prekiel.

 

– Kryteria, które musieli spełnić kandydaci do tego oddziału były najostrzejsze. Najpierw odbywała się próba sprawności fizycznej, liczyły się też wyniki z egzaminu ósmoklasisty i ze świadectwa. Potem te punkty zsumowaliśmy. Do klasy mogliśmy przyjąć tylko 30 osób, a chętnych było dużo więcej. Osoby, które nie dostały się do oddziału zostały przyjęte do Liceum Ogólnokształcącego o profilu mundurowym – dodaje.

W Zespole Szkół Powiatowych w Chorzelach powstały klasy: liceum ogólnokształcącego, do której przyjęto 36 osób i 14 – osobowe technikum. Klasa technikum łączy dwa kierunki: technikum hotelarstwa z elementami kelnerstwa i technikum żywienia i dietetyki z elementami fitness.

Rekrutacja zakończyła się pomyślnie również w Jednorożcu. Do Liceum Ogólnokształcącego chętnych nie zabrakło. Do oddziału przyjęto 39 osób, do szkoły branżowej 9.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments