Rekordowe ceny prądu. Niektóre gminy powiatu przasnyskiego płacą nawet o 200 – 300 procent więcej

300 procentowy wzrost rachunku za prąd w gminie Jednorożec, 130 proc. w Przasnyszu czy 260 proc. w gminie Krzynowłoga Mała. Samorządy szukają oszczędności i inwestują w energooszczędne rozwiązania.

 

W ostatnim czasie notowane są rekordowe ceny prądu. Podwyżki za energię dotykają również samorządy. Włodarze analizują, gdzie szukać oszczędności, zaś problem narasta. Jak podaje bowiem portal WysokieNapiecie.pl, trzech z czterech największych polskich sprzedawców energii elektrycznej złożyło już wnioski o wzrost taryf sprzedaży prądu gospodarstwom domowym jeszcze w tym roku.

– Wzrost kosztów energii elektrycznej dotyczy chyba każdej z dziedzin gospodarki w kraju. Podwyżka nie ominęła również samorządu Miasta Przasnysz. Miasto Przasnysz energię elektryczną kupuje w drodze przetargu nieograniczonego. Ostatnio przeprowadzone postępowanie było w listopadzie 2021 r.. Wtedy to już zauważalne były wzrosty cen energii na giełdach. Zakładaliśmy, że cena trochę wzrośnie, jednak w najgorszych snach nie spodziewaliśmy się wzrostu o 130% w stosunku do ceny za energię, którą mieliśmy zakupioną na 2021 r. – dowiadujemy się w Urzędzie Miasta w Przasnyszu.

 

Choć podwyżki powodują konieczność przeprowadzania cięć i stosowania oszczędności, to dla samorządu miejskiego, w tym roku, są jeszcze „do przełknięcia”.

– W tym zakresie, przynajmniej w tym roku, nie powinno być tak źle, a to wszystko w związku z działaniami podjętymi wobec sieci oświetleniowych na terenie Przasnysza. Szukając oszczędności Miasto Przasnysz przystąpiło do kompleksowej i gruntownej modernizacji oświetlenia ulicznego. W ramach zadania przewidziana jest wymiana większości opraw oświetleniowych na terenie miasta oraz modernizacja szaf sterowniczych. W ramach wymiany opraw nieefektywne i energochłonne oprawy sodowe zostaną zastąpione energooszczędnymi oprawami led. Pierwszy etap zadania już został zrealizowany. Zakładamy, że po wymianie zmniejszone zostanie zużycie energii elektrycznej o ok. 50%, co powinno przynajmniej w części zrekompensować wzrosty cen energii elektrycznej – słyszymy.

 

Rekordowe ceny w gminach Jednorożec i Krzynowłoga Mała

W gorszej sytuacji są gminy: Jednorożec i Krzynowłoga Mała. Tu ceny wzrosły odpowiednio o 300 i 260 proc.

– Konsekwencją jest rezygnacja z części inwestycji na rzecz pokrycia kosztów zakupu energii – mówi nam wójt gminy Jednorożec, Krzysztof Iwulski.

– Oszczędności realizowane są i będą, poprzez np. wykorzystywanie nowoczesnych i energooszczędnych opraw LED oświetlenia ulicznego, montujemy także nowoczesne solarne lampy uliczne oraz ograniczyliśmy działanie w godzinach nocnych oświetlenia ulicznego. Ponadto budynki użyteczności publicznej są systematycznie termomodernizowanie – komentuje z kolei wójt gminy Krzynowłoga Mała, Jerzy Humięcki.

 

W Chorzelach drożej o 90 proc.

W gminie Chorzele cena jednostkowa energii elektrycznej netto w 2022 roku wzrosła o niemal 97% w stosunku do 2021 roku.

– W związku ze wzrostem ceny energii elektrycznej, która nastąpiła z początkiem 2022 roku, w celu ograniczenia kosztów zużycia energii elektrycznej, a jednocześnie wygenerowania oszczędności w budżecie gminy, na początku roku, w porozumieniu z radnymi Rady Miejskiej w Chorzelach została podjęta decyzja o wprowadzeniu tymczasowej zmiany w godzinach funkcjonowania oświetlenia ulicznego na terenie miasta i gminy Chorzele. Oświetlenie uliczne znajdujące się w pasie dróg gminnych jest wyłączone w godzinach od 23:59 do 5:00. Oświetlone pozostają nadal główne ciągi komunikacyjne (drogi: krajowa, wojewódzka, powiatowa) oraz miejsca, w których funkcjonuje monitoring miejski – przekazuje nam Urząd Miasta i Gminy Chorzele.

Gmina Chorzele analizuje także możliwości pozyskania środków zewnętrznych na działania związane z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej na terenie miasta i gminy.

 

W Krasnem i Czernicach Borowych bez zmian

Z ulgą mogą w tym roku odetchnąć z kolei włodarze gmin Krasne i Czernice Borowe. Obie gminy mają bowiem zawarte umowy w oparciu o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego z roku 2020, w których ustalona została stawka za energię na lata 2021-2022. – W związku z tym dla Gminy Krasne na chwilę obecną nie wzrosły ceny energii – informuje skarbnik Gminy Krasne, Paweł Gutowski.

Wydatki z budżetu gminy ponoszone za sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej w stosunku do roku ubiegłego w gminie Czernice Borowe wzrosły o 2,76 %.

– Wzrost wydatków dotyczących energii w stosunku do roku ubiegłego z uwagi na zawarte kilka lat wcześniej umowy sprzedaży energii jest niewielki i nie obciąża w sposób dotkliwy i znaczący budżetu gminy. Gmina niezależnie od obecnego ogólnopolskiego wzrostu cen energii od wielu lat stara się ograniczać wydatki na ten cel m.in. poprzez zakup i montaż lamp solarnych w poszczególnych sołectwach oraz paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. W najbliższych planach jest również wymiana lamp sodowych na LED, co przyczyni się do zużywania mniejszej ilości energii, a w konsekwencji niższych rachunków – przekazuje z kolei Urząd Gminy w Czernicach Borowych.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

50 mld PLN wpłynęło do budżetu z tytułu praw do emisji C02. I gdzie jest ta kasa? Miała iść na transformację energetyczną. A została przejedzona… Wiatraki zostały udupione, fotowoltaika tak samo. Wungiel miał być przyszłością. No i co wyszło?

Benek
Benek
1 miesiąc temu

Oto pislandia właśnie. Przepierdzielone pieniądze na datki dla nierobów. A rząd się sam wyżywi jak mawiał jeden człowiek.

Arkadiusz
Arkadiusz
1 miesiąc temu

Można wyłączyć oświetlenie jak np w Zakociu się świeci oświetlenie a tam nocą raz na jakiś czas tylko samochód przejedzie