Rejestracja pojazdu krok po kroku – najważniejsze informacje

Masz w planach zakup samochodu i zastanawiasz się, jak wyglądają formalności związane z jego rejestracją? A może już kupiłeś auto i szukasz wskazówek, które ułatwią Ci jego rejestrację? W takim koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego tekstu, ponieważ dostarczy Ci wiele przydatnych wskazówek na temat rejestracji pojazdu.

 

Rejestracja pojazdu – gdzie się zgłosić?

Jeśli będziemy chcieli zarejestrować samochód, to musimy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwej co do miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. W zależności od wielkości miasta, w której przebywamy, może to być urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy (jak w przypadku Warszawy). W przypadku rejestracji firmowego pojazdu należy zgłosić się do starostwa właściwego dla siedziby naszego przedsiębiorstwa.

Co ciekawe, pojazd możemy zarejestrować nie tylko tam, gdzie na stałe jesteśmy zameldowani, ale również tam, gdzie mieszkamy tymczasowo. Aby jednak wszystkie formalności przebiegły jak najsprawniej, warto zabrać ze sobą dokument, który to potwierdzi, ponieważ urzędnik może poprosić o jego przedłożenie. W takich przypadkach może nam się przydać umowa najmu, czy inny dokument, który potwierdzi naszą wiarygodność.

 

Jakich dokumentów będziemy potrzebować?

Aby wizyta w wydziale komunikacji nie skończyła się rozczarowaniem, lepiej od razu zabrać ze sobą wymagane dokumenty. Do rejestracji pojazdu na pewno będziemy potrzebowali wypełnionego wniosku. Gotowy druk możemy pobrać z sieci lub nawet poprosić o jego wydanie w wydziale komunikacji.

Co więcej, powinniśmy też zabrać ze sobą ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nabycie własności, a więc na przykład umowa kupna sprzedaży. Konieczne będzie również przedłożenie starego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, dotychczasowych tablic rejestracyjnych (w przypadku rejestracji samochodu używanego). Poza tym trzeba też zabrać ze sobą potwierdzenie uiszczenia opłat urzędowych oraz aktualną polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli chcemy zarejestrować samochód sprowadzony spoza obszaru Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i EFTA, to konieczne będzie również przedłożenie dowód opłacenia akcyzy lub cła.

 

Rejestracja pojazdu – na jakie koszty się szykować?

Każdy z nas musi liczyć się z tym, że nie tylko zakup samochodu będzie nakładać na nas pewne koszty, ale również jego rejestracja. O czym dokładnie mowa? Zatem ile kosztuje rejestracja samochodu? Aktualnie to wydatek rzędu 161,50 zł i na ten koszt składa się kilka mniejszych opłat. Wydanie stałego dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych oraz nalepek kontrolnych na szybę to wydatek rzędu 85 zł. Pozwolenie czasowe kosztuje 13,50 zł, tablice rejestracyjne 80 zł, zaś opłata ewidencyjna to 2 zł.

Podobnie przedstawia się też koszt rejestracji samochodu zabytkowego, ale więcej trzeba zapłacić za tablice rejestracyjne, bo 100 zł. Jeśli myślimy o wykorzystaniu indywidualnych tablic rejestracyjnych, to już trzeba szykować się na wyższe wydatki, bo opłata za same tablice to wydatek rzędu 1000 zł. Poza tym innych kosztów za rejestrację należy spodziewać się też za pojazdy, które sprowadzamy spoza obszaru Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i EFTA. W tym przypadku dodatkowym kosztem będzie przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego lub konsula i najczęściej trzeba zapłacić od 30 do nawet 400 zł.

Warto w tym miejscu też wspomnieć, że 31 stycznia 2022 r. stało się możliwe pozostawienie starych tablic rejestracyjnych, o ile używany samochód był wcześniej zarejestrowany w Polsce. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale również oszczędność pieniędzy, ponieważ zarejestrowanie auta z drugiej ręki możliwe jest bez wydania pozwolenia czasowego i całkowity koszt wyniesie nas zaledwie 67 zł.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefcia Rudecka
Stefcia Rudecka
7 dni temu

nalepek kontrolnych już nie ma, a generalnie to pojazdom cechy identyfikacyjne nadaje producent, a rejestrację może nadawać sprzedawca. Urzędnik jest tu całkowicie zbędny, to wyłudzanie pieniędzy, zaś wniosek o nabyciu/zbyciu powinno składać się w urzędzie gminy/miasta jako wniosek elektroniczny, ale wtedy znajomi królika nie mieliby stołków i to jest cały problem obecnej administracji