Rejestracja pojazdu bez wizyty w urzędzie. Rząd prezentuje nowe rozwiązania

W piątek, 14 listopada odbyła się konferencja prasowa dotycząca cyfrowych rozwiązań w rejestracji pojazdów. Zmiany wynikają z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, którą przyjął Sejm. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.

Zmiany w rejestracji pojazdów

Resort Cyfryzacji przekazał, że po wejściu przepisów w życie możliwe będzie złożenie elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu. Właściciele będą mogli zrobić to poprzez aplikację mObywatel lub online, bez konieczności składania dokumentów w urzędzie.

– Sejm przyjął ustawę o zmianie Prawa o ruchu drogowym, wprowadzającą ułatwienia dla właścicieli pojazdów i organów rejestrujących. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Kluczowe elementy nowelizacji przedstawił minister infrastruktury Dariusz Klimczak na wspólnej konferencji z wicepremierem, ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim – wyjaśnia Resort Cyfryzacji.

Wprowadzona zostanie również usługa AVI, która umożliwi elektroniczną wymianę danych o pojazdach w ramach UE przez system EUCARIS. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo oraz ograniczyć rejestrację aut o niepewnym pochodzeniu.

– Wprowadzono też usługę AVI, umożliwiającą elektroniczną wymianę danych o pojazdach z UE poprzez system EUCARIS, co zwiększy bezpieczeństwo i wyeliminuje rejestrację aut o niejasnym pochodzeniu – dodaje resort.

Najważniejsze ułatwienia

Nowelizacja przewiduje szereg rozwiązań, które mają usprawnić obsługę właścicieli pojazdów:

  • Zniesienie obowiązku legalizacji tablic przy zachowaniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego.
  • Brak konieczności przedstawiania papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym, jeśli dane znajdują się w CEPiK.
  • Wyłączenie obowiązku rejestracji pojazdu, jeśli zostanie sprzedany przed upływem ustawowego terminu.
  • Ułatwienia dotyczące przyczep – możliwość potwierdzenia przystosowania do holowania w dowodzie rejestracyjnym bez dodatkowych badań.
  • Uproszczenia dla sądów — możliwość pobierania danych z CEPiK poprzez zbiorcze wnioski Ministra Sprawiedliwości.

Zmiany będą wdrażane etapami. Całkowita cyfryzacja rejestracji pojazdów ma wejść w życie od 2027 roku.

 

 

mat

guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Staś
Staś
1 miesiąc temu

I bardzo dobrze panie w rejestracjach nie będą się panoszyć i bez kolejki załatwiać znajomków, wreszcie bez proszenia będzie można być załatwionymi brawo

Zenek
Zenek
29 dni temu
odpowiada  Staś

A coś się poprawiła obsługa czy dalej takie „miłe”?

Staś
Staś
29 dni temu
odpowiada  Zenek

Mówią na mieście że podobno dużo młodych teraz jedna mnie obsługiwała rok temu bardzo miła

Wadek
Wadek
29 dni temu
odpowiada  Staś

Chyba ze to twoja znajoma,zmieniła się dyrektor i chwała Bogu nareszcie rozmawia normalnie a nie jak wcześniej wielka dama

Alicja
Alicja
29 dni temu
odpowiada  Zenek

Obsługa jest SUPER.

Alicja
Alicja
29 dni temu
odpowiada  Staś

Proszę nie pisać bzdur. Byłam ostatnio i jestem pozytywnie zaskoczona zarówno obsługą jak samym miejscem. Pozdrawiam wszystkie Panie z Wydziału.