Rejestracja odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych krok po kroku

Każdy właściciel telewizora lub radia w Polsce ma obowiązek ich rejestracji oraz opłacania abonamentu. Jak wygląda ten proces w praktyce?

 

Zgodnie z polskim prawem, każdy, kto posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny, musi go zarejestrować w ciągu 14 dni od momentu nabycia. Obowiązek ten wynika z Ustawy o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku oraz rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 roku. Bez względu na liczbę posiadanych odbiorników w jednym gospodarstwie domowym, sanatorium, przedszkolu, uczelni czy domu pomocy społecznej, opłaca się tylko jeden abonament. W przypadku firm i instytucji, abonament musi być opłacany za każdy posiadany odbiornik, w tym te znajdujące się w samochodach służbowych.

Telewizja niezmiennie stanowi główne medium Polaków – naziemna zapewnia coraz większy przegląd kanałów. Jednocześnie rozwija się oferta TV kablowej. Zastanawiając się jaką wybrać, warto przeanalizować porównywarkę PanWybierak.pl – na https://panwybierak.pl można sprawdzić jakie są propozycje aktualne w konkretnych miastach i danych lokalizacjach.

Czym jest odbiornik TV w świetle prawa?

Odbiornik radiofoniczny i telewizyjny to urządzenie przystosowane do odbioru programów radiowych lub telewizyjnych. Wykluczone są odtwarzacze audio i wideo służące tylko do odtwarzania wcześniej nagranych treści, a także monitory niepodłączone do źródła sygnału. Kluczowym kryterium jest zdolność urządzenia do odbierania programów, niezależnie od źródła sygnału (np. anteny, internetu).

Nie wszystkie odbiorniki muszą być rejestrowane. Wyjątki obejmują:

  1. Urządzenia używane wyłącznie do produkcji audycji.
  2. Odbiorniki przeznaczone do sprzedaży lub wynajmu.
  3. Urządzenia wykorzystywane wyłącznie do kontroli jakości emisji programów.

Proces rejestracji w placówce pocztowej

Aby zarejestrować odbiornik, należy udać się do dowolnej placówki pocztowej, okazać dokument tożsamości i wypełnić formularz rejestracyjny. Po zakończeniu procesu, otrzymasz potwierdzenie rejestracji, które jest wymagane podczas kontroli.

Rejestracji można dokonać również przez internet. Wypełnij formularz na stronie Poczty Polskiej, a następnie oczekuj na przesyłkę z dokumentami do podpisania. Po podpisaniu dokumenty należy odesłać w otrzymanej kopercie zwrotnej. W razie problemów, skontaktuj się z Centrum Obsługi Finansowej PP S.A.

Rejestracja odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić zgodnie z przepisami. Zarówno w placówkach pocztowych, jak i online, proces ten jest prosty i wymaga jedynie kilku kroków. Zachowanie potwierdzenia rejestracji jest istotne, ponieważ może być wymagane podczas kontroli.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.