Rejestr gwałcicieli i pedofilów. Poza urodzonym w Jednorożcu, brak aktywności w powiecie przasnyskim.

Przemoc seksualna to niezwykle trudny i delikatny temat. W Polsce jest ona często bagatelizowana lub po prostu „zamiatana pod dywan”. Z badań IVAWS wynika, że co 9 Polka doświadczyła próby gwałtu lub samego gwałtu. Tylko w 2016 roku w Polsce wszczęto 2426 postępowań przygotowawczych w sprawach o gwałt. W związku z powyższym Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło upublicznić rejestr gwałcicieli i pedofilów.

Od początku roku dane przestępców seksualnych są w pełni jawne i dostępne dla każdego online. Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym został upubliczniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości.
W części ogólnodostępnej rejestru są imiona, nazwiska oraz fotografie prawie 800 skazanych prawomocnie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, a także recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem. W Rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu popełnienia przestępstwa. Z tej części rejestru można korzystać bez konieczności logowania. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

 

Według Policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym w powiecie przasnyskim w ostatnich latach doszło do 16 tego typu przestępstw. (10 przestępstw z art. 200 § 1, 2 przestępstwa z art. 197 § 2, 3 przestępstwa z art. 197 § 1 i jedno z art. 200 § 3 ).

 

W rejestrze nie ma natomiast osób przebywających obecnie na terenie  powiatu przasnyskiego. Są z kolei dwie osoby urodzone w Działdowie, dwie w Ciechanowie, trzy w Nidzicy, dwie w Ostrołęce i jedna w Jednorożcu.

Rejestr można przeglądać pod tym linkiem – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

red.

Źródło portalsamorzadowy.pl rps.ms.gov.pl policja.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments