Ratunek dla pacjentów cierpiących na cukrzycę i AMD

Od maja pacjenci z poważanymi schorzeniami okulistycznymi, takimi jak cukrzyca czy AMD mogą korzystać z nowoczesnej terapii lekami anty-VEGF na miejscu w Przasnyszu. Dr Agnieszka Nowosielska i lek. Aldona Krzyżewska-Niedziałek rozpoczęły wykonywanie badań OCT oraz leczenie z wykorzystaniem leków Eylea i Avastin. To duże ułatwienie dla pacjentów z rejonu, którzy do tej pory musieli dojeżdżać do Legionowa lub Olsztyna.

AMD czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem i cukrzyca to bardzo poważne i niestety co raz bardziej powszechne schorzenia okulistyczne, które nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty widzenia. Jedna z postaci AMD, tzw. AMD mokre lub wysiękowe może mieć tak dynamiczny charakter, że nawet w ciągu kilku dni może dojść do utraty widzenia. Bardzo ważne jest więc regularne wykonywanie badań diagnostycznych tzw. OCT czyli tomografii siatkówki. Na szczęście zdiagnozowane AMD można z powodzeniem leczyć za pomocą zastrzyków. Do terapii wykorzystuje się tzw. leki anty-VEGF np. Avastin i Eylea. Leki te są także skuteczne w leczeniu osób chorych na cukrzycę, mających problemy z oczami.

Do tej pory Eylea była dostępna dla niektórych pacjentów w ramach NFZ, jednak czas oczekiwania na leczenie był bardzo długi lub dla innych po prostu lek był niedostępny. W przypadku leku Avastin, który w niektórych przypadkach działa zdecydowanie lepiej niż Eylea, w Polsce nie prowadzi się refundowanego leczenia. Większość pacjentów z Przasnysza i okolic była więc zmuszona do szukania pomocy w innych miastach, najbliższa placówka oferująca takie leczenie znajduje się w Legionowie. Działa tam Poradnia Chorób Siatkówki, stworzona przez dr Agnieszkę Nowosielską. Obecnie dr Nowosielska we współpracy z Gabinetem Aldony Krzyżewską-Niedziałek, na tych samych warunkach co w Legionowie, będzie prowadziła leczenie na miejscu w Przasnyszu. „Zdecydowałyśmy się wprowadzić pełną diagnostykę AMD oraz najlepsze dostępne leki do oferty gabinetu w Przasnyszu. Od teraz, dzięki nowoczesnej aparaturze, będziemy mogły wykonywać tomografię siatkówki, tzw. OCT, na miejscu i także tu, zaraz po diagnozie wdrożyć odpowiednie leczenie” – tłumaczy dr Nowosielska – „W AMD czas jest bardzo istotny, podobnie regularne wykonywanie badań i ciągłe prowadzenie terapii. Mam nadzieję, że będzie to duże ułatwienie dla naszych pacjentów.” – mówi.

Wysiękowe AMD jest chorobą przewlekłą, osoby u których ją zdiagnozowano muszą więc do końca życia regularnie wykonywać badania kontrolne oraz zażywać leki w postaci zastrzyków. Częste podróże, nawet raz w miesiącu w celu wykonania OCT i iniekcji mogą więc być bardzo kłopotliwe, teraz powinno się to zmienić.

Dr Agnieszka Nowosielska ma ogromne doświadczenie w leczeniu AMD i cukrzycy lekami anty-VEGF. Zaczęła stosować zastrzyki już w 2006 roku jako jedna z pierwszych okulistów w Polsce i w ciągu tych 11 lat wykonała ponad 11000 iniekcji.” – mówi lek. Aldona Krzyżewska-Niedziałek -„Jestem przekonana, że Przasnysz, podobnie jak do tej pory Legionowo, ma szansę stać się rozpoznawalnym w skali kraju ośrodkiem leczenia AMD i cukrzycy” – mówi.

Agnieszka Nowosielska, na bazie wieloletnich doświadczeń wypracowała autorski schemat, podawania zastrzyków, gdzie dawki leków są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjentów tak aby uzyskać jak najlepszy efekt, ostrość widzenia, przy jak najmniejszej ilości wstrzykiwanych leków.

 

Gabinet Okulistyczny

Tel. 601-218-605

Świerczewo 35

06-300 Przasnysz

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments