Ranking zamożności samorządów z powiatu przasnyskiego. Są awanse, ale i spore spadki

Pismo „Wspólnota” regularnie publikuje rankingi polskich samorządów. Ostatni „Najbogatsze samorządy w 2020 roku” ukazał się 9 sierpnia.

 

– Ogólna sytuacja finansowa samorządów nie wygląda optymistycznie. Równoczesny spadek dochodów własnych i wzrost łącznych dochodów oznacza uzależnianie jednostek samorządu terytorialnego od otrzymywanych dotacji celowych, co jest niekorzystnym zjawiskiem – podsumowuje wyniki tegorocznego rankingu „Wspólnota”.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych.

– Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – czytamy.

 

– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w środowiskach samorządowych janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków – informują autorzy rankingu.

Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Spadek o 20 oczek zanotował powiat przasnyski.  W tegorocznym rankingu wśród powiatów zajął 28. miejsce i zanotował spadek z miejsca 8. Zeszłoroczne dochody powiatu na głowę mieszkańca to 1197,33 zł.
Dość duży spadek dotknął również miasta Przasnysz. Miasto zajęło miejsce 145 (w poprzednim rankingu Przasnysz był na miejscu 88) z dochodem 3264,02 zł na osobę.

 

Miasto Chorzele zajęło 186. miejsce, względem 181. w poprzednim rankingu. Dochód na mieszkańca to 3595,45 zł.

Poniżej zestawienie pozostałych gmin powiatu przasnyskiego. Kolejno: gmina- miejsce w rankingu (miejsce w poprzednim rankingu) –  zeszłoroczne dochody per capita.

  • gmina Krzynowłoga Mała – 383 (468) – 3630,78 zł
  • gmina Jednorożec – 387 (654) – 3626,78 zł
  • gmina Krasne – 828 (712) – 3329,10 zł
  • gmina Przasnysz – 922 (1025) – 3287,38 zł
  • gmina Czernice Borowe – 1144 (1255) – 3178,14

 

ren

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mietek
Mietek
1 miesiąc temu

Czy ten ranking odzwierciedla gospodarza i jego umiejętności zarządzania. Daleki jestem od tego stwierdzenia, lecz chyba coś w tym jest……

Maria
Maria
1 miesiąc temu
odpowiada  Mietek

Dokladnie na takiej zasadzie jest stworzony. Najprościej ujmując, im lepszy gospodarz, tym wyżej gmina w rankingu.

Maks
Maks
1 miesiąc temu

Druga kadencja obecnego burmistrza byłaby śmiercią miasta na każdej płaszczyźnie . Zero dotacji , inwestycji , wizji rozwoju miasta . Miasto jest w zapaści finansowej mimo to postępuje rozrost administracji miejskiej , kolejka chętnych do pracy zdaje się nie mieć końca…

ewunia
ewunia
1 miesiąc temu

Pamiętajcie, że starosta B ostatnimi rankingami rok temu się wychwalał pod niebiosa, korzystając z dorobku poprzednika. Zasoby widać się skończyły i efekty mamy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Dochody Samorządów spadają i będą spadać. PiS realizuje konsekwentnie swoją strategię. Zabiera wszystkim, a dotacje przyznaje tylko swoim. Niepokorni nie dostają nic.

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Ten ranking to nie starania gospodarzy tylko jak góra rządzi I ile na mieszkańca spływa do urzędu Warto by było gdyby redakcja zrobiła ranking pozyskanych wszelkich środków wówczas można ocenić włodarzy

Nie myje rąk podaje nabiał
Nie myje rąk podaje nabiał
1 miesiąc temu

W tym całym nieszczęściu, szczęściem jest, że to pierwsze i ostatnie kadencje obu nieudaczników.

Mati
Mati
1 miesiąc temu

a co ze średnią GUS, podobno każdy zarabia 5tys brutto? a tu na Mazowszu krainie mlekiem i miodem po 3100 (750 euro?)?? ciekawe jak na Podlasiu czy Podkarpackim? Gdzie ten sukces?

Bolek
Bolek
1 miesiąc temu

Czernice Borowe ostatnie miejsce w rankingu, wojt i jego swita wreszcie dojechali do dna , drezyną mercedesa nie dogoni zacofana gmina i cofa sie po równi pochyłej