Rafał Smoliński wyróżniony za wzorową postawę i odwagę podczas akcji ratowniczo-gaśniczej

19 marca 2021 r. Komendant Powiatowy PSP w Przasnyszu st.bryg. Waldemar Białczak w obecności Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej st.kpt. Michała Wiśniewskiego wyróżnił jednego ze strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Przasnyszu za wzorową postawę i wykazaną odwagę podczas akcji ratowniczo-gaśniczej.

 

St. sekc. Rafał Smoliński, pełniąc służbę w dniu 28 lutego 2021 r. został zadysponowany z pozostałymi strażakami zmiany służbowej JRG do pożaru mieszkania na 4. piętrze w budynku wielorodzinnym w Przasnyszu.

 

W chwili dojazdu na miejsce widoczne już były płomienie wychodzące przez okna mieszkania. Będący na miejscu świadkowie poinformowali, że w środku nadal przebywa ok. 90-letnia kobieta.

– Po rozpoznaniu st.sekc. Rafał Smoliński otrzymał zadanie, aby przy zabezpieczeniu w prąd wody szybkiego natarcia oraz środki ochrony dróg oddechowych, udać się do płonącego mieszkania wraz z innym strażakiem z roty. Na wysokości 3 piętra zaklinował się w elementach konstrukcyjnych barierki wąż z wodą. st.sekc. Rafał Smoliński, mając wiedzę o przebywającej w mieszkaniu osobie bez wahania podjął decyzję o odstąpieniu od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne i  postanowił odszukać poszkodowaną – informuje KP PSP Przasnysz.

Z uwagi na fakt, że wychował się w jednym z sąsiednich bloków, w mieszkaniu o takim samym rozkładzie pomieszczeń, mimo ograniczonej do minimum widoczności spowodowanej zadymieniem oraz rozwijającym się pożarem, poruszał się w nim sprawnie i szybko odnalazł poszkodowaną. Starsza kobieta, będąca pod wpływem stresu, trzymała się kurczowo klamki drzwi balkonowych, była owinięta firaną, stawiała opór i nie pozwalała się poruszyć.

Znajomość sposobów postępowania w podobnych sytuacjach, opanowanie i sprawność fizyczna strażaka pozwoliła na szybką i bezpieczną ewakuację kobiety na zewnątrz mieszkania. Strażak podczas ewakuacji osłaniał kobietę przed płomieniami własnym ciałem. Po przekazaniu poszkodowanej medykom strażak kontynuował działania gaśnicze.

Komendant Powiatowy pogratulował wzorowej postawy st.sekc. Rafałowi Smolińskiemu. Zaznaczył, że swoim postępowaniem wypełnił słowa roty ślubowania, które każdy strażak składa rozpoczynając służbę w Państwowej Straży Pożarnej – …uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego…

 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Srtrażak Sam
Srtrażak Sam
1 rok temu

tak trzymać koledzy druhowie!!!

Mati
Mati
1 rok temu

Strażak potrafi z narażeniem życia – odstępując od procedur – ratować człowieka. Medycy, mimo że zaszczepieni, nadal nie leczą. Dziwne to.

Kefas
Kefas
1 rok temu

Brawo Rafał! Prawdziwy z Ciebie Bohater! Awans się należy. Pozdrawiam i do zobaczenia

Rec
Rec
1 rok temu

Mogli Rafała przy obrusie przyjać