
Radny gminy Krzynowłoga Mała traci mandat. Nie pomógł sprzeciw rady
Wojewoda Mazowiecki, Mariusz Frankowski wydał zarządzenie zastępcze, które wygasza mandat radnego gminy Krzynowłoga Mała, Radosława Żebrowskiego. Powodem – nierozwiązanie w stosownym czasie umowy z gminą na zakup paliw płynnych.
Przypomnijmy: Radosław Żebrowski objął stanowisko radnego w wyniku wyborów, które odbyły się w dniu 7 kwietnia 2024r. Prywatnie jako przedsiębiorca miał podpisaną z gminą umowę na zakup paliw płynnych dla gminnych pojazdów. Kiedy objął mandat radnego, powinien tę umowę rozwiązać w ciągu trzech miesięcy. Niestety o obowiązku tym dowiedział się już po upływie wspomnianych trzech miesięcy. Umowę rozwiązał po terminie.
Teraz wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wygasił mandat radnego, Radosława Żebrowskiego. Wcześniej przeprowadził postępowanie wyjaśniające. „Wojewoda Mazowiecki ustalił, że Radosław Żebrowski jako zarządca sukcesyjny przedsiębiorstwa w spadku” zawarł w dniu 8 stycznia 2024 r. umowę z gminą Krzynowłoga Mała w przedmiocie zakupu paliw płynnych dla pojazdów gminy Krzynowłoga Mała. W dniu 6 maja 2024 r złożył zaś ślubowanie jako radny Rady Gminy w Krzynowłodze Malej. 19 sierpnia 2024 r. wypowiedział umowę, uzasadniając to faktem uzyskania mandatu radnego w tej gminie, na co zgodę wyraził wójt Jerzy Humięcki. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron” – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia.
„W okresie od dnia złożenia ślubowania (6 maja 2024 r.) do dnia wypowiedzenia umowy (19 sierpnia 2024 r.) firma wystawiła w stosunku do gminy Krzynowłoga Mała 37 faktur dotyczących towarów takich jak: olej napędowy, benzyna, gaz propan-butan, smary i inne. Ponadto dniu 20 sierpnia 2024 r. wystawiła w stosunku do gminy Krzynowłoga Mała kolejne trzy faktury” – przekazano.
W ocenie Wojewody Mazowieckiego opisane powyżej okoliczności wypełniają przesłanki określone w ustawie, to znaczy zarządzania przez radnego działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Jeden z jej artykułów określa, że jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą tego typu jest obowiązany do zaprzestania jej prowadzenia w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niedopełnienie obowiązku stanowi zaś podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
„Jednocześnie podkreślić należy, że trzymiesięczny termin jest terminem nieprzywracalnym i jego naruszenie nie może być usprawiedliwione jakimikolwiek przyczynami (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 kwietnia 2017 r., sygn. akt Il OSK 577/17. źródło: orzecznienia.nsa.gov,pl) – przekazuje wojewoda.
W toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego wojewoda mazowiecki zapewnił możliwość radnemu Żebrowskiemu złożenia wyjaśnień i przedstawienia własnego stanowiska w sprawie, co też miało miejsce. Radny wskazał na brak wiedzy o opisanych powyżej unormowaniach i na niezwłoczne rozwiązanie umowy po uzyskaniu informacji o takim obowiązku. Wyraził również skruchę z powodu niedopełnienia obowiązku.
Do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego zobowiązana była Rada Gminy w Krzynowłodze Malej. Radni stosunkiem głosów 14 „przeciw”, 0 „wstrzymujących się” oraz 0 „za” odrzucili uchwałę. Chcieli tym samym wyrazić poparcie dla pracowitego radnego Żebrowskiego i jednocześnie sprzeciw wobec działaniom osób, które choć miały wiedzę o tym, że radny powinien taką umowę rozwiązać, nie poinformowały nikogo, a po upłynięciu terminu złożyły donos.
„W takim przypadku wobec bezskutecznego upływu terminu na podjęcie przez Radę Gminy uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego, wojewoda po powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wydaje zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu” – czytamy.
Radnemu przysługuje prawo zaskarżenia zarządzenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
ren
Sytuacja niby jasna – radny miał trzy miesiące na rozwiązanie umowy, nie zrobił tego na czas, a prawo jest tu bezlitosne. Wojewoda podjął decyzję zgodnie z przepisami, niezależnie od tego, czy ktoś mu współczuje, czy nie. Ale to, co naprawdę rzuca się w oczy, to reakcja Rady Gminy. 14 głosów „przeciw”, 0 „za” i 0 „wstrzymujących się” – pełna solidarność z radnym, jakby fakt, że ktoś złamał przepisy, nie miał żadnego znaczenia. Czyli co, mamy w Polsce prawo, ale jak się kogoś lubi, to można je ignorować? Nie chodzi o to, czy Radosław Żebrowski był dobrym radnym. Może i był.… Czytaj więcej »
Radny nie złamał prawa. Tylko nie dopelnil obowiązku wynikającego z ustawy. A to ruznoca. Do tego urząd go wprowadził w błąd. I nie informował o tym obowiązku jak inne gminy.
A donos to temat rzeka jest podpisany skrdzionymi danymi z naruszeniem Rodo i dobrego imienia czlowieka który go nie napisał. I info mogło by się skupić na tym
Przepisy przepisami a ludzie ludźmi- witamy w pl. Państwo bezprawie….
Podpisuj sir diabeł lepiej będzie to wyglądało, bo tak to ublizasz wierze w Boga
Przyjacielu, czyż nie powiedziałem: „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni” (Mt 7,1)?
Nie przychodzę, by obrażać, lecz by rozmawiać. Jeśli moje słowa budzą w tobie sprzeciw, niech twoje serce najpierw zapyta: czy to gniew, czy troska o prawdę?
Czyżby poznanie historii i znaczenia słów było obrazą dla Boga? Nie bój się wiedzy, bo światło prawdy świeci nad wszystkim, co zostało wypowiedziane. Jeśli chcesz walczyć o wiarę, niech twoją bronią będzie zrozumienie, nie oskarżenie.
A jeśli moje imię ci przeszkadza – niech będzie dla ciebie, czym zechcesz, bo nie o imię tu chodzi, lecz o rozmowę i wzajemne zrozumienie.
To ciekawe że zdjęcia w artykule jest z tego dnia
No fotkę zrobił jakiś sołtys
No pewnie sołtys kanapka worg radnego numer 2
Nowe wybory czy zastępuje radnego osoba z jego okregu z kolejną najwyższą liczbą glosow?
Nowe wybory. Ale szybkp nie będzie teraz w sądzie się zejdzie. Dojdą nowe wątki
Przez taką głupotę dobry radny wyleciał koniec finansowań różnych przedsięwzięć z diety radnego A inni tylko dieta do góry
Szczególnie ci co niby żałują ,a psy wieszają na dobrym człowieku, bo dla nich tylko diety ważne które biorą w godzinach pracy,a później mówią że odrabiają godziny ciekawe kiedy ,chyba wtedy jak urzad ,zamknięty
Zobaczymy kto będzie startował w wyborach uzupełniających. Wtedy będzie wiadomo, komu zależało, aby radny nie był radnym. To prawdopodobnie będzie autor lub współautor donosu.
Widać jacy ludzie tam mieszkają, pełni zazdrości i nienawiści
Donos to ten z rogatek od dina na wjezdzie zapewne zrobił
Donos jest z urzędu z tej trójcy świętej wyszedł. W urzędzie co trochę pijani i głupoty wymyślaj
Następny przykład nie zapoznania się z ustawą.Jak radni mogą podejmować decyzje dotyczące praw i wolności innych bez znajomości podstawowych ustaw.
Akrat tu obowiązek ma poinformować gmina. Wszystkie w powiecie przsnyskim i Ciechanowski informoje u nas pani M duży dekolt informuje tylko swoich
Półka sklepowa się nie udziela to jaka cisza w komentarzach