Radni zabezpieczyli środki własne na remont MDK w Przasnyszu. Koniec prac ma nastąpić w 2023 r.

Na remont Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu udało się pozyskać 4 mln zł z Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jest to kropla w morzu potrzeb, bowiem koszt inwestycji szacowany jest na prawie 14 mln zł. Na ostatniej sesji Rady Miasta, po burzliwej dyskusji, udało się stworzyć inżynierię finansową, umożliwiającą rozpisanie przetargu. Brakująca suma może (ale nie musi) zwiększyć realne zadłużenie miasta o prawie 10 mln zł.

 

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta zwiększono limity wydatków na przebudowę Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. Łączną kwotę limitu zobowiązań na ten cel zwiększono do kwoty 13,8 mln zł. Wiąże się to z planowanym wzrostem zadłużenia miasta, co będzie mogło nastąpić na skutek emisji obligacji komunalnych.

Nad zwiększaniem limitów wydatków dyskutowano podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej 9 lutego 2021 r. Chwilami burzliwa debata władz miasta, radnych, dyrektora oraz pracowników miejskiej placówki kultury trwała ponad 2 godziny.

Radni koalicji PiS i PPP zgłaszali wątpliwości, związane z planowanym wzrostem zadłużenia, zaś radny Jarosław Włodarczyk sugerował etapowanie inwestycji i wykonanie jej sukcesywnie w miarę pozyskiwania środków. Wiceburmistrz tłumaczył jednak, że projektant przebudowy obiektu wskazuje na konieczność zachowania ciągłości robót i konstrukcji, gdyż instalacja przebiega przez cały budynek, co wymusza jednoczesne prowadzenie prac i uniemożliwia ich etapowanie.

 

Manewr o charakterze technicznym

Władze miasta stoją na stanowisku, że zabezpieczenie środków własnych na tę inwestycję służy jedynie rozpisaniu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą w taki sposób, aby nie naruszyć dyscypliny finansów publicznych. Planowane zwiększenie limitów zadłużenia jest manewrem o charakterze technicznym i ma umożliwić pozyskanie środków na remont MDK ze źródeł zewnętrznych (krajowych i unijnych z najnowszej perspektywy), a więc nie musi oznaczać rzeczywistego wzrostu zadłużenia.

Ostatecznie zmiany w dokumentach finansowych miasta wprowadzono, ale radni nie byli jednomyślni. Uchwała zapadła 9 głosami „za”, przy 4 wstrzymujących i pojedynczym głosie sprzeciwu (radny Maciej Smoliński).

– 9 lutego 2021 roku przechodzi do bardzo chlubnej historii MDK, możemy być z tego dumni – skomentował Łukasz Chrostowski. Podziękowanie za wynik głosowania wyraziła również dyrektor placówki Magdalena Król Piórkowska.

Tym samym, w dokumentach finansowych wprowadzono szereg zmian. W  2021 r. planowano emisję obligacji w wysokości 6,5 mln zł. Po zmianach limit ten wzrósł o 2 mln złotych, co oznacza, że jeszcze w tym roku burmistrz może planować emisję obligacji o łącznej wartości 8,5 mln zł. W 2022 roku planowano emisję obligacji w wysokości 4,5 mln, ale limit ten zwiększono do 7,5 mln zł. W 2023 roku planowana jest emisja obligacji opiewających na 4 mln zł.

 

Warto jednak wiedzieć, że w sprawie emisji każdej transzy obligacji radni będą musieli podejmować osobną uchwałę, wydając niejako zgodę na ich emisję. Jeśli emisja nastąpi, wykup obligacji wraz z odsetkami planowany jest do 2032 roku.

Kwota długu po zaciągnięciu obligacji w 2021 r. wyniesie 30 mln 200 tys. zł i będzie stanowić 32,6% dochodów budżetu miasta ogółem, co nie przekracza limitów określonych prawem. Rekord zadłużenia (w przypadku faktycznej emisji obligacji) odnotujemy w 2023 r., wtedy wyniesie 36 mln 700 tys. zł, co stanowić będzie 37% dochodów budżetowych, a następnie zacznie spadać. Dodajmy, że zadłużenie miasta na koniec 2019 roku, odziedziczone po poprzedniej ekipie, wynosiło 24 mln 700 tys. zł.

– Wczorajsza sesja Rady Miasta to milowy krok do realizacji inwestycji, związanej z remontem Miejskiego Domu Kultury. Zdajemy sobie sprawę, że czasu na realizację tego zadania jest naprawdę mało. Przekonaliśmy radnych, że warto zabezpieczyć środki w budżecie w ramach dodatkowych obligacji, aby móc ogłosić przetarg. Miasto cały czas stara się pozyskać dodatkowe środki zewnętrzne na realizację remontu MDK – komentuje burmistrz Łukasz Chrostowski.

Jak zapowiedział włodarz, przebudowa budynku MDK nastąpi do końca 2023 roku i jest to inwestycja, na którą miasto stać. W tej chwili trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę, a przed nami rozpisanie przetargu. Pozostaje nam trzymać kciuki, aby oferenci zmieścili się w kwocie, zaplanowanej do wydania.

Pozostaje nam śledzić, czy inwestycję uda się przeprowadzić z jak największym udziałem funduszy zewnętrznych, bez konieczności zwiększania zadłużenia miasta.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Ja wiem, że to zabytek i jeden z symboli naszego miasta, ale w Łapach za 12 milionów mają zupełnie nowy dom kultury.
A tu 14 milionów za remont…

Adaś
Adaś
2 lat temu

Naszego miasta? To Krasne jest miastem?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Adaś

Jakie kurde Krasne? Co Ty brałeś?

taaaaa
taaaaa
2 lat temu

Starajcie się starajcie. Ciechanów dostaje miliony cały czas CiechanówInaczej „Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansuje budowę nowego przedszkola w Ciechanowie. Przekaże na ten cel 4 mln zł.

 Budowa takiego obiektu wraz z zagospodarowaniem całego terenu to ponad 10 mln zł. Niestety nie pomógł nam polski rząd, który nie przekazał nawet złotówki na naszą inwestycję. Jak widać mają tam zupełnie inne priorytety finansowe. Jednak dobrze, że cały czas możemy liczyć na inny samorząd – ten szczebla wojewódzkiego. Urząd Marszałkowski od wielu lat aktywnie wspiera inicjatywy społeczne oraz infrastrukturalne gmin i miast na Mazowszu – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Klakson
Klakson
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Bo nasze władze to w mediach są super aktywni i doskonali a w praktyce i działaniu to cienkie bolki…