Radni Powiatu Przasnyskiego uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin. Sprawę skomentował wiceburmistrz Łukasz Machałowski

W czasie ostatniej sesji rady powiatu przasnyskiego radni uchylili przyjętą 7 czerwca 2019 roku Samorządową Kartę Praw Rodzin. Powodem: problem z pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

 

Samorządowa Karta Praw Rodzin funkcjonuje w powiecie od 2019 roku. Rada Powiatu zdecydowała się przyjąć Kartę Praw Rodzin, by jak mówiono: „promować w działaniach powiatu oraz w szkołach prowadzonych przez powiat wartości rodzinne. To działania pozytywne, a nie negujące. Podkreślamy rolę rodziców i wartości zapisanych w Konstytucji”.

Przyjęcie karty spowodowało, że samorządy zostały umieszczone przez aktywistów LGBT w tzw. ,,Atlasie Nienawiści”. Z czasem zaczęły pojawiać się informacje o groźbie utraty dofinansowań, np. z Funduszy Norweskich.

Wielu samorządowcom taki rodzaj rozgłosu się nie spodobał. Część sygnatariuszy Karty zaczęła podejmować uchwały, wycofujące się z jej zapisów. Jesienią 2021 roku, w odpowiedzi na możliwość zablokowania pieniędzy, radni sejmików pięciu województw wycofali się z uchwał anty – LGBT. Ze swoich Kart wycofały się również m.in. miasto Przasnysz i gmina Krzynowłoga Mała, co spowodowało, że na mapie nienawiści przestały „świecić” na czerwono.

Powiat przasnyski próbował wymazać swoją obecność w „Atlasie Nienawiści”, zachowując swoją prorodzinną uchwałę. Wspierany przez Instytut Ordo Iuris wniósł pozew do sądu. Nieskutecznie.

Kiedy wydawało się, że kwestia Karty straciła zainteresowanie wszystkich stron sporu, okazało się, że uchwała wciąż może być przeszkodą dla pozyskiwania środków zewnętrznych. W czasie ostatniej sesji rady powiatu przasnyskiego, radni większością głosów (13 głosów „za”, wobec 3 głosów przeciw zgłoszonych przez radną Renatę Wendę, Małgorzatę Grabowską i Agnieszkę Gadomską) uchylili Kartę.

„W dniu 7 czerwca 2019 r. Rada Powiatu Przasnyskiego podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia przez Powiat Przasnyski Samorządowej Karty Praw Rodzin. Jej treść, zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy, jako instytucji pośredniczącej w przyznaniu środków unijnych, jest aktem dyskryminującym i niezgodnym z prawodawstwem krajowym i unijnym, co zostało wypunktowane przy ocenie złożonego przez Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu wniosku o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie przasnyskim” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

„Zdaniem Instytucji Pośredniczącej, Beneficjent powinien podjąć środki naprawcze w celu zaprzestania funkcjonowania przepisów dyskryminacyjnych w Powiecie. W przypadku, gdy nie zostaną one podjęte, wniosek nie spełni kryteriów formalnych” – napisano.

„Biorąc pod uwagę, że dalsze funkcjonowanie Samorządowej Karty Praw Rodzin stanowi barierę utrudniającą skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych wskazane jest jej uchylenie” – czytamy.

Do zdarzenia odniósł się w mediach społecznościowych wiceburmistrz Przasnysza, Łukasz Machałowski, który porównał okoliczności uchylania karty przez samorząd Miasta Przasnysz i Powiat Przasnyski.

„Dzisiaj Radni Powiatu Przasnyskiego uchylili kontrowersyjną „Samorządową Kartę Praw Rodzin”.  Jak podano w uzasadnieniu uchwała ta stanowi przepisy dyskryminujące uniemożliwiające pozyskanie środków zewnętrznych. Uchwałę uchylono w zasadzie bez większych kontrowersji. Gdy Miasto Przasnysz uchylało taką uchwałę, na sesję Rady Miejskiej w jej obronie przybył przedstawiciel Ordo Iuris (adw. Rafał Dorosiński), absurdalnie twierdząc, że uchwała nie przeszkadza w pozyskaniu środków a Miasto uchylając uchwałę narusza podstawowe wartości. Wtórowała mu przy tym część radnych oraz przedstawiciele środowisk „katolickich”. Gdzie oni aktualnie są …., gdy w dniu dzisiejszym Radni Powiatowi potwierdzili dokładnie to, o czym Miasto Przasnysz mówiło 8 listopada 2021 r. Tak właśnie pachnie podwójna moralność …” – skwitował.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Zaczyna się popisowska odwilż…

A Pan Machałowski to niech się Ordo Ouris tak nie przejmuje. Wszyscy mkrmalni wiedzą, że to banda cwaniakow, którzy pod płaszczykiem swojej ortodoksyjnej wojenki ciągną kasę z budżetu ile się da.

Zbulwersowany przasnyszanin
Zbulwersowany przasnyszanin
1 miesiąc temu

Marku, a co powiesz na temat pojedynków Nikity i Gochy,bo ekspert jesteś w każdej dziedzinie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Nie raz już pisałem, że nie oglądam telewizji. Zatem nie jesteś wiernym czytelnikiem moich komentarzy.

P.S. Nie jesteśmy na ty.

peppa
peppa
1 miesiąc temu

oczywiscie , a co myslales ?
Idzie „nowe” , Fuckty 24 trabia
na okraglo, kauolicia sie cieszy
Oj bedzie sie dzialo i POpracowac bedzie mozna dluzej
POpracowac PO emeryture
Zapowiada sie ciekawiez tego co Tfusku zagaja
miejmy nadzieje ze Praschnitz bedzie nalezal
do europy za jakies 20 lat

kacapskie servery jak zwykle przeliczyly
nam POprawnie glosy
i to jak szybko

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  peppa

Masz słownik w domu? Jak nie to mogę Ci kupić.

DobraRada
DobraRada
1 miesiąc temu

za te marne kopiejki judaszowe ruskiego trola nic dzisiaj nie kupisz!Oszczedz sobie na szesciopak harnasia, bo ten denaturat ci wali pod dekiel Stiopa 😉

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Dokładnie tak! Plus rosyjskie wpływy!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Starostwo zaczęło pracę i od razu 25 łapek w dół ;-)))))

Matoły
Matoły
1 miesiąc temu

Za coś biorą kasę 😂😂😂😂To prosta robota a pobory i stażowe leci 😂😂😂

Nareszcie
Nareszcie
1 miesiąc temu

Całe szczęście, ze wycofali się z tej karty. To był wstyd dla całej społeczności. Ciemnota. Tylko co się dziwić. Wystarczy popatrzeć na wyniki wyborów

Maolekula
Maolekula
1 miesiąc temu
Reply to  Nareszcie

A to przypadkiem środowisko bliskie Panu K.B było zwolennikiem tej karty. A tu walczyli w przed sądem i bronili tego
ordoiuris.pl/rodzina-i-malzenstwo/sad-oddalil-apelacje-powiatu-przasnyskiego-w-sprawie-atlasu-nienawisci

kasia
kasia
1 miesiąc temu
Reply to  Maolekula

ale ostatniej decyzji unijnej info juz nie podało, bardzo prosimy, bo okazało się ,ze nawet oni wycofali się z tych przysłowiowych atlasow nienawisci, czyżby info było stronnicze?

peppa
peppa
1 miesiąc temu
Reply to  Nareszcie

dolaczmy do huru 'nareszcie’
Zboki swiata laczcie sie w centrum prasnitza
herzlich willcommen

'Fantasy Fest’ aus Prasnitz
ale by miasto kasy zarobilo

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

Widzimy dwie rzeczy. Raz nirokreslonie „aktywiści LGBT” będąc mniejszością narzucają prawa większości. Dwa – za pieniążki politykuerzy wkadaja swoje przekonania głęboko w dup$ko. Banda pajacy.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Tomasz

Ale jakie prawa narzucają mi aktywiści LGBT? Czego oni chcą? Dziedziczyć spadek po partnerze albo mkc odwiedzić go/ją w szpitalu? A co mi to przeszkadza? Niech sobie dziedziczą i odwiedzają się ile chcą.

Darek (prawdziwy)
Darek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Teraz też mogą dziedziczyć (testament) i się odwiedzać (upoważnienie).

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Ale podatek trzeba płacić mądralo.
No i oczywiście jak dostaniesz zawału serca to najpierw piszesz upoważnienie….

kasia
kasia
1 miesiąc temu

Slogany partyjne i telewizyjne, juz nawet do szkół chcą wchodzic z ta swoją pokora, dzieci adoptowć itp nie widzicie co juz się dzieje za granicą, to przyjdzie i do nas przy takim podejsciu, motają dzieciom w głowach. zobaczcie wywiad Pospieszalskiego z Panią która zmieniła płec i odważyła się o tym opowiedzieć. Pan starosta próbował coś zrobić, a dla większosci tylko kasa, kasa, kasa. Żebyśmy się nie obudzili z ręką….Rodzice nieletnich dzieci już nie mają nic do powiedzenia, dziecko nierzadko zmanipulowane może decydowć, dziecko panstwo usmierca w szpitalu bo tak zadecydowało pomimo, że rodzice się nie godzili, chcieli zabrać do innego… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  kasia

Ależ Ty jesteś ciemna. Masakra. Ty masz jakiegoś chłopa w domu, czy starą panną jesteś?

kasia
kasia
1 miesiąc temu

A czy my jesteśmy na Ty, zarzuca Pan nieco wyżej brak kultury…..po prostu brak słów.

kasia
kasia
1 miesiąc temu

Wielki szacunek dla tych Pan, które się sprzeciwiły, widać, że dla nich fundusze nie są podstawową wartością. proszę podać jeszcze nazwiska radnych którzy byli za.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  kasia

Tak, tak, nazwiska tych co się sprzeciwili. Żeby wiedzieć na kogo nie głosować.

kasia
kasia
1 miesiąc temu

Jak wynika z tego artykułu to większość radnych przasnyskich sprzeciwiła się promowaniu wartosci rodzinnych, czy Ci radni mają rodziny, dzieci.

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
1 miesiąc temu

Zastanawiam się czy ktoś wogóle czytał tą kartę i co jest w niej takiego anty? Bo nikt nie chce mi wskazać jakiś fragmentów dyskryminacyjnych

Sławek (najpiękniejszy)
Sławek (najpiękniejszy)
1 miesiąc temu

Dla nich dyskryminującym jest zapis, że rodzina to małżeństwo heteroseksualne, w sensie, że kobieta i mężczyzna. To jest zgodne z naszą Konstytucją. Polską Konstytucją. A podobno według unii jest to dyskryminacja innych związków, które uważają się za rodzinę.

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
1 miesiąc temu

Normlanie pierwsza logiczna odpowiedź od dawna ….

Kornel
Kornel
1 miesiąc temu

Bardzo dobra decyzja, pieniądze z funduszy więcej zdziałają niż choćby najbardziej szlachetne rozporządzenia które mają jedynie moc propagandową.