Radni powiatowi negatywnie o sytuacji ekonomicznej przasnyskiego szpitala. Rewident: jego dalsze funkcjonowanie jest zagrożone

W czasie ostatniej sesji rady powiatu dokonano oceny sytuacji ekonomiczno – finansowej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu. Ta jest negatywna.

 

Zgodnie z art. 53a ust. 4 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, podmiot tworzący, w tym przypadku Rada Powiatu Przasnyskiego, dokonuje oceny sytuacji ekonomiczno – finansowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w oparciu o raport udostępniony przez kierownika zakładu.

Maksymalna ocena punktowa wskaźników ekonomiczno – finansowych wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 kwietnia 2017 roku wynosi 70 punktów.

Za 2022 rok Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej uzyskał wycenę punktową na poziomie 29 punktów, co stanowi 41,4% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania. W porównaniu do roku 2021 (38 punktów na 70 możliwych) SPZZOZ w Przasnyszu odnotował 9 punktowy spadek.

 

– Szpital Powiatowy rok 2021 zamknął zyskiem w wysokości 93.089,47 złotych, natomiast rok 2022 zamknięty został stratą w wysokości (-) 5.801.667,50 złotych, co bezpośrednio przełożyło się na pogorszenie wskaźników i podjęcie uchwały przez Radę Powiatu o negatywnej ocenie sytuacji ekonomiczno – finansowej szpitala – wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

– Biegły Rewident badając sprawozdanie finansowe za 2022 r. stwierdził ponadto, że płynność finansowa szpitala kształtuje się na niskim poziomie, poniżej normy. Stopień zadłużenia jest wysoki i zdaniem niezależnego biegłego rewidenta, jego dalsze funkcjonowanie jest zagrożone – wyjaśnia urząd.

– Poprzedni dyrektor SPZZOZ w Przasnyszu nie podjął zdecydowanych działań naprawczych, gdy sytuacja finansowa szpitala w 2022 roku zaczęła się drastycznie pogarszać. W wyniku podejmowanych wówczas decyzji placówka osiągnęła najgorszy wynik finansowy w tej kadencji. Skutkiem tego były coraz wyższe koszty generowane przez szpital, które przełożyły się na wysokie straty w kolejnym roku. Nowy dyrektor, obejmując szpital w 2023 roku, podjął zdecydowane działania naprawcze, zmierzające do poprawy sytuacji finansowej SPZZOZ w Przasnyszu, jednak na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać – przesyła w odpowiedzi na zadane pytania Starostwo Powiatowe.

 

Czy negatywna ocena radnych dla szpitala, wpływ na jego funkcjonowanie?

– Należy zauważyć, że raport o sytuacji ekonomiczno – finansowej podmiotu leczniczego stanowi jeden z elementów, zgodnie z założeniami Ustawodawcy, który służy zwiększeniu kontroli i zarazem odpowiedzialności podmiotów tworzących za swoje podmioty lecznicze. Negatywna ocena sytuacji ekonomiczno – finansowej szpitala powiatowego nie wpłynie na jego dalsze funkcjonowanie, natomiast daje do zrozumienia, że konieczne jest niezwłoczne podjęcie przez dyrekcję szpitala działań zmierzających do sukcesywnej poprawy wyniku finansowego. Należy dążyć do optymalizacji kosztów – szczególnie w komórkach organizacyjnych odnotowujących największe straty oraz poszukiwać nowych możliwości pozyskania dodatkowych funduszy na działalność szpitala – słyszymy w odpowiedzi.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pacjent
Pacjent
5 miesięcy temu

Najlepiej zrzucić winę na poprzedniego dyrektora. Jakie to typowo polskie, że nie widzi się własnych błędów tylko u innych.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
Reply to  Pacjent

Dobrze ze Bieńkowski z rozpędu na Tuska winy nie zrzucił. Oni wszędzie widzą Tuska. To już jakaś obsesja chyba jest.

WiadomoscDnia
WiadomoscDnia
5 miesięcy temu

wszyscy zapatrzyli sie na szojkujaca informacje ze 8 z 11 poslow kanfjederacyji glosowalo UWAGA za odwolaniem Blaszczyyka
Czy ktos ma stiopa jeszcze watpliwosci kawo repriezentujetsa kanfjederacyja zwana onucowymi konfederastami??

OnTylko
OnTylko
5 miesięcy temu

To juz bylo omowione -on jest niewinny .Tylkop rozkazy z berlina wykonywal.
Odczepcie sie od tego kierowcy/kucharza jak to zolnierze wermachrtu po wojnie zwykli nie przyznawali sie do dzialan wojennych

Ryszard
Ryszard
5 miesięcy temu

Pan starosta wciąż eksperymentuje na szpitalu.Niech sobie eksperymentuje na żonie, a szpitalem trzeba zarządzać efektywnie.Jeśli sobie nie radzi niechaj abdykuje z urzędu.Mam nadzieję, że wiosna 2024 przetnie jego spekulacje.

Czarownica
Czarownica
5 miesięcy temu
Reply to  Ryszard

On na żonie tez eksperymentuje. Ile już maja tych dzieci? Czworo czy więcej?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu

Dobra zmiana pełną gębą. Mordy pełne frazesów, a nawet na szpital nie ma kasy.

Sasin wkrótce przyjedzie na przedwyborczy lans. Może można złożyć podziękowania na jego ręce? W sumie to jeśli chodzi o marnowanie publicznej kasy to ma chłop wielkie osiągnięcia.

Amator
Amator
5 miesięcy temu

Za pieniądze, które z niknęły w luce VAT, mogli by zbudować 600 takich szpitali… i każdy jak ten nasz działał by na pół gwizdka oraz generował kilka milionów długu rocznie. Zbudowali by 4 razy więcej autostrad i oddali albo sprzedali koncesjonariuszom żeby mogli łupić polaków na miliardy. No i oczywiście 125 wielkich stadionów. Jak by się Przasnysz na taki załapał to trzeba by ściągać ludzi z sąsiednich powiatów żeby je zapełnić :D.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
Reply to  Amator

Ale te dane o luce VAT to masz z jakiegoś wiarygodnego źródła, czy z TVP Info?
Skoro taki kozak podatkowy jesteś, to może mi powiesz jakie narzędzie zapobiegające wyłudzaniu VAT zostało wprowadzone w ostatnich 8 latach. I kto rozpoczął wdrażanie tego narzędzia? Becia Szydło czy Ewa Kopacz? No słucham geniuszu.

P.S. A ile szpitali można uratować na kominy Sasina w Ostrołęce?

Kropa
Kropa
5 miesięcy temu

Przecież w tv (i to nie w TVP, bo w sumie nie wiem czy tam też) krąży taka reklama, że złodzieje w białych kołnierzykach przez lukę VAT wyprowadzili z kasy miliardy zł… Tylko nie powiedzieli którzy złodzieje

Kropa
Kropa
5 miesięcy temu

Mogę się założyć, że gdyby szpitale były prywatne, to nie generowałby długów. No ale nie po to płacę podatki żeby były prywatne 😉 Może gdyby jakieś tam 2,7 mld zł rocznie poszło na opiekę zdrowia, to szpitale były w lepszej kondycji

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
Reply to  Kropa

Gdyby przasnyski szpital był prywatny to głównodowodzący tym bałaganem nie mógłbym zrobić dyrektorem pisowskiego pachołka. Tak to niestety działa. Po co są Państwu potrzebne setki spółek? Przecież nie po to, żeby te spółki wpłacały dywidendę do budżetu. Zarządy tychże spółek obsadza się swoimi. I biznes się kręci. Ostatnio czytałem jak ta gruba z PiSu (nie pamiętam nazwiska niestety) w ciągu roku wyciągnęła bańkę pensji. Na panstwowych posadach. Bańkę. Grubo, co?

Kropa
Kropa
5 miesięcy temu

Myślę, że każdy zdrowo i racjonalnie myślący widzi co się dzieje i jak to w tym naszym państwie działa, także nic mnie nie dziwi… Rząd tak bezczelnie nas okrada, że chyba wszyscy się już do tego przyzwyczailiśmy. Milion tu czy tam już na nikim nie robi wrażenia.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
Reply to  Kropa

Na mnie to złodziejstwo wrażenie robi. Ale przeciętna Alina z forum ma mózg wyżarty przez propagandę z TVP. A tam tylko zły Tusk. Nic więcej.

By to ch..
By to ch..
5 miesięcy temu

Ciekawe od kiedy ? Może przypomnij sobie wypowiedź śp. Leppera z mównicy sejmowej dot. prywatyzacji. Ręka rękę myje . Mózg wyżarty przez tvn. Przed swietami polacy nie mają na jedzenie , po świetach za dużo wyrzucają tegoż jedzenia. Ot i prawdziwe fakty !

OnTylko
OnTylko
5 miesięcy temu

Juzek Bonk i jego reklamowki z biedry by z jednej tury wyleczyly nie jeden szpital.
A staha z phywatyzacja kamienic w wawy i nietylko pobudowalaby kilka szpitali.
Az sie boje pomyslec ile szpitali z Vatu i bursztynowo-zlotych pitamid by mozna bylo pobudowac i ile wyleczyc.

Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
5 miesięcy temu
Reply to  OnTylko

Bussines Insider „Afery PiS. Elektrownia, której nie byłoBudowa elektrowni węglowej w Ostrołęce była obietnicą czołowych polityków PiS jeszcze w czasie kampanii w 2015 r. Budowę obiecywała nawet kandydatka na premierkę Beata Szydło. Słowa po części dotrzymała – inwestycja faktycznie ruszyła w 2018 r. Natomiast już w 2020 r. prace zawieszono – zmieniła się bowiem… koncepcja. Elektrownia miała się stać bowiem nie węglowa, a gazowa, dlatego słynny blok C trzeba było wyburzyć. Skarb Państwa stracił na inwestycji przynajmniej 1,4 mld zł. Z dokumentów NIK wynikało, że to wszystko mógł być efekt nie tylko „niegospodarności i niekompetencji”, ale wręcz świadomego sabotowania. … Przez… Czytaj więcej »

Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
5 miesięcy temu
Reply to  OnTylko

„Az sie boje pomyslec ile szpitali z Vatu i bursztynowo-zlotych pitamid by mozna bylo pobudowac i ile wyleczyc.” Odnośnie piramid bursztynowo-złotych, dlaczego milczysz o tym ? Business Insider „Przez lata politycy PiS atakowali PO za sprawę Amber Gold. Mówili, że nawet jeśli w aferę nie byli zaangażowani bezpośrednio ludzie Tuska, to jego winą jest bez wątpienia to, że państwo nie zareagowało na pojawienie się piramidy finansowej i na jej szybki rozwój. Tyle tylko, że rządy PiS widziały podobną aferę, tylko na znacznie większą skalę. O ile szacuje się, że przez Amber Gold ludzie stracili ok. 850 mln zł, to w przypadku… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz.K.

A ile kasy poszło w Skokach? A Bierecki, odpowiedzialny za miliardowy wałek, chodzi uśmiechnięty….

Grzeghorz K.
Grzeghorz K.
5 miesięcy temu

no i kto ze 'sluzb’ prowadzil naszego dobromira bankiera
menza Jolanty z gadzinufki
Tu tez mozna bylo opiehdolic POkojowo
lub przystrzyc owce prawie jak bursztynowo-zlota piramida

Grzegorz.K.
Grzegorz.K.
5 miesięcy temu
Reply to  Grzeghorz K.

Powiedz, czemu tak milczysz o takich sprawach ?
Hmmmm ?
Wirtualna Polska
Ponad 437 mln zł pensji i nawet do 45 mln zł nagród wypłaciły ludziom związanym z PiS giełdowe spółki z udziałem państwa. We władzach 19 takich spółek zasiadało w ostatnich latach 152 ludzi „Dobrej Zmiany”. 90 z nich zostało dzięki temu milionerami lub multimilionerami.

myto
myto
5 miesięcy temu
Reply to  OnTylko

Nie trzeba więcej szpitali , ale dobrze zarządzających już istniejących.Pamiętam sytuację jak Powiat chciał , aby nasz szpital przejął MON. Wielkie oburzenie , a więc mamy to co mamy , a lada moment nic nie będziemy mieli. MON wybudowało szpital w Legionowie i ma się dobrze.

myto
myto
5 miesięcy temu

Siobolewska ?

Czarownica
Czarownica
5 miesięcy temu

No i jaki z tego płynie wniosek, że radni po raz pierwszy w kadencji są przeciwko pozytywnej ocenie szpitala? Co to zmienia? Gdzie byli do tej pory? Zbliżają się wybory więc trzeba głosować populistycznie? Teraz? Jak szpital jest na krawędzi upadku? Jak zmienił się powiat w trakcie tej kadencji? Co zrobiono dla mieszkańców?
Leczyć się nam przyjdzie w innych powiatach a komunikacji zero. Co wy na to radni powiatowi?

Czarownica
Czarownica
5 miesięcy temu

Cztery lata temu był zrobiony audyt szpitala przez profesjonalistów. Na kilkuset stronach był opisany stan faktyczny . Wtedy radni powiatowi powinni go przeczytać i posłuchać zaleceń audytora. Niestety prawdopodobnie nie przeczytał audytu żaden radny, bo rada powiatu nie podejmowałaby złych decyzji, które doprowadziły do obecnego stanu.

wpz
wpz
5 miesięcy temu

pan G. z Pułtuska wykupi zaraz kolejny szpital z długów i zrobi półprywatny szpital jak tam i szpital utrzyma ciągłość jak w pułtusku… najpierw mieli problem z budową a potem z jego funkcjonowaniem, przejęty przez pana G. zaczął działać… przypadek czy po prostu odpowiedni zarządca?

Amator
Amator
5 miesięcy temu

3 razy wyższa składka zdrowotna gdzie poszła?

Haniai
Haniai
5 miesięcy temu

Tyle złego wylewamy na ten rząd ale jak dają to bierzemy. Nikt nie powie. Ja dziękuję nie biorę….

Amator
Amator
5 miesięcy temu
Reply to  Haniai

W sklepie też dają – to za co się zapłaci. Nie wiem skąd ludziom się ubzdurała wizja rządu, który ma jakieś swoje pieniądze i komuś je lub coś za nie coś daje. Oni decydują tylko ile ludziom zabrać i na co ta kasa pójdzie. Szerokim strumieniem idzie na takie projekty jak elektrownia w Ostrołęce, wybory kopertowe, zarządy lotnisk i elektrowni atomowych, których nie ma. I na wiele innych rzeczy, które nie wyszły jeszcze na jaw. Co z tego, że nie ma luki VAT jeśli takie same pieniądze wyciągają teraz od ludzi scamerzy i inni naciągacze. I jakoś nie słyszałem o… Czytaj więcej »

Czarownica
Czarownica
5 miesięcy temu
Reply to  Amator

Niestety większość ludzi uważa, ze to dobry rząd daje kasę. Wynika to z niedouczenia i niskiej świadomości. W obecnej polskiej rzeczywistości najbardziej pokrzywdzony jest człowiek, który uczciwie pracuje. Z niego ściąga się na wszystkich nierobów, dzieciorobów i nietrafione bardzo często populistyczne inwestycje

Bolek
Bolek
5 miesięcy temu

Same specjalysty w tej kadencji nam się wykluły