Rada Powiatu Przasnyskiego zwraca się do ministra infrastruktury: konieczny jest dalszy rozwój infrastruktury kolejowej

W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia modernizacji linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele oraz zapowiedzią Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie uruchomienia 11 czerwca 2023 r. przez Spółkę „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. pierwszych połączeń w ilości 8 par pociągów, rada powiatu przasnyskiego przyjęła stanowisko „w sprawie dalszego rozwoju transportu kolejowego na terenie Północnego Mazowsza.

 

W uchwalonym stanowisku rada powiatu przasnyskiego na początku dziękuje osobom i instytucjom, dzięki którym możliwa była realizacja modernizacji linii kolejowej nr 35.

„Jednocześnie Rada stoi na stanowisku, iż konieczny jest dalszy rozwój infrastruktury i taboru kolejowego na terenie pogranicza województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, w celu przywrócenia wcześniej istniejących i utworzenia nowych, kompletnych korytarzy transportowych oraz włączenia ich do ogólnopolskiej sieci transportu kolejowego” – napisano w stanowisku dodając, że chodzi o następujące inwestycje:

  1. Modernizację linii kolejowej 35 na odcinku Chorzele — Wielbark, w celu zapewnienia technicznej możliwości połączenia Ostrołęka — Szczytno — Olsztyn.
  2. Po wykonaniu remontu odcinka Chorzele — Wielbark, uruchomienie regionalnych, bezpośrednich połączeń pasażerskich na odcinku Ostrołęka — Olsztyn.
  3. Budowę linii kolejowej Zegrze — Przasnysz, jako realizacji szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”. Projekt realizowany w ramach programu „Kolej+” zakłada budowę ok. 73 km torów, kilku stacji oraz przeprawy mostowej na Narwi. Dzięki budowie kilkanaście mazowieckich miejscowości, w tej liczbie Miasto Przasnysz, uzyska bezpośrednie połączenie ze stolicą Polski.
  4. Budowę linii kolejowej Ciechanów — Przasnysz — Chorzele. Wytyczenie takiego odcinka pozwoliłoby na połączenie dwóch linii: Zegrze — Przasnysz oraz nr 35 Ostrołęka — Chorzele.

 

„Dzięki temu na terenie Północnego Mazowsza powstałby kompleksowy układ korytarzy kolejowych łączący Warszawę, przez Zegrze — Przasnysz—Chorzele—Szczytno  rozwiązanie jest najbardziej korzystne pod względem ekonomicznym, społecznym i prorozwojowym. Warunkiem sine qua non realizacji tej inwestycji jest uwzględnienie jej w przyszłych programach strategicznych i operacyjnych Ministerstwa Infrastruktury, PKP PLK S.A. oraz Województwa mazowieckiego, o co Rada Powiatu wnioskuje w niniejszym stanowisku” – czytamy.

Stanowisko ma trafić do Ministra Infrastruktury i innych podmiotów.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu

Aha, czyli budujemy Zegrze – Pułtusk- Przasnysz oraz Ciechanów – Przasnysz ? Super. A kosmodrom w Sierakowie, czy dostaną go Chorzele?

Nie szkoda Wam ludzie czasu na pisanie takich baśni z mchu i paproci? Ja rozumiem, że idą wybory, ale bez jaj, naprawdę…

p-sz
p-sz
9 miesięcy temu

W każdej dziedzinie widzę specjalista musi się wypowiedzieć. Czy umiesz czasem darować sobie komentarza w jakiejś sprawie?

Shinkansen500
Shinkansen500
9 miesięcy temu

Zara, zglupialem. Linia do Zegrza a most na Narwi?? Kolo Zegrza jest Zalew Zegrzynski i przeprawa okolo 1 jednego kilometra przez zalew!! zeby w linii prostej polaczyc sie ze stacja Zegrze Poludnie Na prosty rozum -duuuza woda, gdzie trzeba wysepki porobic na przesla mostowe.Duzo wysepek!! duzo kasy!! duzo nurkow Rzeka Narew jest juz za zapora w Debe-7 siedem kilometrow na zachod od Zegrza. I tam rzeczywiscie jest rzeka Narew okolo 300 metrow szerokosci dla mostu , przeprawy.Chcecie zygzakiem te linie projektowac czy OSZUKUJECIE? I ja akurat bardzo bym chcial linie kolejowa do Przasnysza, ale nie bardzo wierze ze Pultusk i… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 miesięcy temu
Reply to  Shinkansen500

Przasnysz -ciechanów – Kraków

Bolek
Bolek
9 miesięcy temu
Reply to  Shinkansen500

Właśnie w wymienionym Serocku powstała inicjatywa budowy tej linii. Most na Narwi nie jest konstrukcją nie do zrealizowania. Kiedy patrzy się na okolice Serocka, Pułtuska, Makowa i Przasnysza, to jest to jeden z największych w kraju obszarów pozbawionych komunikacji szynowej (gorzej jest tylko na północ i wschód od Ostrołęki), a drogi krajowe są drogami przez niekończące się wsie.
Oczywiście, ze jest to także „kiełbasa wyborcza”, ale:
„Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone.” Mat. 7:7
bazakolejowa.pl/index.php?dzial=mapa#8/52.896/20.075

Justyna
Justyna
9 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Może i tak, ale dużo prościej i szybciej wybudować kolej na odcinku 26 km z Przasnysza do Ciechanowa niż 100 km do Serocka. Nawet jeśli dojdzie do realizacji tego zadania, w co wątpię, pierwszy kurs będzie za minimum 20 lat.

Shinkansen500
Shinkansen500
9 miesięcy temu
Reply to  Bolek

„Most na Narwi nie jest konstrukcją nie do zrealizowania” -Rzeka Narew juz za zapora w Debe na zachodzie -na wysokosci wsi Kikoły ma najmniejsza szerokosc okolo 166 metrow. W Zegrzu to w zasadzie Zalew Zegrzynski i bity 1 jeden kilometr przeprawy. Jezeli kasiorka jest lub znajdzie sie to nie ma problemu i super. Niepotrzebnie sie martwie. Tam na Zalewie Zegrzynskim sa „Ruiny podpór przedwojennego mostu w Zegrzu 2”-konkretnie widowczne sztuki dwie-2. Czy to w tej okolicy ma przebiegac most? Bedzie to w sumie okolo kilometra i bylaby to najkrotsza droga do stacji Zegrze Poludnie. Mnie tam projektowanie-rzucenie kreski na mapie… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
8 miesięcy temu
Reply to  Shinkansen500

Bzdoory. Narew w Zegrzu ma nie kilometr, ale ok. 250m szerokości. Wszak most drogowy nie jest na kilometr długi? Most kolejowy będzie przebiegał równolegle do niego i będzie miał podobną długość, a dalej poszerzy się istniejący nasyp DK61 i po nim poprowadzi tor. Busiarze od Czaplickich od dawna rozsiewają fejki na ten temat: jesteś może jednym z nich?

Justyna
Justyna
9 miesięcy temu

W interesie Przasnyszan jedynym korzystnym rozwiązaniem jest budowa linii kolejowej na trasie Przasnysz. -Ciechanów. Można w tym celu wykorzystać trasę (ziemie już należą do kolei państwowych) pod kolejką wąskotorową. Przecież największym problemem w tego typu inwestycjach jest właśnie wykup ziemi. Najpierw jednak trzeba porzucić mrzonki i wykasować pomysły o uruchomieniu wąskotorówki. Nikt nią jeździć nie będzie. Nie mamy w okolicy walorów przyrodniczo- krajobrazowych ani turystycznych żeby tu kogokolwiek ściągnąć na takie atrakcje. Kto myśli inaczej albo jest nierozumny albo mami ludzi przedwyborczymi obietnicami. Pierwsze zadanie radnych powiatowych – wykasować to żelastwo z pod opieki konserwatora zabytków .

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
8 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Jak się zacznie od wykasowania z rejestru i zaorania resztek wąskotorówki – będziesz miała jak w banku że na ich miejscu powstanie nie kolej, lecz śmieszka rowerowa.

Zdumiony
Zdumiony
9 miesięcy temu

Przed wyborami będziemy mieli jeszcze mnóstwo takich bez pokrycia w rzeczywistości obietnic. Nawet się starosta dogadał z byłym starostą. Prosze, proszę 😂😂😂Czego się nie robi aby wygrać kolejne wybory. Nie można się wykazać działaniem, trzeba naobiecywac.

Justyna
Justyna
9 miesięcy temu

Zapomnieli o połączeniu z Radomiem! 😂😂😂 Z lotniskiem! 😂 Wtedy moglibyśmy poleciec do Rzymu i Paryża, a tak? Nic z tego 😌 Państwo radni- wniosek do poprawki !

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
8 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Do Radomia będziesz miała bliżej przez Zegrze niż przez Ciechanów.