Rada Pedagogiczna chorzelskiej „Jedynki” i powiatowy zarząd ZNP apelują o spotkanie w sprawie likwidacji szkoły

Według Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzelach i Powiatowego Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego perspektywa likwidacji szkoły zawiera wiele niedomówień oraz budzi poważne obawy i wątpliwości. Chcą w tej sprawie spotkać się z władzami gminy i radą miejską.

 

Pod koniec grudnia 2021 roku Rada Miasta i Gminy Chorzele podjęła jednogłośnie uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach.

Jak podano w uzasadnieniu uchwały, główną przesłanką do likwidacji placówki jest systematycznie zmniejszająca się liczba uczniów. Według prognoz, w ciągu najbliższych 2 – 3 lat ich liczba może zmaleć do 33. Radni podkreślali, że uchwała choć formalnie mówi o likwidacji szkoły, to tak naprawdę ma na celu połączenie dwóch placówek usytuowanych w jednym zintegrowanym budynku.

 

Rada Gminy mówiła wówczas również o tym, że konsultowano połączenie szkół z rodzicami i większość z nich nie jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Zapewniła, że wszyscy nauczyciele zatrudnieni na czas nieokreślony, będą mogli znaleźć zatrudnienie w PSP nr 2. Dotyczy to też pracowników administracji i obsługi.

Tymczasem do Komisji Wniosków, Skarg i Petycji wpłynęły w tej sprawie dwa pisma.

– Perspektywa likwidacji szkoły zawiera wiele niedomówień oraz powoduje poważne obawy i wątpliwości pracowników szkoły. W związku z powyższym zwracamy się z wnioskiem o zorganizowanie spotkania Rady Miejskiej w Chorzelach z Radą Pedagogiczną szkoły, burmistrzem, dyrektorem szkoły oraz przedstawicielami związków zawodowych ZNP i Solidarność. Zorganizowanie wyżej wymienionego spotkania jest niezbędne w celu szczegółowego omówienia spraw związanych z zamiarem likwidacji – napisała zarówno Rada Pedagogiczna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzelach, jak i Zarząd Powiatowy ZNP.

Petycję rozpatrzą radni. Do sprawy wrócimy.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
2 lat temu

Nauczyciele byli za, teraz chcą spotkań? My rodzice, chcemy jednej szkoły, moze ci Nauczyciele odpowiedzą czemu rodzice nie chcieli posyłać dzieci do jedynki?

Jolka
Jolka
2 lat temu
Reply to  Maria

Chyba dobrze, że chcą lepiej poznać, co ich czeka. Rozumiem racje Rodziców. Z drugiej strony rozumiem niepokój pracowników 1. Nie myślę o nauczycielach. Mam nadzieję, że po likwidacji szkody, wszyscy będą mieli zatrudnienie

Maria
Maria
2 lat temu
Reply to  Jolka

Takie są zapewnienia radnych i analizy wynikające z uchwały. Martwią się ? Czas na marwienie był kiedy rodzice w większości posyłali dzieci do dwójki. Teraz władze chcą im zapewnić pracę, bo za 2-3 lata jedynka sama się zamknie wynika z uchwały. I co wtedy z pracą?