Punkty karne i mandaty wpłyną na wysokość OC

Od piątku, 17 czerwca towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK. Oznacza to możliwość uzależnienia wysokości stawki ubezpieczeniowej od liczby punktów karnych.

 

Wraz z początkiem roku znowelizowane zostało Prawo o ruchu drogowym. Większość przepisów zawartych w noweli weszła w życie 1 stycznia 2022. Wyjątkiem są przepisy dotyczące m.in. dostępu towarzystw ubezpieczeniowych do danych z bazy CEPiK. Te miały zacząć obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia ustawy, czyli 17 czerwca 2022 r.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, od piątku ubezpieczyciele „mogą zweryfikować m.in. liczbę, rodzaj i datę wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu czy informację o liczbie przypisanych punktów karnych”.

 

Nowe przepisy mają premiować kierowców jeżdżących bezpiecznie. Dla nich stawki ubezpieczenia OC mają być niższe.

Kolejna zmiana przepisów wynikająca z nowelizacji wejdzie w życie za trzy miesiące. We wrześniu zmienią się przepisy dotyczące punktów karnych. „W tym samym czasie zaczną obowiązywać przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości” – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments