PSSE Przasnysz informuje – powiat przasnyski wolny od Legionelozy
Przasnyski Sanepid poinformował, że w 2024 roku nie stwierdzono na terenie powiatu przasnyskiego żadnych przypadków zachorować na Legionelozę.
Legioneloza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie z rodzaju Legionella. Występują one na całym świecie i są szeroko rozpowszechnione w środowisku.
– Rezerwuarem są płynące i stojące wody powierzchniowe, śródlądowe i gruntowe, ścieki, kałuże po opadach deszczu, mokra gleba, kompost czy rozkładająca się kora i trociny. Bakterie wykrywane są też w składzie biofilmu tworzącego się na powierzchniach kontaktujących się z wodą – w sprzyjających warunkach mogą przedostawać się z naturalnych źródeł za pomocą sieci wodociągowej i w wyniku namnażania kolonizować sztuczne rezerwuary wodne – wyjaśnia Maria Śliwińska, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu.
Szczyt zachorowań przypada w okresie letnim, zwykle w miesiącach od czerwca do września. Jest to związane zarówno z warunkami pogodowymi, jak i również intensyfikacją turystyki i rekreacji.
– Głównym źródłem zakażenia jest woda zaciągnięta do układu oddechowego lub zainhalowana w postaci aerozolu wodno-powietrznego zawierającego bakterie z rodzaju Legionella. Aerozol wodno-powietrzny bywa wytwarzany przez urządzenia sanitarne (np. prysznice), medyczne (np. unity stomatologiczne, respiratory), rekreacyjne (urządzenia instalowane na basenach, wanny z hydromasażem), klimatyzację, czy też urządzenia takie jak fontanny, zraszacze lub kurtyny wodne. Nie stwierdzono dotychczas przypadku zakażenia się człowieka od człowieka – dodaje dyrektor.
Inspekcja sanitarna na bieżąco monitoruje sytuację ewentualnego skażenia Legionellą instalacji wodnej zarówno szpitala, jak i obiektów opieki całodobowej.
– W roku bieżącym na terenie powiatu przasnyskiego nie stwierdzono skażenia instalacji wodnej w tych obiektach mogącego zagrażać bezpieczeństwu pacjentów lub pensjonariuszy. Nie odnotowano też przypadków zachorowań na legionelozę – informuje.
Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przasnyszu przypomina, że na Legionelozę możesz zachorować, jeśli:
- będziesz narażony na inhalację aerozolu zawierającego bakterię,
- zachłyśniesz się skażoną wodą.
Pamiętajmy, że wyróżnia się trzy postacie kliniczne choroby, a okres wylęgania (od momentu zakażenia do czasu pojawienia się pierwszych objawów) trwa od 2 do 10 dni:
- choroba legionistów – postać najczęściej rozpoznawana, z dominującymi objawami:
- zapalenia płuc o ciężkim przebiegu, często z towarzyszącymi objawami,
- uszkodzenia wielu narządów (bóle mięśni, ból głowy, gorączka, objawy zapalenia płuc w tym suchy kaszel, zaburzenia oddychania, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości);
- gorączka Pontiac – postać pozapłucna łagodna, różne postacie zakażenia umiejscowionego poza płucami charakteryzujące się lżejszym przebiegiem i objawami przypominającymi zachorowanie na grypę (nagły wzrost temperatury ciała, ból głowy, mięśni, dreszcze, objawy zakażenia górnych dróg oddechowych). Wyzdrowienie następuje samoistnie po kilku dniach, osoby zakażone nie wymagają leczenia;
- postać pozapłucna ciężka – przebiega z zakażeniem uogólnionym, któremu może towarzyszyć stan septyczny.
Do grupy szczególnego ryzyka zalicza się:
- osoby po 50 r.ż.,
- palenie papierosów,
- alkoholizm,
- współistniejące choroby przewlekłe,
- choroby nowotworowe,
- transplantacje,
- płeć męską.
j.b.
Szkoda ze PiSioza tak się u nas zalęgła i nie ma perspektyw na jej wytępienie.
I POza
PeOzy nigdy się w Powiecie nie rozpowszechniła 😅
Co sądzisz o Lin Yu-ting, mężu i ojcu dwójki dzieci?
To sądzę że niech się wypowiedzą lekarze. Dlaczego ja mam wydawać opinie? Co ja lekarz jestem?
Dziękuje, nie mam więcej pytań.
A jakiej odpowiedzi się spodziewałeś?
Jak ta Lin wygląda to chyba wszyscy widzą. Ale sam wygląd to chyba za mało żeby kogokolwiek dyskwalifikować.
Niech się lekarze wypowiedzą a nie domorośli eksperci.
Szeremeta ten gość jest ojcem czyli logiczne że jest mężczyzną geniuszu
A co z wirusem gorączki Zachodniego Nilu o którym przekazały we wspólnym komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii i Główny Inspektorat Sanitarny ? W Przasnyszu ptaków jest niesamowite ilości. Podobno jedna osoba już się znalazła na oddziale zakaźnym? Może PSSE zainteresowałaby się bałaganem na rolniczych podwórkach? To też siedliska chorób
Jeśli się boisz jesteś i zawsze będziesz, NIEWOLNIKIEM.
4 dawki szprycy też już wybrane?
Gosiu, nie pogrążaj się
A ile przypadków Civid19? Bo z danych wynika że 40% nie brało żadnej dawki wyrobu w fazie testów???