
Przy pełnej sali widzów 13 października odbył się przedpremierowy pokaz reportażu upamiętniającego działania Żołnierzy Niezłomnych na terenie powiatu przasnyskiego i sąsiednich pt. ”Pseudonimy naszych przodków.”
Reportaż jest efektem pracy uczniów szkół średnich, a także nauczycieli, którzy tworzą zespół Pseudonim.
– Grupa inicjatywna (Anna Nachtygal, Janusz Nachtygal, Julia Kowalczyk) zgłosiła się do konkursu na inicjatywy oddolne w projekcie biblioteki ”Otwarte. Zapraszamy!” realizowanego w programie BLISKO Narodowego Centrum Kultury – informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu.
– W trakcie jej trwania młodzież wraz z ks. Hubertem Komorowskim – proboszczem parafii św. Macieja w Pawłowie Kościelnym oraz opiekunami przeprowadzała rozmowy, wywiady z lokalnymi patriotami, rodzinami Żołnierzy Niezłomnych, zbierając w ten sposób bogate materiały do reportażu. Uczestnicy spotkali się także z panią Anną Śnieżko – historyczką, autorką książki „Żona wyklęta” – opowiadającej o prawdziwej historii miłości do żołnierza wyklętego. Opowieść o Władysławie Grudzińskim „Pilocie”, żołnierzu z oddziału „Roja”, nie wyszła na światło dzienne przez 70 lat – relacjonuje MBP.
Pani Anna służyła wsparciem merytorycznym na temat tego jak zrealizować reportaż, w jaki sposób znaleźć dokumenty, przekazała dużo cennych informacji o osobach działających w podziemiu antykomunistycznym w naszych okolicach, głównie w oddziale „Roja.” Uczestnicy dotarli także na Łączkę – kwaterę„ Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, na której w latach 1948–1955 pogrzebano 276 więźniów z więzienia przy ul. Rakowieckiej.
Wszystkie zebrane materiały, wywiady, rozmowy znalazły się w reportażu, którego dopełnieniem są wideoklipy do utworów autorskich zespołu Pseudonim. Utwory zostały zarejestrowane w profesjonalnym studio muzycznym.
– Dzięki temu reportażowi mieszkańcy naszego miasta i powiatu mogą poznać nieznane dotąd historie związane z działaniem Żołnierzy Wyklętych – podsumowuje biblioteka.
ren