Przyszłość PKS Przasnysz. Burmistrz Waldemar Trochimiuk wyjaśnia.

Jak informowaliśmy wcześniej grupa Mobilis ogłosiła likwidację spółki PKS Ciechanów obsługującej przejazdy autobusowe w Przasnyszu. Do decyzji firmy odniósł się Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk.

W mojej ocenie, niektóre gałęzie gospodarcze w naszym kraju nigdy nie powinny zostać sprywatyzowane. Komunikacja, siły zbrojne, szkolnictwo, wodociągi, energetyka, służba zdrowia – wszystko to powinno zostać uznane za dobro narodowe i być prawnie chronione. Dlaczego? By zabezpieczyć własny byt i przyszłość naszych dzieci.

Jedną z dziedzin, która nigdy nie powinna zostać sprywatyzowana jest komunikacja. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej było przedsiębiorstwem bardzo dochodowym, firma była na swoim rozrachunku i z wypracowanych zysków kupowała tabor, inwestowała w zajezdnie oraz dworce. Niestety, w 1990 roku, w wyniku transformacji ustrojowej, przedsiębiorstwo zostało podzielone na dziesiątki przedsiębiorstw. Ich los jest różny, ale o rozkwicie mówić nie można, bo lista firm przewozowych, które zawieszają albo likwidują najbardziej deficytowe kursy, wydłuża się z dnia na dzień.

PKS Przasnysz, pod koniec 2010 roku, trafił w ręce spółki Mobilis (córka spółki Egged, największego przewoźnika autobusowego w Izraelu). Pomimo tego, że Starostwo Powiatowe w Przasnyszu i wszystkie gminy naszego powiatu złożyły deklaracje przejęcia przedsiębiorstwa. Jednak ówczesny rząd nie wyraził na to zgody.

Od tamtej pory minęło osiem lat. I nie były to szczęśliwe lata dla PKS Przasnysz, o czym świadczy choćby stan naszego dworca autobusowego.

Dziś firma Mobilis zaczyna się zwijać. W stan likwidacji postawiła już dwie PKS-owskie spółki: PKS w Ostrołęce i PKS w Ciechanowie. Należy się spodziewać, że PKS Przasnysz spotka podobny los. Miasto Przasnysz nigdy nie było informowane o zamiarach firmy Mobilis. Wręcz przeciwnie, kontakt zawsze był bardzo trudny i wiele naszych pism zostało bez odpowiedzi.

O podjęciu przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwały o rozwiązaniu Spółki PKS Ciechanów S.A. i otwarciu jej likwidacji Burmistrz Przasnysza został poinformowany 9 marca 2018 roku.
Zgodnie z informacją zawartą w piśmie, spółka będzie realizowała przewozy na dotychczasowych liniach do końca czerwca 2018 roku.

Miasto Przasnysz, tak w obecnych jak i przyszłych rozwiązaniach transportowych jest i będzie punktem łączącym wszystkie linie publicznego transportu zbiorowego realizowanego na terenie powiatu. W związku z tym zorganizowane od 1 lipca 2018 r. linie komunikacyjne działające na terenie powiatu będą dojeżdżały do Przasnysza lub przejeżdżały przez Przasnysz.

Teren dworca przy ul. Leszno jest już własnością prywatną. W związku z tym likwidacja spółki PKS w Ciechanowie S.A. nie ma wpływu na planowaną przebudowę dworca. Z informacji uzyskanej od obecnego właściciela wynika, że planuje on wykorzystać nieruchomość do zabudowy usługowej z towarzyszącymi jej terenami parkingów i dworca autobusowego.

Waldemar Trochimiuk

Źródło FB Waldemar Trochimiuk
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments