Przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur może być nawet dwucyfrowa – ze względu na inflację

Przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur może być nawet dwucyfrowa – informuje czwartkowy „Fakt”. Dodając, że seniorów czeka rekordowa podwyżka.

 

„Fakt” opierając się na lipcowej prognozie Narodowego Banku Polskiego wylicza podwyżki jakie mogą otrzymać emeryci w przyszłym roku. Osoby pobierające najniższe emerytury otrzymałyby po sto kilkadziesiąt złotych, a ci którzy mają obecnie świadczenie wyliczone na 4 tys. zł brutto dostaliby ponad 450 zł więcej – wynika z infografiki zamieszczonej w gazecie.

Świadczenia emerytalno – rentowe podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Corocznie zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Negocjacje te przeprowadzane są w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments