Przyszłoroczna podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców może być rekordowa

Nawet milion mikroprzedsiębiorców ma od początku przyszłego roku płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne – poinformowała wczoraj Rzeczpospolita.

 

– Mikroprzedsiębiorcy boleśnie odczują kolejny wzrost składek na ZUS, jaki czeka ich w 2023 r. Nawet milion prowadzących działalność gospodarczą i opłacających składki w podstawowej wysokości będzie musiało zapłacić do ZUS zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie aż 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej. Takiej podwyżki jeszcze nie było – czytamy w dzienniku.

 

Rzeczpospolita podaje, że wzrost wynika ze „wskaźników, jakie Ministerstwo Finansów przesłało w środę do partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego. MF prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku do 6839 zł. A właśnie od niego są liczone zryczałtowane składki płacone przez prowadzących działalność gospodarczą.”

„Podwyżka przelewów do ZUS o ponad 187 zł to rekord wszech czasów. Ale przyszłoroczna składka wpłacana do ZUS może być jeszcze wyższa. Zależy od tego, jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądała inflacja w Polsce i czy wpadniemy w tzw. spiralę płacowo-inflacyjną, gdy wzrost zarobków jeszcze bardziej przyspieszy w pogoni za rosnącymi cenami” – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kasia
kasia
8 dni temu

przy tej inflacji to chyba normalne a nie tania sensacja

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
7 dni temu
Reply to  kasia

Jasne. Jeszcze może ludzie powinni podziękować? Emerytury też wzrosną o 15 procent????