Przysięga wojskowa mieszkańców północnego Mazowsza

W sobotę, 23 września na placu Józefa Piłsudskiego w Żurominie po raz pierwszy wybrzmiały słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziane przez nowych Terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Po oficjalnej uroczystości odbył się piknik wojskowy dla rodzin przysięgających oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta.

 

Nowi żołnierze 5 MBOT ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe odbywające się w ramach ostatniej tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”. Uroczystą przysięgę na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” złożyło 99 mieszkańców północnego Mazowsza, w tym żołnierze batalionu dowodzenia WOT z Zegrza.

Wśród nowych ochotników są zarówno ludzie bardzo młodzi, którzy dopiero stają przed wyborem swojej życiowej drogi, jak i ci, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w różnych zawodach.

– Na co dzień jestem kierownikiem działu reklamacji w dużej firmie, jestem również matką i żoną. Do 5MBOT wstąpiłam, żeby się spełniać, przeżyć przygodę życia – szkoda by było przeżyć całe życie i żałować, że się czegoś nie spróbowało – powiedziała szer. Kamila, która będzie służyć w 54 batalionie lekkiej piechoty z Zegrza Południowego.

 

Tego dnia słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały również z ust sportowców: Doroty Borowskiej – olimpijki z Tokio – wicemistrzyni świata i Europy w kajakarstwie, Kornelii Szymczyk – lekkoatletki przynależącej do Zaplecza Kadry Narodowej PZLA oraz Julii Słockiej – halowej wicemistrzyni Polski w pięcioboju.

Po oficjalnych uroczystościach zakończonych defiladą pododdziałów i sprzętu wojskowego rozpoczął się piknik wojskowy. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Żuromina, rodziny przysięgających i zaproszeni goście mieli możliwość spróbowania wojskowej grochówki, zapoznania się z uzbrojeniem i sprzętem Terytorialsów oraz porozmawiania z żołnierzami ciechanowskiej Brygady o specyfice i zasadach powołania do terytorialnej służby wojskowej.

Podczas tzw. szesnastki nowi żołnierze zapoznawali się z podstawami wojskowego rzemiosła, m. in. strzelaniem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy. Żołnierskie umiejętności będą doskonalić podczas weekendowych szkoleń rotacyjnych (minimum dwa dni w miesiącu) w jednym z czterech batalionów lekkiej piechoty 5MBOT zlokalizowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Co to jest?
Co to jest?
2 miesięcy temu

Ale armia 😂Tragedia😭Ta mikroskopijna kobietka w środku w pierwszym rzędzie to tez żołnierz? Chyba w czołgu. Tylko siła nie ta. Jest też w wojsku jedna, co przez ostatnie lata wychodziła godzinę wcześniej z pracy z tytułu niepełnosprawności, a teraz będzie żołnierzem 😂Poszła sobie z pracy na szkolenie, trzeba było za nią zatrudnić osobę do pracy a jej oczywiście zapłacić. Ciekawe, czy jak wróci do pracy, nadal będzie wychodzić godzinę wcześniej? Osoba niepełnosprawna może być żołnierzem?

cdn
cdn
2 miesięcy temu
Reply to  Co to jest?

Biorą wszystkich, mam ciotkę w WKU to mi powiedziała co jest grane

Reno
Reno
2 miesięcy temu
Reply to  Co to jest?

Myślisz , że każdy żołnierz to ,rambo, – pajacu . Brawo dla każdego, kto w tych czasach wstępuje do wojska .
Zamiast komentować i oceniać – sam wstąp to się przekonasz o co chodzi i jak to wygląda.

Co to jest?
Co to jest?
2 miesięcy temu
Reply to  Reno

Nie obrażaj! Żołnierz powinien reprezentować sobą siłę, zręczność i dawać pewność, że jest w stanie bronić kraju. Pajaców niepełnosprawnych , którzy idą tam tylko po to aby dostać kasę, nie powinno tam być . Jedynie w stanie wojny idą również mniej sprawni. To my, osoby pracujące, musimy utrzymywać tych patalachow.