Przygoda przasnyskich licealistów z programem Erasmus+.

Już rok trwa przygoda przasnyskich licealistów z programem Erasmus + finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Projekt, w którym bierze udział LO im. KEN, znalazł się właśnie na półmetku. Z tej perspektywy warto więc spojrzeć wstecz i podsumować to, co już udało się zrobić.

Lipiec 2018 – w tym miesiącu nadeszły upragnione wieści z polskich biur programu Erasmus +. Wieści jakże pomyślne: liceum z Przasnysza po raz drugi z rzędu jest w gronie laureatów konkursu grantowego. Tym razem projekt o wartości prawie 100 tysięcy złotych będzie skupiony na sprawach ekologii. KEN-ijczycy będą współpracowali z tymi samymi partnerami z Niemiec i Francji. Plany są bogate. Tak bogate, że trzeba się będzie mocno sprężać, by wszystkiemu sprostać.

Wrzesień 2018 – w siedzibie liceum podpisywana jest umowa, na mocy której KEN będzie realizował projekt pt. „Jak być świadomym eko-obywatelem w zjednoczonej Europie”. Duma rozpiera członków polskiej części erasmusowej ekipy, gdyż to właśnie strona polska będzie koordynatorem całego przedsięwzięcia.

Październik 2018 – grupa robocza Erasmusa spotyka się ze swoimi przyjaciółmi z Francji i Niemiec. Na roboczym spotkaniu w Warszawie dopinane są wszelkie szczegóły związane z pracą na rzecz wspólnego pomysłu. Strony ustalają, że pierwsza mobilność odbędzie się we Francji. Tam uczniowie wezmą udział w szkolnej konferencji na temat ekologii. Wszystko rozegra się w marcu 2019 roku.

Listopad–grudzień 2018 – młodzież z KEN-a poznaje wirtualnie swoich kolegów z zaprzyjaźnionych szkół. Ruszają warsztaty, konferencje na odległość i wspólna praca. Zwornikiem jest współczesna technologia, która potrafi najskuteczniej łączyć uczniów z różnych krajów.

Styczeń – luty 2019 – przasnyscy KEN-ijczycy uczą się gotować. W specjalnie przygotowanych warsztatach kulinarnych bierze udział kilkadziesięcioro młodych ludzi. Wszystko po to, by poznać sekrety kuchni tradycyjnej, obywającej się doskonale bez ulepszaczy, spulchniaczy i sztucznych barwników. Poznane przepisy staną się w przyszłości częścią międzynarodowej książki kulinarnej, przygotowanej przez wszystkie kraje. To będzie jeden z atrakcyjniejszych produktów tego projektu.

Marzec 2019 – jedziemy do Francji! Choć w Polsce jeszcze śnieg i plucha przedwiosenna, w Saint-Maixent wita nas słoneczko i prawie 20 stopni. Przez tydzień ciężko pracujemy nad pomysłami zrodzonymi kilka miesięcy wcześniej. Uczniowie finalizują swoje prezentacje, połączone z grami edukacyjnymi dla swoich rówieśników. Odwiedzamy francuskie farmy produkujące żywność ekologiczną. Eksplorujemy nadmorski park krajobrazowy w Marais-Poitevin. Wreszcie sprzątamy plażę nad oceanem, na wyspie Ile de Re. Cudowny czas integracji, poznawania swoich obyczajów i intensywnej nauki języka angielskiego.

Kwiecień–maj 2019 – czas podsumowań i wdrażania pierwszych kroków do kolejnej mobilności. Ta odbędzie się w październiku w Monachium. Prezentujemy także efekty działań twórczych naszych uczniów. Na przykład nasza wychowanka Anna Spiżarska jeszcze we Francji wygrała plebiscyt na projekt loga trwających działań edukacyjnych. Wiosną udało jej się zaprojektować banner, który będzie promował nasze działania aż do sierpnia 2020 roku. A poza tym ciężka praca, bo dzieło rozpoczęte w czasie pobytu w Saint-Maixent trzeba przecież dokończyć. Znowu w ruch poszły komputery i dwa produkty tego projektu: książka kucharska lokalnych, tradycyjnych potraw wykonanych z produktów ekologicznych i słownik terminów ekologicznych on-line nabierają realnych kształtów.

Czerwiec 2019 – LO im. KEN podpisuje umowę z Nadleśnictwem Przasnysz. Razem z tą instytucją będą m.in. przygotowywać się na przyjęcie uczniów ze szkół z Niemiec i Francji. A to już za niespełna 10 miesięcy!

Co by więc nie mówić – działo się. Ale dziać się będzie jeszcze przynajmniej przez rok. Tak by roczniki, które przyjdą do KEN-a od września tego roku, mogły skorzystać choć w części ze wszystkich dobrodziejstw  programu Erasmus +.

Źródło LO KEN
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
4 lat temu

Gratulacje. Erasmus plus to wielka sprawa. Moja szkoła otrzymała już 12 grantów od 2007 roku??