Przez Internet kupił ciągnik. Dokonał przedpłaty, jednak maszyny rolniczej nie otrzymał

W sieci krąży wiele ogłoszeń, za którymi stoją oszuści. Gdy znajduje się klient, żądają wpłaty zaliczki. Potem kontakt się urywa, a towar nie przychodzi. W ostatnim czasie w ten sposób pieniądze stracił mieszkaniec Krzynowłogi Małej.

 

19 września do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu zgłosił się mieszkaniec Krzynowłogi Małej.

– Za pośrednictwem portalu internetowego, dokonał zakupu ciągnika rolniczego marki Zetor i pomimo dokonanej przedpłaty w wysokości 5 tysięcy złotych nie otrzymał zakupionego ciągnika – informuje oficer prasowy Krzysztof Błaszczak.

Policja radzi, by decydując się na zakupy w Internecie zawsze sprawdzić opinie o sklepie, a przed przesłaniem pieniędzy upewnić się, czy w naszej skrzynce poczty elektronicznej pojawiło się potwierdzenie zamówienia.

 

Przy zakupach zaś na portalach aukcyjnych i sprzedażowych warto pamiętać, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena też może sugerować ryzyko oszustwa. O fakcie czy bierzemy udział w nieuczciwej aukcji, może powiedzieć opis aukcji lub załączone do niej zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.

Przed dokonaniem zapłaty powinno się skontaktować ze sprzedawcą – im więcej informacji o sobie udostępnia (np. adres i telefon) tym lepiej. W wypadku przedpłaty na konto należy wybierać tylko doświadczonych i pozytywnie opiniowanych sprzedawców.

 

Przed przelaniem pieniędzy można także upewnić się, czy podane przez sklep konto rachunku bankowego nie należy do tzw. elektronicznych portmonetek, czyli kupowanych np. w urzędzie pocztowym za 5 zł. kart płatniczych wraz z numerem konta w celu późniejszego ich doładowania (karta płatnicza typu pre-paid). Sprawdzić to można wpisując nr rachunku bankowego choćby pod adresem http://www.konto.uwaga.info/, gdzie w przypadku karty tupu pre-paid nie pojawi się żaden oddział banku, tylko centrala. Należy pamiętać, iż transakcja taka jest niebezpieczna, gdyż nr konta rachunku bankowego nie jest powiązany z żadnymi danymi personalnymi.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments