Przedszkole – potencjalne źródło zakażenia owsikami

Każdy rodzic wie, że dzieci, które uczestniczą w zbiorowych zajęciach przedszkolnych czy szkolnych, często wracają do domu z przeziębieniem. Katar i kaszel nie są jednak jedynymi infekcjami, którymi dzieci regularnie się zarażają. Nasze pociechy mogą także zostać zarażone pasożytami. Pasożyt, aby przeżyć, musi mieć swojego żywiciela. Najczęściej spotykane wśród najmłodszych pasożyty to owsiki.

 

 

Owsiki. Jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć?

Jeżeli doszło do zakażenia pasożytniczego i udało się je zidentyfikować, leczenie jest dość łatwe, w aptekach możemy znaleźć różne leki na pasożyty, które w skuteczny sposób pomogą je wyeliminować.

Owsica to choroba tzw. brudnych rąk. To właśnie za ich pośrednictwem jajeczka nicieni dostają się do organizmu. Larwy owsika wykluwają się w dwunastnicy, a następnie przemieszczają się do jelita. Następnie samice przedostają się w okolice odbytu i tam składają jajeczka.

Początkowo zarażenia owsicą możemy nie zauważyć, przebiega ona bezobjawowo. Gdy nicieni jest już dużo, przy dokładnej obserwacji naszego dziecka dostrzec można charakterystyczne objawy, przede wszystkim pojawiają się problemy ze snem, dziecko się wierci, śpi niespokojnie, czasami zgrzyta zębami, drapie się w okolicach odbytu. Mogą także wystąpić rozdrażnienie, brak apetytu, ból brzucha. Przy wnikliwej obserwacji po wypróżnieniu można zauważyć na powierzchni stolca białe, ruszające się niteczki – to właśnie owsiki.

Leczenie owsicy nie jest skomplikowane, lecz czasochłonne. Należy w aptece zakupić lek na pasożyty. Kuracji poddają się wszyscy domownicy. Musimy także wysprzątać całe mieszkanie, wyprać pościel, koce, piżamy, bieliznę. Mieszkanie należy zdezynfekować, ponieważ jajeczka nicieni mogą poza organizmem żywiciela przetrwać parę tygodni.

 

Jak zapobiegać zakażeniu?

Przede wszystkim wpajamy w małe główki naszych dzieci zasady higieny. Uczymy je systematycznego mycia rąk, unikania wkładania przedmiotów i rąk do buzi, mycia brudnych owoców itp. Nie zawsze wyeliminuje to możliwość zakażenia, jednak choć w małym stopniu zminimalizuje ryzyko.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Jurek Owsik on może by coś zaradził

jak
jak
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Złośliwość z ciebie się wylewa , zły człowiek.