Przedszkole nr 1 w Przasnyszu świętowało 35-lecie istnienia. Poznaj jego historię [FOTO]

Po raz pierwszy do nowego budynku Przedszkola Miejskiego nr 1 w Przasnyszu dzieci przyszły 5 maja 1986 roku, zaś uroczyste otwarcie nastąpiło 8 maja.

 

Historia Miejskiego Przedszkola nr 1 im. Marii Kownackiej w Przasnyszu sięga odległych czasów. Zostało założone w 1934 roku przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Uczęszczało do niego 80 dzieci. Placówka uchodziła za dobrze wyposażoną i nowoczesną. Dzieci otrzymywały dziennie 2 posiłki: śniadanie i zupę na obiad. Wybuch II wojny światowej i lata okupacji to okres, w którym przedszkole nie funkcjonowało. Siostry otworzyły je ponownie w 1945 roku. Mogło do niego uczęszczać nawet 120 dzieci. W przedszkolu pracowały zarówno siostry „szarytki” i osoby świeckie. Od 1954 roku na mocy postanowienia Wydziału Oświaty Prezydium Państwowej Rady Narodowej w Przasnyszu pracował tylko personel świecki. Życie w przedszkolu było radosne, pełne gwaru i dziecięcego śmiechu, ale także trudne, bo borykające się z bolączkami okresu powojennego.

Długoletnim dyrektorem przedszkola była Teresa Żbikowska. W 1977 roku stanowisko to objęła Irena Sachmacińska. W roku szkolnym 1983/1984 kierownictwo placówki powierzono Barbarze Pietrzak. Od września 1984 roku dyrektorem przedszkola była Jadwiga Milińska, która kierowała placówką przez 8 lat. Jeszcze przez około dwa lata przedszkole mieściło się w budynku Caritas – Zgromadzenie Sióstr przy ulicy Świerczewo. Od maja 1986 roku przedszkole zostało przeniesione do nowo wybudowanego budynku na osiedlu Orlika przy ulicy Lipowej 8. Od 1991 roku jest przedszkolem samorządowym, a jego organem prowadzącym jest Urząd Miasta Przasnysz.

Od 1992 do 2015 roku dyrektorem placówki była Alina Ewa Majkowska. W ciągu wielu lat istnienia przedszkola poprawiały się warunki lokalowe, wyposażenie sal, co korzystnie wpływało na efektywność pracy wychowawczo – dydaktycznej. 26 kwietnia 2007 roku Rada Miasta Przasnysz podjęła uchwałę w sprawie nadania placówce imienia Marii Kownackiej. To znana i zasłużona pisarka żyjąca w latach 1894 – 1982.

Dziś funkcję dyrektora pełni Joanna Węglicka.

 

 

ren


 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments