Przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i harcerzy oddali hołd Powstańcom Warszawskim

Dziś obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zawyły strażackie syreny. Hołd Powstańcom złożyli również przedstawiciele samorządu miejskiego, służb mundurowych i harcerzy.

 

Dokładnie o godzinie 17.00 uruchomiono syreny alarmowe, by w ten sposób upamiętnić godzinę „W”, oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Z kolei w parku przy ul. Wojskowej odbyła się z tej okazji uroczystość. Okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego i jego przebieg przybliżył Bartosz Drejerski z Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Przypomniał również nazwiska przasnyszan, którzy wzięli udział w powstaniu.

Potem przedstawiciele samorządu miejskiego, służb mundurowych i harcerzy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległości.

 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments