Przedłużono trzeci stopień alarmowy CRP

Do 30 listopada 2022 roku do godz. 23.59 w całej Polsce będzie obowiązywał trzeci stopień CRP. Dotyczy on zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w środę, 31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny przedłużył obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego Bravo oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju do 30 listopada 2022 roku do godz. 23.59.

Ostrzeżenie CHARLIE–CRP dotyczy zagrożeń ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni. Jest on wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia, które może potwierdzić prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

W związku z przedłużeniem trzeciego stopnia alarmowego CRP do zadań organów państwowych należą całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa, a także przegląd wszelkich zasobów, które można wykorzystać w przypadku faktycznego ataku. Organy państwowe mają obowiązek przygotować plany, które umożliwią zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu ataku, w tym szybkiego oraz bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Warto zapamiętać, że wszelkie niepokojące nas sytuacje powinny zostać zgłoszone na policję lub za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments