Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 544 (Mława – Przasnysz – Ostrołęka). Co dalej z inwestycją?

Pod koniec maja minie rok odkąd Powiat Przasnyski podpisał umowę na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 544.  W ostatnim czasie do tematu odniósł się wójt gminy Czernice Borowe, Wojciech Brzeziński. My z kolei, pytamy Starostwo Powiatowe, na jakim etapie jest inwestycja.

 

W czasie ostatniej sesji Rady Gminy Czernice Borowe, Wojciech Brzeziński odniósł się do długo oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, jaką jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 544.

– Ta droga dla nas jest jak aorta, to nasz najważniejszy ciąg komunikacyjny. Najdłuższy odcinek zadania, liczącej około 16 kilometrów inwestycji, prawie 12 km przebiega bowiem przez gminę Czernice Borowe – mówił włodarz.

W związku, z jak twierdzi, pojawiającymi się twierdzeniami, jakoby gmina Czernice Borowe, miała opóźniać inwestycję, postanowił odnieść się do sprawy.

 

– Środki na przebudowę jak wiemy zostały zarezerwowane. Choć droga jest wojewódzka, to inwestorem jest powiat przasnyski. Powiat wyłonił wykonawcę, czyli firmę która ma tę drogę wybudować i zaplanować. Jaka jest rola gminy w tym działaniu? – pytał i odpowiadał: do gminy na obecnym etapie należy wydanie uzupełnionej decyzji środowiskowej. Dodał, że taka decyzja była już wydana, gdyż pierwsze środki na wykonanie inwestycji zostały zabezpieczone już w 2018 roku (przez poprzednie władze powiatu).

– Wcześniejsza decyzja była spójna z poprzednimi planami. W związku z opóźnieniem inwestycji, zadanie zmieniło się o rozwiązania, które nie mieściły się w pierwotnej formule. Zostało rozszerzone o ścieżkę rowerową, o dokumentację techniczną dotyczącą wód opadowych, doszły korekty drogi. Skutkiem tego trzeba było wydać nową uzupełniającą decyzję środowiskową w oparciu o projekt techniczny – wyjaśniał.

– Na żadnym etapie postępowania ani poprzedniego, ani obecnego nie opóźnialiśmy się jednak z procedurą nawet o jeden dzień. Decyzje staramy się wydawać natychmiast, o ile oczywiście dokumenty przywiezione ze starostwa są kompletne. Dla naszej gminy ta inwestycja jest bowiem bardzo potrzebna – stwierdził.

 

Zapytaliśmy Starostwo Powiatowe na jakim etapie jest inwestycja i kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się jej rozpoczęcia.

– Wykonawca przebudowy drogi wojewódzkiej 544 jest na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji projektowej – inwestycja realizowana systemem „Projektuj i buduj”. W ciągu najbliższego miesiąca zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID – zgody na realizację inwestycji drogowej – na około 8-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 544 od granicy powiatu przasnyskiego z powiatem mławskim przez Czernice Borowe w kierunku Przasnysza. Na pozostałą część drogi wnioski o decyzję ZRID zostaną złożone w ciągu około dwóch następnych miesięcy. Prace budowlane rozpoczną się tuż po wydaniu zgody na realizację inwestycji drogowej. Przewidujemy, że będzie to początek czerwca 2022 roku – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anżdżej
Anżdżej
2 lat temu

Będą budowane obwodnice Czernic, Chojnowa i Obrębca?
Bo jak nie, to raczej żadna przebudowa… Dalej będzie to droga wiejska, a nie powiatowa…

Rolnik
Rolnik
2 lat temu
Reply to  Anżdżej

„Obwodnica Obrębca ” XD Człowieku pomyśl proszę, zanim coś napiszesz… Przasnysz snuje smętne marzenia o obwodnicy, a Ty wymyślasz objazdy dla każdej przydrożnej wsi…

Anżdżej
Anżdżej
2 lat temu
Reply to  Rolnik

Czyli w zasadzie jest to po prostu droga wiejska, a nie wojewódzka…
Bo prowadzi ode wsi do wsi, a nie z województwa, do województwa…

Jaity
Jaity
1 rok temu
Reply to  Anżdżej

-raczej wojewodzka.

Pisanty
Pisanty
2 lat temu

A co z deptakiem (patelnia) na ul.Baranowskiej już zostało to odebrane czy jak bo to jakoś cyrk ze strony powiatu. Wjazd do Karwacza i przez Karwacz to tragedia a o otwartych basenach się snuje mrzonki.

Martynka
Martynka
2 lat temu

Przebudują drogę 544? Marzenia są rajem, z którego nie ma wygnania! A mnie marzy się autostrada, most wiszący i tory tramwajowe. Ale mam marzenia 🙂

Zbynej
Zbynej
2 lat temu

Tutaj nie brak autostrady wystarczyło by troszkę pomyśleć . A co Do Obrębca to jest tam the best. Most którym jak
chce sie przejść trzeba złamać przepisy ruchu drogowego a potem żeby przejść na przystanek znów trzeba narazić się na niebezpieczeństwo bo nawet Przejscia dla pieszych niema . No zawsze można iść do Przasnysza i tam przejść na drugą stronę ulicy . Brak pobocza i trzeba wskakiwać. Do rowu jak na odcince idą dwa tiry no ale i tak każdy ma to w dupie . Pozdrawiam

Olivier
Olivier
2 lat temu

Włodarze dokończcie deptak na ulicy Baranowskiej przy cmentarzu bo już zarastają gniazda do lamp i uchwyty

Stach
Stach
2 lat temu

Czyżby pisiaki z naszego starostwa przejęły od centrali pisu sposób maskowania swojej nieudolności? (Tuskowe podwyżki gazu, pitiinflacja). Tu może usłyszymy o Brzeziblokadzie?

Jaity
Jaity
1 rok temu

Przejazd drogą 544 przez Czernice Borowe to Częsienie ziemi , a samochody przejeżdżajace z dużą szybkością (chociaż jest ograniczenie do 40 km/g) powopdują ogromne niebezpieczeństwo, trąbią na dzieci wychodzace z DOMU DZIECKA wprost na jezdnię, gdzie nie ma przejścia dla pieszych.
Może ktoś sie tym zainteresuje wreszcie.
Policja widzi to, że tam nie ma bezpiecznego przejścia i nie reaguje.
Pozdrawiam