Przasnyszanin dr Andrzej Biały został zaproszony do uczestnictwa w XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Historia Mohylewa: przeszłość i teraźniejszość” poświęconej Roku Pokoju i Stworzenia”. Wydarzenie odbywało się w Mohylewie na Białorusi.
Warto dodać, że mieszkaniec Przasnysza był jedynym Polakiem zaproszonym na konferencję, której organizatorami byli: Muzeum Historyczne Mohylowa oraz Uniwersytet Mohylowski. To już kolejne zaproszenie dla dr Białego od wymienionych wyżej instytucji naukowych. Przypomnijmy, że w 2019 roku przasnyszanin wygłosił na konferencji referat o Arcybiskupie Cieplaku.
Tym razem dr Biały miał wygłosić po rosyjsku referat pt. „Polityka władzy radzieckiej wobec polskiej mniejszości narodowej na terytorium rejonu mogilewskiego w latach 20. XX wieku.
– W referacie zwrócono uwagę na działania władz sowieckich na rzecz pracy wśród polskiej mniejszości narodowej w obwodzie mohylewskim. Ukazane są cele oraz kierunki tej pracy. Przedstawiono realizacje działań na rzecz rozwoju kultury polskiej, która wiązana była z ideą bolszewików, rozprzestrzenienia rewolucji proletariackiej na kraje europejskie. Polaków mieszkających na terenie BSRR, wychowanych w duchu internacjonalizmu, uważano za nosicieli tej ideologii. Podano fakty archiwalne dotyczące obecności polskich instytucji w regionie (szkoły, czytelnie, sołectwa) – czytamy.
Ze względu na aktualną sytuację międzynarodowa i stan zdrowia, dr Andrzej Biały, po uzgodnieniu z organizatorami konferencji miał poprowadzić wykład on-line. Z przyczyn nieznanych nie udało się uzyskać jednak połączenia.
My przypominamy, że publikacje dr. Andrzeja Białego są już dostępne w wersji cyfrowej. Monografie „Mój ojciec był Polakiem…” oraz „Mniejszość polska na Białorusi Sowieckiej w latach 1921–1939” są dostępne na stronie Starostwa Powiatowego w Przasnyszu (https://www.powiat-przasnysz.pl/pl/blog-categoria/42)
ren