Przasnyszanie wciąż nie zgłosili czym ogrzewają dom. Posypią się kary?

Tylko do końca czerwca właściciele i zarządcy nieruchomości mają czas na zgłoszenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Po tym terminie ci, którzy nie złożyli deklaracji, narażają się na kary, a nawet na sprawy w sądach.

 

Choć Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszyła w lipcu 2021 r. to wciąż 70 procent właścicieli nieruchomości w Przasnyszu nie złożyło jeszcze deklaracji czym ogrzewa swój dom. Na dopełnienie tego obowiązku zostało już jedynie 25 dni. Za spóźnienie grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – do 5 tys. zł.

Wnioski można złożyć osobiście w urzędzie, wysłać pocztą lub elektronicznie. Deklaracja jest prosta, jej wypełnienie zajmuje kilka minut. Najpopularniejszą formą składania deklaracji jest ta papierowa, która przekazywana jest przez gminy. Tak jest również w Przasnyszu. Według danych Urzędu Miasta w Przasnyszu (dane odnotowane na koniec ubiegłego tygodnia) deklaracji wprowadzonych przez pracownika było 800, podczas gdy tych bezpośrednio złożonych przez Internet było 237.

 

Na dziś (5 czerwca 2022) z bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że do tej pory w Przasnyszu deklaracje zostały złożone dla 30 proc. punktów adresowych.

Zdecydowanym liderem jeśli chodzi o gminy powiatu przasnyskiego jest gmina Jednorożec. Ta znajduje się na drugim miejscu rankingu województwa mazowieckiego. Deklarację złożono tu już dla 63 proc. punktów adresowych. W rankingu najsłabiej wypada Przasnysz.

  1. Gmina Jednorożec – 63 proc.
  2. Gmina Krasne – 53 proc.
  3. Gmina Chorzele – 48 proc.
  4. Gmina Krzynowłoga Mała – 35 proc.
  5. Gmina Przasnysz – 33 proc.
  6. Gmina Czernice Borowe – 32 proc.
  7. Miasto Przasnysz – 30 proc.

 

41 umów na wymianę źródła ciepła

Jeśli chodzi o działania Miasta Przasnysz na rzecz poprawy jakości powietrza w 2022 roku do miasta wpłynęły 94 wnioski o przyznanie dotacji na wymianę źródeł ciepła. Zawarto 41 umów, rezygnację złożyło 2 wnioskodawców, zaś 4 osoby wycofały wnioski przed podpisaniem umowy. Rozliczono w sumie 7 dotacji. Miasto wydatkowało na ten cel 35 544 zł.

 

ren

Sprawdź również
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
21 dni temu

Powinni sprawdzać popiół czy nie palą śmieci

Joanna
Joanna
21 dni temu
Reply to  Arkadiusz

Jeśli mam piec na pelet ,z urzędu była kontrol po założeniu i znowu składać deklarację przecież mają informację. Co za biurokracja

Ddd
Ddd
20 dni temu
Reply to  Arkadiusz

Sprawdzają. Dla Ciebie powinni powołać specjalną komisję która będzie sprawdzać również to co jedzą obywatele aby sprawdzić czy ich gazy mają odpowiedni poziom metanu😠

Skała
Skała
21 dni temu

No cóż za niespodzianka. Nasi pożal się Boże mieszczanie na końcu rankingu. To miasto to tylko zaorać i kartofle posadzić. Szlachta samozwańcza😂

Ait
Ait
20 dni temu
Reply to  Skała

W czworakach nie trzeba składać, więc się nie martw.

Skała
Skała
20 dni temu
Reply to  Ait

My Kurpie nie wiemy co to czworaki, ale i nie wiemy co to dwory. Pokaz ten swój pałac, Panie Dziedzic😂🤣😂🤣

Glapcio
Glapcio
20 dni temu

Za palenie węgle kara, za drewnem kara, a gazu nie będzie. Brawo.

Konowal
Konowal
20 dni temu

Ciekawe jaka opłatę za piece wymyśla. Będzie wyższa niż za śmieci.

moga
moga
20 dni temu

chrustem palą

michał
michał
20 dni temu

W tym roku czym pali się w piecach będzie wielką tajemnicą! Już widzę tych emerytów, którzy za emeryturę 1500 zł kupują węgiel za 3200 zł/tona. Ilość śmieci odbieranych przez miasto na pewno spadnie, a wraz z tym jakość powietrza.

Kopciuch
Kopciuch
19 dni temu

a skad maja wiedziec czym beda ogrzewali? wiadomo ze byle czego dymiacego taniego, tworzacego smok nie kupia bo to wstyd, obciah i nieekologicznie. Ludzie palcami kopciuchow wytykaja, a ksiundz nawet po koledzie omija.
A na co bedzie ich zima stac? to juz inna para kaloszy. Byle nie zamarznac, bo za to sa chyba jakies kary i ustawowe horendalne odsetki z unii. Jakby tussek byl to by bylo tanio, dotacje z unii , gaz tani jak barszcz, wiojny by nie bylo i uciekinierow, putinflacji. …ach przez te kaczki wszystko to 😉